Asseco Poland

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Asseco Poland S.A.
Ilustracja
Państwo

 Polska

Województwo

 podkarpackie

Siedziba

Rzeszów

Adres

ul. Olchowa 14
35-322 Rzeszów

Data założenia

1991

Forma prawna

spółka akcyjna

Prezes

Adam Góral

Nr KRS

0000033391

Giełda

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie

ISIN

PLSOFTB00016

Symbol akcji

ASSECOPOL (ACP)

Dane finansowe (2021[1][b])
Przychody

14 498 mln PLN

Wynik operacyjny

1 456 mln PLN

Wynik netto

1 045 mln PLN

Aktywa

18 571 mln PLN

Kapitał własny

9 647 mln PLN

Kapitał zakładowy

83 000 303 zł[a]

Położenie na mapie Rzeszowa
Mapa konturowa Rzeszowa, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Asseco Poland S.A.”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Asseco Poland S.A.”
Położenie na mapie województwa podkarpackiego
Mapa konturowa województwa podkarpackiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Asseco Poland S.A.”
Ziemia50°03′04,8110″N 22°02′00,4920″E/50,051336 22,033470
Strona internetowa

Asseco Poland S.A.przedsiębiorstwo informatyczne z siedzibą w Rzeszowie, notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Jednostka dominująca międzynarodowej grupy kapitałowej Asseco. Założycielem i Prezesem Zarządu Asseco Poland jest Adam Góral.

Według własnych materiałów marketingowych jest liderem cyfryzacji w Polsce oraz czołowym dostawcą rozwiązań informatycznych w Europie Środkowo-Wschodniej[2]. Grupa konsoliduje kilkaset spółek w 60 krajach na całym świecie i zatrudnia ponad 29 256 osób[1].

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Asseco Poland koncentruje się na produkcji i rozwoju oprogramowania własnego[doprecyzuj!], dedykowanego dla każdego sektora gospodarki. Jako jedna z nielicznych firm w Polsce Asseco Poland buduje i wdraża scentralizowane, kompleksowe systemy informatyczne dla sektora bankowego, z których korzysta ponad połowa banków działających w kraju. Asseco oferuje także rozwiązania dla sektora ubezpieczeniowego, wdraża dedykowane systemy dla administracji publicznej, m.in. dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, czy Ministerstwa Finansów. Oferta Asseco obejmuje również branżę energetyczną, telekomunikacyjną, służby zdrowia, samorządy lokalne, rolnictwo i służby mundurowe oraz organizacje i instytucje międzynarodowe, a także rozwiązania z zakresu Business Intelligence[potrzebny przypis].

Skonsolidowane przychody Grupy Asseco wyniosły w 2021 r. 14,5 mld złotych, a zysk netto wyniósł ponad 1,045 mld złotych. Zysk operacyjny wyniósł ponad 1,456 mld złotych[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

1991 – powstaje COMP Rzeszów (późniejsze Asseco Poland)

Firma początkowo zajmowała się wdrożeniami własnych systemów informatycznych w bankach spółdzielczych. Bank Spółdzielczy w Krasnem, w Niechobrzu, w Sanoku, Lesku, Żurawicy, Chłopicach, Ustrzykach Dolnych, Przeworsku. W 2021 r. Asseco obsługiwało 420 banków spółdzielczych w Polsce. Pierwszym bankiem komercyjnym, który nawiązał współpracę z Asseco był Bank Ochrony Środowiska[potrzebny przypis].

1996 – wdrożenie w zachodnim banku działającym w Polsce

Rabobank, holenderska spółdzielcza instytucja bankowa przejęła Bank Rolno-Przemysłowy. Wdrożenie systemu informatycznego w tym banku było dla Asseco krokiem milowym, gdyż wiązało się z pojęciem informacji zarządczej, która nie była wówczas jeszcze powszechnie stosowana w polskich przedsiębiorstwach. Dzięki tej wiedzy to Asseco kreowało potrzeby użytkowników systemów bankowych[doprecyzuj!]. Po tym wdrożeniu nastąpiły kolejne, m.in. dla BRE Bank Hipoteczny, Volkswagen Bank, Bank Pocztowy[3].

2004 – debiut Asseco Poland na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie

Firma umacniała swoją pozycję w sektorze bankowym, ale jednocześnie rozpoczęła dywersyfikację działalności. Swoją ofertę skierowała do podmiotów z branży ubezpieczeniowej oraz do dużych przedsiębiorstw. Rok 2004 był przełomowy z powodu debiutu giełdowego oraz ze względu na pierwszą dużą akwizycję. Comp Rzeszów przejął 55% akcji słowackiej spółki Asset Soft[4], która zajmowała się wdrażaniem oprogramowania dla banków, firm ubezpieczeniowych, przedsiębiorstw komercyjnych i sektora publicznego. Był to początek międzynarodowej ekspansji polskiej spółki, która przyjęła wówczas nazwę Asseco[5]. W 2004 roku Asseco Poland zatrudniało 633 pracowników.

2006 – konsolidacja polskiego rynku IT oraz ekspansja europejska

Oprócz intensywnego rozwoju organicznego Asseco konsolidowało firmy na rynku polskim i europejskim, przejmując Softbank SA, Prokom Software i ABG. Od tej pory firma dysponowała własnymi rozwiązaniami IT dla administracji publicznej i samorządowej, energetyki i telekomunikacji, służby zdrowia i samorządów, a także dla instytucji i agencji NATO oraz UE.

Działalności krajowej towarzyszyło tworzenie holdingów działających w poszczególnych regionach Europy: Asseco Central Europe (Słowacja, Czechy, Węgry), Asseco DACH (Niemcy, Austria, Szwajcaria), Asseco South Eastern Europe (kraje bałkańskie, Turcja), Asseco Northern Europe (kraje skandynawskie i bałtyckie), Asseco South Western Europe (Hiszpania, Portugalia, Francja, Włochy). Asseco budowało je w oparciu o lokalne firmy informatyczne w dobrej kondycji ekonomicznej, którym pozostawiano znaczną autonomię na rynku lokalnym[6].

2010 – Grupa Asseco staje się firmą globalną dzięki akwizycji Formula Systems

Asseco dokonało największej fuzji w historii[doprecyzuj!]. Przejęło izraelski holding Formula Systems[7], notowany na amerykańskiej giełdzie NASDAQ i izraelskiej TASE. Wartość transakcji wyniosła 420 mln zł. W rankingu największych przejęć w 2010 roku, przygotowanym przez magazyn Forbes, zajęła ósmą lokatę. Formula Systems to największa informatyczna firma w Izraelu, której spółki obecne są także w USA, Kanadzie, Japonii, czy RPA.

Po 20 latach działalności Grupa Asseco stała się największą firmą IT w Europie środkowo-wschodniej, jednym z 10 największych producentów oprogramowania w Europie, która zatrudniała w 2011 roku ponad 13 000 pracowników. Spółki z Grupy Asseco były wówczas obecne w 19 krajach europejskich, Izraelu, USA, Kanadzie i Japonii[8].

2013 i 2014 – ekspansja na wschodzie Europy, w Afryce i w Azji

W dalszej ekspansji geograficznej Asseco koncentrowało się głównie na krajach rozwijających się, tzw. emerging markets. W 2013 roku dokonało akwizycji spółek w Gruzji i w Rosji. Rosyjska spółka R-Style Softlab[9] to jeden z liderów w produkcji oprogramowania dla sektora bankowego. Asseco było zainteresowane rozpoczęciem działalności w Kazachstanie oraz w Wietnamie, gdzie prowadziło wstępne rozmowy dotyczące akwizycji spółek i potencjalnych projektów informatycznych. Kolejnym ważnym regionem ekspansji Asseco była Afryka. W 2014 roku Asseco wkroczyło na rynek w Kazachstanie oraz Nigerii.

2015 – ekspansja na rynkach portugalskojęzycznych

Grupa Asseco przejęła pakiet kontrolny udziałów w portugalskiej spółce informatycznej Exictos SGPS[10]. Spółka ta działała nie tylko w Portugalii, ale również na portugalskojęzycznych rynkach wschodzących Afryki – w Angoli, Mozambiku oraz Republice Zielonego Przylądka. Dzięki tej akwizycji Grupa Asseco będzie obecna w kolejnych, po Nigerii i Etiopii, krajach Afryki oraz otworzy nowe perspektywy ekspansji na rynki Ameryki Południowej[fragment skopiowany ze źródła (NPA)].

2016 – reorganizacja struktury Grupy w Polsce

Grupa Asseco sfinalizowała proces zmian, związanych z działalnością na polskim rynku. Ich celem było uproszczenie struktury organizacyjnej oraz rozwój kompetencji eksperckich w ramach poszczególnych spółek z Grupy. Z sukcesem przeprowadzono m.in. fuzję Asseco Poland z Infovide-Matrix oraz przeniesienie biznesu infrastrukturalnego do Asseco Data Systems. Ponadto, wzmocniono o nowe zespoły spółkę DahliaMatic, która specjalizuje się w usługach IT w obszarze oprogramowania aplikacyjnego firm trzecich[11][fragment skopiowany ze źródła (NPA)].

2017 – umacnianie kompetencji sektorowych – utworzenie Asseco International i Asseco Enterprise Solutions

Grupa Asseco utworzyła Asseco International[12] – holding, który miał być odpowiedzialny za zarządzanie, nadzór oraz wsparcie rozwoju spółek z Grupy Asseco, działających na międzynarodowych rynkach oraz Asseco Enterprise Solutions[13] – centrum kompetencyjne w obszarze własnego oprogramowania dla przedsiębiorstw (ERP).

Asseco Central Europe zakupiło Central European Institute of Technology (CEIT), Asseco Business Solutions przejęło firmę Macrologic oraz Formula Systems zakupiła spółki StoneRiver i Michpal MicroComputers[14].

2018 – rozwój międzynarodowy oraz wejście na rynek filipiński

Asseco nabyło ponad 60% udziałów w krakowskiej spółce Nextbank Software Sp. z o.o.[15], która dostarcza rozwiązania dla sektora bankowego na Filipinach. Spółka jest producentem systemu typu core banking z opcją mobilnego dostępu dla klientów, który jest dostępny w chmurze.

Grupa Asseco kontynuowała wzrost dzięki nowym projektom, wejściu w nowe obszary biznesowe oraz przeprowadzonym akwizycjom na rynku izraelskim oraz USA. Spółki z Grupy Formula Systems dokonały kolejnych akwizycji w USA: Adaptik, Alius Corp oraz PVBS[16].

2019 – rozwój w nowych obszarach – rozwiązania w chmurze i cyberbezpieczeństwo

Asseco nabyło 51% udziałów w hiszpańskiej spółce Tecsisa, która dostarcza rozwiązania IT dla sektora energetycznego oraz 69,01% akcji w spółce ComCERT, zajmującej się dostarczaniem usług z zakresu cyberbezpieczeństwa, m.in. monitorowaniem bezpieczeństwa i wykrywaniem zagrożeń teleinformatycznych[potrzebny przypis].

2020 – wejście na niemiecki rynek bankowy

Asseco wspólnie z niemieckim Adesso, specjalizującym się w systemach dla firm ubezpieczeniowych i konsultingu dla banków, utworzyło spółkę Adesso Banking Solutions[potrzebny przypis].

2021

Asseco nabyło Gdyński Klub Koszykówki Arka S.A. oraz pakiety większościowe w 9 spółkach zagranicznych[1].

Struktura grupy kapitałowej[edytuj | edytuj kod]

Grupa Asseco jest federacją spółek działających w 60 krajach. Na jej czele stoi Asseco Poland. Grupa Asseco wyodrębnia następujące segmenty operacyjne[16][gdzie dokładniej?]:

Segment Asseco Poland – obejmuje działalność operacyjną spółki dominującej i spółek działających na rynku polskim. Zgodnie ze strategicznym celem budowy globalnej firmy, rozwój Grupy Asseco napędzany jest przez rynki zagraniczne.

Segment Asseco International – w ramach którego Asseco prowadzi działalność głównie na rynkach Europy Centralnej, Europy Środkowo-Wschodniej oraz Europy Zachodniej.

Segment Formula Systems – odpowiada za największą część przychodów generowanych przez Grupę Asseco. W ramach segmentu Grupa prowadzi działalność głównie na rynku izraelskim, w USA oraz na rynku europejskim.

Akcjonariat[edytuj | edytuj kod]

Według danych z czerwca 2023 r. największymi akcjonariuszami spółki są[17]:

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. Dane jednostki dominującej Grupy Kapitałowej
 2. Dane skonsolidowane dla Grupy Kapitałowej

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c d Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Asseco za rok zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku [online] [dostęp 2023-06-22].
 2. Asseco Poland [online], Asseco Poland [dostęp 2022-02-15] (pol.).
 3. TiO, Asseco, rzeszowska firma z globalnymi ambicjami [online], Biznes i Styl – Podkarpacki portal opinii [dostęp 2019-03-21] (pol.).
 4. Comp Rzeszów przejął ASSET Soft [online], Computerworld [dostęp 2019-03-21] (pol.).
 5. Redakcja PRNews.pl, COMP Rzeszów zmienił nazwę na Asseco Poland [online], PRNews.pl, 21 października 2005 [dostęp 2019-03-21] (pol.).
 6. Asseco Poland S.A. – Centrum Relacji Inwestorskich [online], Asseco Poland S.A. – Centrum Relacji Inwestorskich [dostęp 2019-03-21] (pol.).
 7. Asseco przejmuje izraelski Formula Systems [online], www.forbes.pl, 3 września 2010 [dostęp 2019-03-21] (pol.).
 8. Asseco Poland S.A. – Centrum Relacji Inwestorskich [online], Asseco Poland S.A. – Centrum Relacji Inwestorskich [dostęp 2019-03-21] (pol.).
 9. Asseco wchodzi na rynek rosyjski. R-Style Softlab dołącza do Grupy Asseco [online], pl.asseco.com [dostęp 2019-03-21] (pol.).
 10. Damian Słomski, Asseco Poland przejmuje Exictos SGPS [online], www.money.pl, 4 września 2015 [dostęp 2019-03-21] (pol.).
 11. Grupa Wirtualna Polska, Grupa Asseco sfinalizowała tworzenie nowej struktury organizacyjnej w Polsce [online], www.money.pl, 1 lipca 2016 [dostęp 2019-03-21] (pol.).
 12. Inwestycje.pl, Asseco International zajmie się międzynarodowym rozwojem Grupy Asseco [online], inwestycje.pl [dostęp 2019-03-21] [zarchiwizowane z adresu 2019-03-21].
 13. Grupa Wirtualna Polska, Asseco tworzy Asseco Enterprise Solutions, chce międzynarodowej pozycji w ERP [online], www.money.pl, 19 grudnia 2016 [dostęp 2019-03-21] (pol.).
 14. Asseco Poland S.A. – Centrum Relacji Inwestorskich [online], Asseco Poland S.A. – Centrum Relacji Inwestorskich [dostęp 2019-03-21] (pol.).
 15. Asseco wchodzi na rynek filipiński! [online], RzeszowskieInfo.pl, 9 grudnia 2018 [dostęp 2019-03-21] (pol.).
 16. a b Asseco Poland S.A. – Centrum Relacji Inwestorskich [online], Asseco Poland S.A. – Centrum Relacji Inwestorskich [dostęp 2019-03-21] (pol.).
 17. Asseco Poland [online], 22 czerwca 2023 [dostęp 2023-06-23] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]