Assassin’s Creed

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Assassin’s Creed
Ilustracja
Logo gry
Producent

Ubisoft Montreal

Wydawca

Ubisoft

Dystrybutor

PL: Cenega
Steam, Uplay (dystr. cyfrowa)

Seria gier

Assassin’s Creed

Projektant

Jade Raymond (producent), Patrice Désilets

Scenarzysta

Corey May, Dooma Wendschuh

Kompozytor

Jesper Kyd

Silnik

Scimitar

Format obrazu

16:9

Wersja

1.02

Data wydania

PlayStation 3, Xbox 360[1]
Am.Płn.: 13 listopada 2007
EU: 16 listopada 2007
AUS: 21 listopada 2007
JP: 29 listopada 2007
PL: 30 listopada 2007
Microsoft Windows
Am.Płn.: 8 kwietnia 2008
EU: 10 kwietnia 2008
PL: 18 kwietnia 2008

Gatunek

przygodowa gra akcji, otwarty świat, skradanka[2]

Tryby gry

gra jednoosobowa

Kategorie wiekowe

BBFC: 15
ESRB: Mature
ACB: MA15+
OFLC: R13
PEGI: 18

Język

dubbing i napisy: angielski, niemiecki, francuski, hiszpański, włoski, polski

Wymagania sprzętowe
Platforma

PlayStation 3, Xbox 360, Microsoft Windows

Nośniki

DVD, Blu-ray, dystrybucja cyfrowa

Wymagania

Windows XP/Vista, procesor dwurdzeniowy, 1 GB RAM, karta graficzna z 256 MB pamięci i obsługą Shader Model 3.0, kompatybilna z DirectX 9, 8 GB HDD, karta dźwiękowa kompatybilna z DirectX 9

Kontrolery

klawiatura, mysz, gamepad

Kontynuacja

Assassin’s Creed II (2009)

Strona internetowa

Assassin’s Creedprzygodowa gra akcji stworzona przez studio Ubisoft Montreal i wydana w listopadzie 2007 roku na konsole PlayStation 3, Xbox 360[3] oraz w kwietniu 2008 roku na platformę Microsoft Windows. Akcja tytułu toczy się naprzemiennie w dwóch okresach czasowych: podczas III wyprawy krzyżowej, w roku 1191 oraz na początku września 2012 roku. Gracz wciela się w członka bractwa asasynów znanego jako Altaïr ibn La-Ahad, którego celem jest wyeliminowanie dziewięciu postaci propagujących wyprawy krzyżowe i odpowiedzialnych za cierpienia wielu ludzi. Gracz odwiedza pięć historycznych miejsc: Jerozolimę, Damaszek, Akkę, Masjaf oraz Arsuf.

Produkcja dała początek całej serii, która została wydana na konsole stacjonarne i przenośne oraz komputery osobiste. Wydano również książki, komiksy i filmy, które związane są z uniwersum Assassin’s Creed.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Masyfar (zamek z wieloma wieżami, otoczony połyskującymi rzekami, stał na czele tętniącej życiem wioski poniżej, osady będącej najwyższym punktem w dolinie Orontes.).

Głównym bohaterem gry jest Desmond Miles żyjący w XXI wieku. Jest on zwykłym barmanem, który pewnego dnia zostaje porwany przez tajemniczą organizację Abstergo Industries i umieszczony w Animusie – maszynie, która służy do odczytywania pamięci genetycznej przodków. Szybko okazuje się, że Abstergo to współczesny zakon templariuszy, którzy po dzień dzisiejszy prowadzą walkę ze swoimi odwiecznymi wrogami, asasynami. Desmond zostaje zmuszony do korzystania z Animusa i wciela się w życie swojego przodka Altaïra. Gracz przenosi się do 1191 roku i wykonuje misje jako Altaïr[4].

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

Rozgrywkę charakteryzuje duża interaktywność z otoczeniem. Mieszkańcy miast reagują na gracza w zależności od jego poczynań. Jeśli postać gracza, przeciskając się przez tłum lekko kogoś odepchnie, prawdopodobnie będzie to zignorowane, jeśli natomiast rzuci kogoś na ziemię i go zabije, mieszkańcy mogą zacząć atakować zabójcę lub uciekać, by wezwać straż. Ludzie mogą być również podejrzliwi, a nawet zawiadomić straż, jeśli gracz zwisa z dużej wysokości lub biega po dachach.

Ważnym elementem rozgrywki jest także umiejętność wtopienia się w tłum. Można zrobić to np. wtapiając się w tłum kapłanów i rozpocząć modlitwę, co nie wzbudza niczyich podejrzeń, aby znienacka zaatakować odpowiednią osobę i zadać jej śmiertelny cios. Istnieją także inne sposoby na uniknięcie konfrontacji ze strażą – bohater ma możliwość schowania się do stogu siana czy udawania zwykłego cywila, siedząc na ławce.

W grze występuje również oryginalny system walki. Opiera się on na atakach i kontratakach wymierzanych po ciosach przeciwnika. Siłę oraz szybkość ciosów można regulować. Tak samo jest z przeciwnikami – walkę należy prowadzić tak długo, aż któraś ze stron popełni błąd i przyjmie pchnięcie.

Jednym z najistotniejszych elementów rozgrywki jest wspinanie się. Podczas gry gracz ma możliwość włączenia swobodnego biegu, dzięki czemu Altaïr nabiera prędkości i sam wybiera odpowiednią drogę poprzez wchodzenie na budynki czy akrobacje na elementach środowiska. Ten pozornie łatwy element całkowicie może odmienić drogę do likwidacji celu, dając graczowi dużą swobodę działania.

System sterowania został rozwinięty i zmieniony względem innych tego typu produkcji. Każdy przycisk odpowiada konkretnej części ciała. Możliwe są także liczne kombinacje, dzięki czemu pozornie niewinne popchnięcie przy odpowiedniej sytuacji i inwencji gracza może być mocnym uderzeniem, niekiedy źle odbieranym przez inne postacie. Ubisoft rozbudował swój pomysł poprzez dwa zestawy ruchów. W podstawowej postawie poczynania bohatera są delikatne i powolne, co umożliwia wtopienie się w tłum (niski status), przytrzymując jednak odpowiedni przycisk, Altaïr zmienia siłę i typ czynności, czyniąc np. zwykły krok spacerowy sprintem (wysoki status) Taka czynność znacznie ułatwia poruszanie po świecie, wzbudza jednak podejrzenia i jest źle odbierana przez przechodniów i siły porządkowe.

Bohater dysponuje różnymi rodzajami broni. Głównym orężem jest jednoręczny miecz, a narzędziem likwidowania celu ukryty sztylet. Wraz z postępem w grze gracz otrzymuje liczne ulepszenia, np. noże do rzucania, większą ich ilość, potężniejsze miecze czy nowe umiejętności walki oraz wspinaczki. Altaïr miał także być wyposażony w kuszę (co widać w intro), jednak ze względów historycznych zrezygnowano z tego[5].

Warto również dodać, że cała osadzona w XII wieku akcja jest tylko swego rodzaju projekcją wytwarzaną przez urządzenie zwane Animusem i oglądaną przez współczesnego potomka bohatera gry. Rozwiązanie takie pozwala m.in. na przenoszenie gracza do określonego momentu wspomnienia w celu kontynuowania misji.

Na konsole Xbox 360 i PlayStation 3 gra wydana została 13 listopada 2007 roku, na komputery osobiste zaś 8 kwietnia 2008. Dystrybutorem gry w Polsce jest Cenega, która 23 listopada 2007 roku wydała ją w angielskiej wersji językowej na konsole, 18 kwietnia 2008 ukazała się zaś pełna polska wersja na platformę Microsoft Windows.

Odbiór gry[edytuj | edytuj kod]

 Recenzje
Oceny
Publikacja Ocena
PC PS3 Xbox 360
1UP.com 67 70 70
CD-Action 8+/10 9/10 9/10
Electronic Gaming Monthly brak 58 58
Eurogamer 6/10 7/10 7/10
Game Informer 90 95 95
GamesRadar brak 100 100
GameSpot 85 90 90
GameSpy 7/10 7/10 7/10
GameTrailers brak 91 91
GameZone 83 80 80
IGN 78 75 77
Oceny agregowane
GameRankings 79,17% 78,82% 82,51%
Metacritic 79 81 81

Gra spotkała się w większości z pozytywnym przyjęciem, jednak część krytyków podkreślała w swoich recenzjach wady produktu. Eurogamer przyznał grze dobrą ocenę, zauważając, że rozgrywka w grze pozostaje praktycznie taka sama przez całą grę, przez co staje się trochę nudna i monotonna[6]. Najczęściej stawiane grze zarzuty to powtarzalność misji i ich mała różnorodność oraz uproszczony system walki. Powszechnie krytykowany był też nagły sposób zakończenia gry, który pozostawiał wiele nierozwiązanych kwestii. Z drugiej strony recenzenci podkreślali poczucie otwartości miast przedstawionych w grze, schemat poruszania postaci i animacje, dobre połączenie kilku sposobów rozgrywki, stronę graficzną i wizualną, fabułę i dbałość twórców o detale[7][8].

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Gra zdobyła wiele nagród na długo przed premierą, głównie podczas E3 2006:

Game Critics Awards

  • Best Action/Adventure Game[9]

IGN

  • Best Action Game, PS3 Game of the Show, Best PS3 Action Game, Best PS3 Graphics
  • Nominacja w kategorii Game of the Show, Best Graphics Technology

GameSpy

  • Best PS3 game of the show

GameSpot

  • Best PS3 game of the show

Gametrailers

  • Best of Show

1UP

  • Best PS3 game

Hyper 2007

Dubbing[edytuj | edytuj kod]

Polski dubbing Postać Oryginalny dubbing
Jacek Kopczyński Altaïr ibn La-Ahad Philip Shahbaz
Daniel Olbrychski Al-Mualim Peter Renaday
Marcin Perchuć Desmond Miles Nolan North
Jan Kulczycki Warren Vidic Phil Proctor
Monika Kwiatkowska-Dejczer Lucy Stillman Kristen Bell
Barbara Kałużna Animus Jenifer Segun
Borys Szyc Malik Al-Sayf Haaz Sleiman
Jarosław Boberek Tamir Ammar Daraiseh
Krzysztof Kowalewski Abul Nu'qoud Fred Tatasciore
Jacek Bończyk Talal Jake Eberly
Wojciech Paszkowski Robert de Sablé Jean-Philppe Dandenaud
Cezary Nowak Ryszard I Lwie Serce Marcel Jeanin

Źródło: Dubscore.pl[10]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]