Aspirant Glina

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Aspirant Glina (Kajdani[1], Cadyana[2], org. Detective Casey) – fikcyjna postać z komiksów Disneya, aspirant w Myszogrodzie, pomaga mu Komisarz O’Hara.

Pierwszy raz się pojawił w pasku komiksowym „The Plumber's Helper” Floyda Gottfredsona i Merrila de Marisa. Później wystąpił w ponad tysiącu komiksów. Najczęściej pojawia się obok Komisarza O’Hary i Myszki Miki. Zazwyczaj gra rolę drugoplanową (tylko w kilkunastu komiksach był postacią pierwszoplanową). Nie jest żonaty.

Dobrym przyjacielem i pomocnikiem Gliny jest Franc Mauer oryg. Rock Sassi). Został stworzony przez Tito Faraciego i Giorgia Cavazzana w komiksie La lunga notte del commissario Manetta (pl. Komisarz mimo woli, Komiks Gigant 6/97). Franc jest Teksańczykiem, a jego rodzina jest nieuczciwa (przykładem może być jego ojciec, który podrabiał banknoty trzydolarowe). Został przeniesiony do Myszogrodu, by powstrzymać złodziejskie zapędy Czarnego Piotrusia i Fantomena, sam postanowił także pokazać detektywowi Mikiemu jego miejsce. Z czasem stał się bardziej „łagodny”.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Komiks: Donald i spółka 10 'Zagrożenie magnetyczne'
  2. Komiks Gigant 9/98 'Tak jak w kinie'