Assassin’s Creed: Revelations

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Assassin’s Creed: Revelations
Ilustracja
Logo gry
Producent Ubisoft Montreal
Ubisoft Annecy
Ubisoft Massive
Ubisoft Quebec
Ubisoft Singapore
Ubisoft Bucharest
Wydawca Ubisoft
Dystrybutor PL: Ubisoft
Seria gier Assassin’s Creed
Projektant Alexandre Amancio
Kompozytor Jesper Kyd, Lorne Balfe
Silnik Anvil, silnik fizyki Havok
Aktualna wersja 1.03 (PC)
Data wydania PlayStation 3, Xbox 360
15 listopada 2011
Microsoft Windows
29 listopada 2011
POL: 1 grudnia 2011[1]
Gatunek przygodowa gra akcji, otwarty świat, skradanka
Tryby gry gra jednoosobowa, gra wieloosobowa
Kategorie wiekowe BBFC: 15
ESRB: M
ACB: MA15+
PEGI: 18
Wymagania sprzętowe
Platforma PlayStation 3, Xbox 360, Microsoft Windows, OnLive
Nośniki DVD, Blu-ray, dystrybucja cyfrowa, chmura obliczeniowa
Poprzednik Assassin’s Creed: Brotherhood
Kontynuacja Assassin’s Creed III
 
Recenzje
Publikacja Ocena
1UP.com B+(PS3,X360)[2]
CD-Action 8/10[3]
Eurogamer 7/10[4]
G4 4/5(X360/PS3)[5]
Game Informer 9,5/10[6]
Gry-Online 9,5/10[7]
GameSpot 8/10[8]
GameZone 8/10[9]
IGN 8,5/10[10]


Assassin’s Creed: Revelationsprzygodowa gra akcji stworzona przez Ubisoft i będąca zwieńczeniem trylogii o Eziu Auditore da Firenze. Pozycja ukazała się na konsole PlayStation 3 i Xbox 360 15 listopada, natomiast na Microsoft Windows gra ukazała się 1 grudnia 2011[1]. Jest to czwarta gra z głównej serii Assassin’s Creed.

Akcja Revelations toczy się w trzech odległych ramach czasowych, które połączone są ze sobą poprzez trójkę głównych bohaterów powiązanych więzami krwi: Desmondem, Eziem oraz Altaïrem. W głównym wątku fabularnym w 2012 roku gracz ponownie wciela się w Desmonda, który jest uwięziony w swojej podświadomości po wystąpieniu szoku, jaki przeżył pod koniec wydarzeń przedstawionych w Assassin’s Creed: Brotherhood. W wątku historycznym kieruje Eziem, który przybywa do Konstantynopola w XVI wieku, aby walczyć z narastającymi w regionie siłami templariuszy. Ezio ponownie wykorzysta w walce siły swojego bractwa, skorzysta z ulepszeń swojego ekwipunku oraz pozna zupełnie nowych sprzymierzeńców. Użyje też artefaktów, które pozwolą mu przeżyć wspomnienia Altaïra i posłużą do odkrycia sekretu twierdzy w Masjafie. W tych sekwencjach gracz będzie mógł ponownie wcielić się w bohatera pierwszej części Assassin’s Creed[11].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Sulejman Wspaniały

Fabuła gry opiera się na podróży 50-letniego Ezia, który podąża śladami swojego przodka Altaïra. Na początku gry wyrusza on do Masjafu, który został przejęty przez templariuszy. Ezio dowiaduje się o bibliotece ukrytej przez Altaïra w podziemiach zamku i postanawia znaleźć ukryte klucze, aby otworzyć bibliotekę, nim uda się to templariuszom[11].

Ezio trafia do Konstantynopola, czyli serca Imperium Osmańskiego, gdzie rosnąca armia templariuszy grozi destabilizacją regionu. Miasto zostało podzielone na pięć głównych dystryktów: Constantine, Beyazid, Topkapi, Imperial oraz Galata. Ezio w czasie swoich wojaży odwiedzi także Kapadocję, która jest siedzibą templariuszy[12].

Gracz spotka na swojej drodze nowe postaci, z których wiele nazwisk znanych jest z kart historii. Są to m.in. Sulejman Wspaniały, Bajazyd II, Şehzade Ahmed, Manuel Paleolog. Jedną z postaci fikcyjnych jest Sofia Sartor, właścicielka księgarni w Konstantynopolu. Inspiracją dla stworzenia tej postaci był obraz Albrechta Dürera Portret młodej Wenecjanki. Sofia i Ezio zbliżą się do siebie, jednak Ezio czuje opory przed miłością i boi się wyjawić Sofii prawdę o sobie. Kolejną postacią jest Yusuf Tazim, mistrz asasynów kierujący bractwem w Konstantynopolu[11].

W czasach współczesnych gracz wciela się w Desmonda, który zapadł w śpiączkę. Po zakończeniu Brotherhood bohater został ponownie podłączony do Animusa. Desmond próbuje odzyskać swoją świadomość, co prowadzi do odkrycia tylnych drzwi urządzenia, które pozwalają na manipulowanie wspomnieniami, a także umożliwiają przeżywanie własnych wspomnień. Gracz kieruje Desmondem w abstrakcyjnych poziomach złożonych z łamigłówek, które są skonstruowane z jego własnych przeżyć[11].

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

Konstantynopol w 1597

Sposób gry jest kontynuacją rozwiązań sprawdzonych w poprzednich częściach serii. Gracz kieruje asasynem w otwartym świecie, wykonując kolejne misje, które są powiązane fabularnie oraz dowolnie eksplorując wirtualny świat. W rozgrywce skupiono się głównie na walce, wspinaczce, freerunningu, skradaniu się, oraz pielęgnowaniu punktów taktycznych.

Ubisoft wprowadził do rozgrywki szereg zmian i ulepszeń. Znaczącą nowością jest modyfikacja ukrytego ostrza – specjalny hak, który znajdzie zastosowanie w walce oraz podczas przemieszczania się w mieście. Przy jego użyciu Ezio może korzystać z udogodnień jakie niesie ze sobą trawers linowy, potocznie zwany tyrolką, a podczas walki może przyciągać do siebie przeciwników. Hak znajdzie zastosowanie przy innych ruchach akrobatycznych w trakcie starć oraz przy wspinaczce, co ułatwia poruszanie się po mieście. Ulepszony zostanie także wzrok orła – zmysł orła pomoże graczom uzyskać przewagę taktyczną, dzięki umiejętnościom przewidywania ruchów ofiar. Nowością jest system tworzenia bomb. W grze znajduje się 300 różnych rodzajów ładunków wybuchowych o różnych efektach i sile – przykładowo będzie to oślepienie, zasłona dymna czy rozrzucenie kolczatek, które spowolnią strażników[11][12].

Ezio może powoływać do życia kryjówki asasynów rozrzucone po dzielnicach Konstantynopola w podobny sposób, w jaki zawłaszczał on wieże Borgiów w Asssassin’s Creed: Brotherhood. Nowością jest mini-gra, w stylu tower defense, polegająca na obronie kryjówki przed falami templariuszy. Charakter misji pobocznych uległ radykalnym zmianom, są bardziej zróżnicowane i wymagające.

Tryb wieloosobowy[edytuj | edytuj kod]

W grze zawarty jest tryb rozgrywki wieloosobowej podobny do tego, który można ujrzeć w Assassin’s Creed: Brotherhood. W Assassin’s Creed: Revelations' został wzbogacony o dodatkowe funkcje, nowe mapy i postacie. Tryb jest powiązany z fabułą serii – zdobywanie nowych poziomów podczas gry w sieci oznacza podnoszenie rangi agenta Abstergo, dzięki czemu uzyskujemy więcej informacji o firmie templariuszy. Gracze mogą znaczniej wpływać na wygląd postaci. Wprowadzone zostały także system playlist, który ma usprawnić wyszukiwanie gry oraz dostosowanie jej do wymogów graczy oraz urządzenie do tworzenia gildii i unikatowych sztandarów[13]. Mapy trybu wieloosobowego są zlokalizowane na greckiej wyspie Rodos[14].

Produkcja gry[edytuj | edytuj kod]

Gra została wyprodukowana przez studio Ubisoft Montreal, wspomagane przez kilka mniejszych studiów działających wewnątrz wydawcy – Ubisoftu. Gra została wydana na tym samym silniku co poprzednie części gry, czyli Anvil. W Revelations Ubisoft użył nowej technologii przechwytywania ruchów twarzy Mocam, która łączy tradycyjną animację z motion capture w sposób podobny do technologii używanej w L.A. Noire[11].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]