Aspern

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Aspern – część Donaustadt, 22 dzielnicy Wiednia.

Herb Aspern

Historia[edytuj]

Rejon Aspern należy do najstarszych zasiedlonych terenów współczesnego Wiednia. Pierwsza wzmianka o Asparn pochodzi z roku 1258[1].

W roku 1904 formalnie niezależna wioska została przyłączona do 21 dzielnicy zwanej Floridsdorf i stała się częścią Wiednia. W roku 1946 Aspern stało się częścią nowo-utworzonej 22 dzielnicy zwanej Donaustadt. Aspern znane jest głównie jako miejsce Bitwy w Aspern, którą stoczono 21 i 22 maja 1809 roku w pobliskim Lobau. W bitwie tej armia austriacka pod wodzą Arcyksięcia Karola odparła najazd wojsk Napoleona. W roku 1858 postawiono przed kościołem Św. Marcina rzeźbę kamiennego lwa, która ma upamiętniać tę bitwę.

W roku 1912 otworzono lotnisko w Aspern, które było centrum austriackiego lotnictwo cywilnego i wojskowego aż do II wojny światowej. Po wojnie korzystały z niego radzieckie wojska okupacyjne. Lotnisko zostało zamknięte w roku 1977, kiedy to otworzono lotnisko Vienna International Airport niedaleko Schwechat. Na miejscu dawnego lotniska wybudowano w roku 1982 fabrykę silników Opla. W roku 2004 Opel przekazał część swych terenów w darze na potrzeby Helikopterowych Służb Ratowniczych Christophorus 9, działających w ramach ÖAMTC, największego klubu automobilowego Austrii.

Przyszłość[edytuj]

Planowane jest otworzenie nowych stacji metra w roku 2010. Są również plany wybudowania sztucznego jeziora w Aspern, wokół którego powstaną domy i biura.

Przypisy[edytuj]