Assassin’s Creed (seria)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Assassin's Creed (seria))
Skocz do: nawigacja, szukaj
Assassin’s Creed
Assassin's Creed logo.svg
Producenci Ubisoft Montreal
Gameloft
Wydawcy Ubisoft
Dystrybutorzy PL: Ubisoft Polska
AUS: Ubisoft
Am. Płd.: Ubisoft
Steam, Uplay (dystr. cyfrowa)
Projektant Patrice Désilets
Kompozytor Jesper Kyd, Lorne Balfe, Winifred Phillips
Pierwsza gra serii Assassin’s Creed (2007)
Ostatnia gra serii Assassin’s Creed Origins (2017)
Platformy sprzętowe PlayStation 3, PlayStation 4, Xbox 360, Xbox One, iOS, PlayStation Portable, PlayStation Vita, Nintendo DS, OS X, Microsoft Windows, Android, Windows Phone 7, Symbian, HP webOS
Gatunek przygodowa gra akcji, otwarty świat

Assassin’s Creed – seria przygodowych gier akcji z otwartym światem, składająca się z gier wydanych na konsole i komputery osobiste, pobocznych gier wydanych na konsole przenośne, książek, komiksów oraz filmów krótkometrażowych. Wydany został także film kinowy pod tym samym tytułem. Seria została stworzona przez Ubisoft Montreal, natomiast spin-offy i gry na konsole przenośne stworzył Gameloft i Gryptonite Studios. Wszystkie gry zostały opublikowane przez Ubisoft. Pierwszą grę w serii wydano 13 listopada 2007 roku. Tłem akcji gier są zmagania pomiędzy zakonem templariuszy a bractwem asasynów[1].

Lista gier[edytuj]

Główna seria[edytuj]

Pozostałe[edytuj]

Opis[edytuj]

Fabuła pierwszych gier z serii koncentruje się na trwającym od wieków konflikcie dwóch frakcji: asasynów i templariuszy. Głównym bohaterem serii jest Desmond Miles, który za pomocą maszyny zwanej animusem, potrafiącej odczytywać ludzką pamięć genetyczną, przeżywa wspomnienia swoich przodków. W założeniu fabuły w ludzkich genach zapisywane są wspomnienia przodków człowieka, które mogą być dokładnie przeanalizowane przez animusa. Gracz wciela się w ten sposób w swoich przodków będących asasynami, np. Altaïra ibn-la’Ahada, Ezia Auditorego da Firenze, Ratohnhaké:tona – a fabuła współczesna przeplata się z warstwą historyczną.

Assassin’s Creed[edytuj]

 Osobny artykuł: Assassin’s Creed.

Głównym bohaterem gry jest Desmond Miles żyjący w XXI wieku. Jest zwykłym barmanem, który pewnego dnia zostaje porwany przez tajemniczą organizację Abstergo Industries i umieszczony w animusie – maszynie służącej do odczytywania pamięci genetycznej przodków. Szybko okazuje się, że Abstergo to współczesny zakon templariuszy, którzy po dzień dzisiejszy prowadzą walkę ze swoimi odwiecznymi wrogami, asasynami. Desmond zostaje zmuszony do korzystania z animusa i poznaje życie swojego przodka Altaïra. Gracz przenosi się do 1191 roku i wykonuje misje jako Altaïr.

Assassin’s Creed: Altaïr’s Chronicles[edytuj]

Altaïr’s Chronicles stanowi prequel Assassin’s Creed. Gracze wcielą się w Altaïra, który otrzymuje misję znalezienia i zniszczenia obiektu zwanego Kielichem.

Assassin’s Creed: Bloodlines[edytuj]

Pierwsza odsłona serii wydana na konsolę PlayStation Portable. Gracze kierują Altaïrem, który wyrusza na Cypr w celu rozprawienia się z pozostałymi templariuszami.

Assassin’s Creed II[edytuj]

 Osobny artykuł: Assassin’s Creed II.

W czasach współczesnych Lucy i Desmond uciekają z Abstergo i dołączają do innych współczesnych asasynów – Shauna i Rebeki. Desmond powraca do animusa i przeżywa wspomnienia Ezia Auditorego da Firenze, młodego szlachcica z bogatej florenckiej rodziny. Gdy ojciec i bracia Ezia zostają zamordowani, ten przysięga pomścić ich śmierć i dowiedzieć się, jaki motyw doprowadził do tragedii. Ezio dowiaduje się o istnieniu asasynów i templariuszy, rozprawiając się z kolejnymi celami zamieszanymi w intrygę.

Bitwa o Forlì[edytuj]

Pierwsze rozszerzenie uzupełniające wydarzenia z Assassin’s Creed II. Akcja gry rozgrywa się w mieście Forli, gdzie Ezio postanawia ukryć Jabłko. Niespodziewanie wojska Borgii atakują miasto. Ezio musi obronić je oraz ochronić Jabłko.

Stos próżności[edytuj]

Drugie rozszerzenie do Assassin’s Creed II i kontynuacja Battle of Forli. Savonarola zdobył Jabłko i z jego pomocą objął władzę we Florencji. Ezio musi doprowadzić do rewolucji, by obalić go i odzyskać artefakt.

Assassin’s Creed II: Discovery[edytuj]

Akcja gry toczy się w czasie wydarzeń przedstawionych w Assassin’s Creed II. Ezio wyrusza do Hiszpanii, by uratować Krzysztofa Kolumba.

Assassin’s Creed: Brotherhood[edytuj]

Bezpośrednia kontynuacja Assassin’s Creed II. Po zniszczeniu Monteriggioni akcja przenosi się do Rzymu, a głównym przeciwnikiem asasynów staje się Cezar Borgia.

Spisek Kopernika[edytuj]

Dodatek do Assassin’s Creed Brotherhood dostępny wyłącznie na PS3. Ezio musi ochronić Kopernika, który przybył do Rzymu i jest ścigany przez templariuszy.

Porwanie da Vinci[edytuj]

Drugie DLC do Assassin’s Creed: Brotherhood, które opiera się na porwaniu Leonarda da Vinci przez heretyków. Ezio musi zdobyć jego obrazy skradzione przez Cesare, aby dowiedzieć się gdzie przetrzymywany jest włoski malarz. Gra jest prawdopodobnie prologiem do Assassin’s Creed: Revelations; wiadomo bowiem, że od wydarzeń z podstawowej wersji gry minęło wiele czasu, a Ezio zamierza wynająć statek i gdzieś wypłynąć.

Assassin’s Creed: Lost Legacy[edytuj]

Lost Legacy miał być pierwszą odsłoną serii na przenośną konsolę Nintendo 3DS. Fabuła miała dotyczyć podróży Ezia do twierdzy w Masjafie[14]. Prace nad tą produkcją zostały wstrzymane. Niektóre elementy fabuły (jak podróż Ezia do Masjafu) zostały przeniesione do wydanego w 2011 roku Assassin’s Creed: Revelations[15].

Assassin’s Creed: Revelations[edytuj]

Zaginione archiwum[edytuj]

Dodatek do Assassin’s Creed: Revelations, który rozszerza minigrę „Podróż Desmonda”. Tym razem jednak grywalną postacią jest Obiekt 16.

Assassin’s Creed III[edytuj]

 Osobny artykuł: Assassin’s Creed III.

Akcja rozgrywa się w brytyjskich koloniach w Ameryce Północnej, a gracz wciela się metysa Ratohnhaké:tona (w luźnym tłumaczeniu z języka Mohawków imię oznacza „on poluje”[16]), przez kolonistów nazywanego Connorem, podczas wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych.

Tyrania króla Waszyngtona[edytuj]

Wydana w trzech odcinkach zawartość do pobrania przedstawiająca alternatywną wersję historii, w której Ratohnhaké:ton musi obalić George’a Washingtona, który obwołał się królem i stał się tyranem.

Assassin’s Creed III: Liberation[edytuj]

Assassin’s Creed IV: Black Flag[edytuj]

Akcja gry ma miejsce na XVIII-wiecznych Karaibach, a głównym bohaterem jest pirat-asasyn, Edward Kenway, dziadek protagonisty poprzedniej części gry, Ratohnhaké:tona.

Freedom Cry[edytuj]

Zawartość do pobrania do Assassin’s Creed IV: Black Flag, w której gracz kieruje asasynem Adewalé, byłym kwatermistrzem na statku Edwarda Kenwaya. Dodatek składa się z dziewięciu misji, które według twórców zapewniają cztery godziny rozrywki.

Assassin’s Creed: Rogue[edytuj]

 Osobny artykuł: Assassin’s Creed: Rogue.

Odsłona przeznaczona na konsole siódmej generacji gier komputerowych stanowiąca zwieńczenie historii zapoczątkowanej w Assassin’s Creed III i Black Flag. Akcja gry rozgrywa się w połowie XVIII wieku na terenie Ameryki Północnej w czasie wojny siedmioletniej. Bohaterem jest Irlandczyk Shay Patrick Cormac, początkowo należący do asasynów, który w trakcie rozgrywki przechodzi na stronę templariuszy.

Assassin’s Creed: Unity[edytuj]

 Osobny artykuł: Assassin’s Creed: Unity.

Akcja gry toczy się w XVIII wieku we Francji w trakcie rewolucji francuskiej. W Unity gracz wciela się we francuskiego asasyna o imieniu Arno Dorian[17].

Martwi królowie[edytuj]

Zawartość do pobrania do Assassin’s Creed: Unity, w której gracz wciela się w Arno, opuszcza Paryż i udaje się do położonego niedaleko francuskiej stolicy miasteczka Saint-Denis.

Assassin’s Creed Chronicles: China[edytuj]

Akcja pozycji toczy się w XVI-wiecznych Chinach. Gracz wciela się w Shao Jun – asasynkę wyszkoloną przez Ezia Auditorego. Protagonistka wraca do Kraju Środka jako ostatnia ocalała członkini chińskiej części zakonu, nosząc się z zamiarem pomszczenia swoich zamordowanych pobratymców.

Assassin’s Creed: Syndicate[edytuj]

 Osobny artykuł: Assassin’s Creed: Syndicate.

Akcja gry toczy się w XIX wieku w Londynie w trakcie rewolucji przemysłowej. W Syndicate gracz wciela się w asasyna o imieniu Jacob Frye oraz jego siostrę Evie[18].

Assassin’s Creed Origins[edytuj]

 Osobny artykuł: Assassin’s Creed Origins.

Gra przedstawia wydarzenia z czasów starożytnego Egiptu, kiedy zakon asasynów dopiero powstawał. Gracz wciela się w asasyna o imieniu Bayek. Premiera gry odbyła się 27 października 2017.

Inne[edytuj]

Komiksy[edytuj]

 • Assassin’s Creed: Graphic Novel
 • Assassin’s Creed Vol. 1: Desmond
 • Assassin’s Creed Vol. 2: Aquilus
 • Assassin’s Creed Vol. 3: Accipiter
 • Assassin’s Creed Vol. 4: Hawk
 • Assassin’s Creed Vol. 5: El Cakr
 • Assassin’s Creed Vol. 6: Leila
 • Assassin’s Creed: The Fall
 • Assassin’s Creed: The Chain
 • Assassin’s Creed: Brahman

Filmy[edytuj]

 • Assassin’s Creed: Rodowód – seria trzech krótkich filmów wydana przez Ubisoft w 2009 roku jako prequel do gry Assassin’s Creed II.
 • Assassin’s Creed: Ascendance – krótki film animowany będący wprowadzeniem do Assassin’s Creed: Brotherhood, wydany w formie cyfrowej.
 • Assassin’s Creed: Embers – film animowany dołączony do edycji „Animus” gry Assassin’s Creed: Revelations.
 • Assassin’s Creed – film kinowy, w którym główną rolę zagrał Michael Fassbender[19]. Realizowany we współpracy z wytwórniami 20th Century Fox i New Regency według scenariusza Scotta Franka. Premiera odbyła się 6 stycznia 2017 roku.

Telewizja[edytuj]

W lipcu 2017 producent Adi Shankar ujawnił, że stworzy serię anime opartą na wydarzeniach z gier Assassin’s Creed[20].

Książki[edytuj]

 • Assassin’s Creed: Renesans (Assassin’s Creed: Renaissance)
 • Assassin’s Creed: Bractwo (Assassin’s Creed: Brotherhood)
 • Assassin’s Creed: Tajemna krucjata (Assassin’s Creed: The Secret Crusade)
 • Assassin’s Creed: Objawienia (Assassin’s Creed: Revelations)
 • Assassin’s Creed: Porzuceni (Assassin’s Creed: Forsaken)
 • Assassin’s Creed: Czarna bandera (Assassin’s Creed: Black Flag)
 • Assassin’s Creed: Pojednanie (Assassin’s Creed: Unity)
 • Assassin’s Creed: Podziemie (Assassin’s Creed: Underworld)
 • Assassin’s Creed: Ostatni potomkowie (Assassin’s Creed: Last Descendants)
 • Assassin’s Creed: Herezja (Assassin’s Creed: Heresy)
 • Assassin’s Creed: Oficjalna powieść filmu (Assassin’s Creed: The Official Movie Novelization)
 • Assassin’s Creed: Grobowiec Chana

Pozostałe[edytuj]

 • Assassin’s Creed: Project Legacy – gra dostępna w serwisie społecznościowym Facebook.

Odbiór serii[edytuj]

Według danych z września 2016 roku sprzedano ponad 100 milionów egzemplarzy gier całej serii[21]. Gry wydane w głównej serii na konsole Xbox 360, Playstation 3 i komputery osobiste uzyskały aprobatę krytyków – w serwisie Metacritic gromadzącym recenzje mediów trzy pierwsze gry serii uzyskały kolejno średnią z ocen wynoszącą 81, 90 i 89 na 100 punktów[22][23][24].

Uwagi

 1. a b c Gra uruchamiana dzięki usłudze wstecznej kompatybilności Xbox One

Przypisy

 1. Seria Assassin’s Creed. Gry-Online. [dostęp 2017-05-05].
 2. Assassin’s Creed: Wersja Reżyserska (PC). Gry-Online. [dostęp 2013-09-23].
 3. Assassin’s Creed II (PC). Gry-Online. [dostęp 2013-09-23].
 4. a b c Góral: Assassin's Creed: The Ezio Collection niedopracowane. Ubisoft znowu się nie popisał (pol.). Gry-OnLine, 2016-11-18. [dostęp 2016-11-19].
 5. Assassin’s Creed III (PC). Gry-Online. [dostęp 2017-05-11].
 6. Assassin’s Creed IV: Black Flag (PC). Gry-Online. [dostęp 2017-05-21].
 7. Assassin’s Creed: Rogue (XBOX 360). Gry-Online. [dostęp 2017-04-17].
 8. Assassin’s Creed: Rogue (PC). Gry-Online. [dostęp 2017-04-17].
 9. Assassin’s Creed: Unity (PS4). Gry-Online. [dostęp 2017-04-17].
 10. Assassin’s Creed: Unity (PC). Gry-Online. [dostęp 2017-04-17].
 11. Assassin’s Creed: Syndicate, Assassin’s Creed: Victory (PC). Gry-Online. [dostęp 2017-05-21].
 12. Louise Blain: Even more Assassin's Creed Origins details have 'leaked' and yes, you can put your hood up and down (ang.). GamesRadar, 2017-05-17. [dostęp 2017-05-26].
 13. Gra Assassin’s Creed: Identity – Encyklopedia Gier. Gry-Online. [dostęp 2015-11-08].
 14. Eddie Makuch: Assassin’s Creed, Driver, Splinter Cell, reimagined for 3DS (ang.). GameSpot, 2010-06-15. [dostęp 2017-09-05].
 15. Tom Phillips: Assassin’s Creed: Lost Legacy canned. Revelations cannibalised 3DS spin-off (ang.). Eurogamer, 2011-07-15. [dostęp 2014-08-23].
 16. Ubisoft podaje datę premiery gry Assassin’s Creed III (pol.). Gry-Online, 2012-02-15. [dostęp 2012-02-16].
 17. Assassin’s Creed: Unity (PC) (pol.). Gry-Online. [dostęp 2014-07-07].
 18. Kamil Zwijacz: Assassin’s Creed: Syndicate zapowiedziany. Gra na PC-tach ukaże się jakiś czas po premierze na konsolach (pol.). Gry-Online, 2015-05-12. [dostęp 2015-05-13].
 19. Marc Graser, Elsa Keslassy: Fassbender game for 'Assassin’s Creed' (ang.). variety.com, 2012-07-09. [dostęp 2017-07-10].
 20. Joe Skrebels: Assassin’s Creed Anime Announced by Castlevania Netflix Producer (ang.). IGN, 2017-07-05. [dostęp 2017-08-11].
 21. Eddie Makuch: Assassin’s Creed Franchise Reaches 100 Million Copies Sold (ang.). GameSpot, 2016-09-13. [dostęp 2017-09-04].
 22. Assassin’s Creed for Xbox 360 Reviews, Ratings, Credits, and More at Metacritic
 23. Assassin’s Creed II for Xbox 360 Reviews, Ratings, Credits, and More at Metacritic
 24. Assassin’s Creed: Brotherhood for Xbox 360 Reviews, Ratings, Credits, and More at Metacritic

Linki zewnętrzne[edytuj]