Asseco Poland

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Asseco Poland S.A.
Ilustracja
Państwo  Polska
Adres 35-322 Rzeszów
ul. Olchowa 14
Data założenia 1991
Forma prawna spółka akcyjna
Prezes Adam Góral
Nr KRS 0000033391
Giełda Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie
ISIN PLSOFTB00016
Symbol akcji ASSECOPOL (ACP)
Dane finansowe
Kapitał zakładowy 83 000 303 zł
brak współrzędnych
Strona internetowa

Asseco Poland S.A.przedsiębiorstwo informatyczne z siedzibą w Rzeszowie, notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Jednostka dominująca międzynarodowej grupy kapitałowej Asseco.

Asseco Poland jest największą polską spółką informatyczną notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Ponad 25 lat tworzy zaawansowane technologicznie oprogramowanie, dla firm z kluczowych dla gospodarki sektorów. Stoi na czele międzynarodowej grupy kapitałowej Asseco. Jest największym dostawcą nowoczesnych rozwiązań informatycznych w Europie Środkowo-Wschodniej. W rankingu Truffle 100, zajmuje szóste miejsce wśród największych producentów oprogramowania w Europie[1]. Działa w ponad 50 krajach na całym świecie i zatrudnia przeszło 24 000 osób[2].

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Asseco Poland specjalizuje się w produkcji i rozwoju oprogramowania. Przedsiębiorstwo buduje i wdraża systemy informatyczne dla sektora bankowego – korzysta z nich ponad połowa banków działających w Polsce[potrzebny przypis]. Spółka posiada również rozwiązania dla instytucji ubezpieczeniowych, wdrożone w największych przedsiębiorstwach tego sektora oraz dedykowane systemy dla administracji publicznej, zbudowane m.in. dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, czy MSWiA. Asseco Poland działa też w branży energetycznej, telekomunikacji, służby zdrowia, samorządów lokalnych, rolnictwa i służb mundurowych oraz organizacji i instytucji międzynarodowych, takich jak NATO czy UE.

Asseco Poland jest liderem w budowie międzynarodowej grupy kapitałowej, skupiającej przedsiębiorstwa informatyczne działające w poszczególnych regionach Europy:

 • Asseco Central Europe (Czechy, Słowacja, Węgry);
 • Asseco South Eastern Europe (Bałkany, Turcja);
 • Asseco DACH (Niemcy, Austria i Szwajcaria);
 • Asseco South Western Europe (Francja, Włochy, Hiszpania, Portugalia);
 • Asseco Northern Europe (Skandynawia, kraje bałtyckie).

Poprzez swoje spółki z izraelskiej grupy informatycznej Formula Systems, Asseco Poland S.A. wkroczyło także na światowe rynki (m.in. Stany Zjednoczone, Kanada, Japonia, Australia). Oferta Matrix IT obejmuje usługi softwarowe, dystrybucję oprogramowania, rozwiązania infrastrukturalne oraz usługi szkoleniowe i wdrożeniowe. Magic Software Enterprises produkuje narzędzia do tworzenia aplikacji oraz rozwiązania do integracji systemów i procesów biznesowych. Sapiens International Corporation jest jednym z wiodących globalnych dostawców autorskich systemów informatycznych dla branży ubezpieczeniowej.

W 2013 Asseco weszło na rynek rosyjski przez nabycie R-Style Softlab, producenta oprogramowania dla sektora bankowego i finansowego, obecnego w Rosji, a także w innych krajach WNP. Ponadto nabycie Onyx Consulting, gruzińskiej spółki doradztwa informatycznego, otworzyło przed Grupą Asseco możliwości rozwoju w regionie Kaukazu.

Przedsiębiorstwo zatrudnia obecnie w Polsce ponad 4500 specjalistów. Biura Asseco znajdują się w 18 miastach w Polsce. Spółki z Grupy Asseco są obecne w kilkunastu krajach, m.in. w Polsce, na Słowacji, w Czechach, Niemczech, Austrii, Litwie, Rumunii, Serbii czy Chorwacji, gdzie zatrudnia łącznie ponad 20 900 osób[3].

Ogólne przychody grupy kapitałowej w roku 2015 przekroczyły 7,2 mld złotych, a zysk operacyjny wyniósł ponad 745 mln złotych[4]

Asseco Poland SA jest sponsorem m.in. Asseco Prokom Gdynia, Asseco Resovii Rzeszów.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Dzisiejsze Asseco Poland to wynik połączenia przedsiębiorstw: Asseco Poland (dawniej COMP Rzeszów), Softbanku, Prokomu Software oraz ABG.

COMP Rzeszów[edytuj | edytuj kod]

COMP Rzeszów, założony przez Adama Górala (obecnego prezesa Asseco Poland) w 1991, na początku swej działalności zajmował się głównie produkcją oprogramowania dla banków spółdzielczych, później rozszerzył działalność na sektor bankowo-finansowy, ubezpieczenia, administrację publiczną oraz przemysł. 27 września 2004 miał miejsce debiut spółki na warszawskim parkiecie. Akcje spółki wzrosły na otwarciu w pierwszym dniu notowań na GPW o 28% powyżej ceny emisyjnej (94 zł) i kosztowały 121 zł. W 2005 roku zmienił nazwę na Asseco Poland SA.

Softbank[edytuj | edytuj kod]

Softbank został założony w 1989 jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. W 1993 część udziałów nabył ICL Holding BV. Następnie Softbank został przekształcony w spółkę akcyjną. W 1997 jej przychody ze sprzedaży przekroczyły 86 mln zł, a zysk netto – 12,5 mln. W 1998, przed giełdowym debiutem, ICL posiadał 51% akcji, a ówczesny prezes Aleksander Lesz – 49%[5]. Pierwsze notowanie akcji Softbanku na warszawskiej giełdzie miało miejsce 2 czerwca 1998[6].

Prokom Software[edytuj | edytuj kod]

Prokom Software – przedsiębiorstwo informatyczne założone w 1987 r. przez Ryszarda Krauzego, oferujące kompleksowe rozwiązania informatyczne dla dużych i średnich podmiotów gospodarczych i instytucji publicznych. Zajmował się m.in. informatyzacją ZUS-u. Na przełomie poprzedniego i obecnego dziesięciolecia był największym polskim przedsiębiorstwem informatycznym. Prokom Software SA do dnia 28 marca 2008 był notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

ABG[edytuj | edytuj kod]

ABG SA – przedsiębiorstwo informatyczne z siedzibą w Warszawie, specjalizujące się w produkcji oprogramowania na zamówienie, wdrażaniu zintegrowanych systemów wspomagających zarządzanie i dostarczaniu infrastruktury technicznej. Powstało z połączenia ABG SA, Ster-Projekt SA, Spin SA oraz Radcomp SA. Od 2005 roku (po połączeniu ze Ster-Projekt SA) do 29 września 2008 było notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Asseco Poland i Asseco Slovakia[edytuj | edytuj kod]

Słowackie przedsiębiorstwo informatyczne Asset s.r.o. zostało założone w 1990, a w 1999 – przekształcone w spółkę akcyjną Asset Soft. Jej klientami były banki i przedsiębiorstwa ubezpieczeniowe, później także przedsiębiorstwa komercyjne i sektor publiczny[7]. W listopadzie 2004 COMP Rzeszów nabył 46-procentowy pakiet akcji Asset Soft[8]. W październiku 2005 zmienił nazwę na Asseco Poland[9], a słowacka spółka zależna – na Asseco Slovakia a.s.[7] („Asseco” pochodzi od początkowych liter dotychczasowych nazw obu firm). Był to pierwszy krok w tworzeniu międzynarodowej grupy kapitałowej Asseco.

Asseco Slovakia w 2006 zadebiutowała na warszawskiej giełdzie[10].

Asseco Poland i Softbank[edytuj | edytuj kod]

W listopadzie 2006 nadzwyczajne walne zgromadzenia akcjonariuszy Asseco Poland i Softbanku, w którym znaczące udziały posiadał Prokom[11], uchwaliły połączenie obu spółek poprzez przeniesienie całego majątku Asseco na Softbank w zamian za akcje nowej emisji dla akcjonariuszy Asseco[12][13]. Połączenie zostało zarejestrowane przez sąd 4 stycznia 2007[14]. Nazwa przedsiębiorstwa Asseco Poland, prezes zarządu Adam Góral, siedziba w Rzeszowie, logo firmy oraz strona internetowa spółki powstałej w wyniku fuzji pozostały identyczne jak Asseco Poland sprzed połączenia, natomiast numer KRS spółki po połączeniu pozostał taki sam jak numer KRS Softbanku. Tym samym marka Softbank zniknęła z polskiego rynku informatycznego, a kapitalizacja Asseco Poland pod koniec stycznia 2007 zbliżyła się do poziomu 3 mld zł[15]. Wyprzedziła tym samym spółkę matkę – Prokom Software (ok. 1,9 mld zł w sierpniu 2006)[16].

Asseco Poland i Prokom Software[edytuj | edytuj kod]

11 października, 11 grudnia 2007 oraz 11 lutego 2008 Asseco Poland, w wyniku realizacji umowy z Ryszardem Krauzem oraz Prokom Investments SA z 29 września 2007, zostało właścicielem 21,49% akcji Prokomu Software SA (uprawniających do 23,69% głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy Prokom Software SA)[17]. Prezes Asseco Poland, Adam Góral, został jednocześnie nowym prezesem Prokomu Software[18]. Następnie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał zgodę na połączenie Asseco Poland z Prokomem Software[19]. W dniu 20 lutego 2008 walne zgromadzenia akcjonariuszy Asseco Poland i Prokomu Software SA zatwierdziły fuzję obu spółek poprzez przeniesienie całego majątku Prokomu na Asseco, w zamian za akcje nowej emisji dla akcjonariuszy Prokomu[20]. 1 kwietnia 2008 połączenie zostało zarejestrowane przez sąd[21].

Asseco Poland i ABG[edytuj | edytuj kod]

12 maja 2008 dwie giełdowe spółki informatyczne, Asseco Poland SA i ABG SA, podpisały porozumienie o połączeniu[22], a 29 maja 2008 podpisały plan połączenia poprzez przeniesienie całego majątku ABG na Asseco w zamian za akcje, które Asseco wyda akcjonariuszom ABG[23]. W dniu 14 sierpnia 2008 walne zgromadzenia akcjonariuszy Asseco Poland i ABG zatwierdziły fuzję obu spółek zgodnie z podpisanym wcześniej planem połączenia[24][25]. 30 września 2008 zawieszono notowania akcji ABG SA na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie[26]. 1 października 2008 Sąd Rejonowy w Rzeszowie zarejestrował połączenie Asseco Poland SA i ABG SA[27].

Struktura grupy kapitałowej[edytuj | edytuj kod]

Asseco Poland SA przewodzi międzynarodowej grupie kapitałowej zrzeszającej spółki z sektora wysokich technologii. Grupa posiada spółki w Polsce, Słowacji, Czechach, Austrii, Litwie, Niemczech, Rumunii, Stanach Zjednoczonych, Izraelu, Japonii i na Bałkanach.

Grupa Kapitałowa Asseco[28]

Poland:

 • Asseco Poland S.A.
 • Asseco Business Solutions S.A.
 • Asseco Data Systems S.A.
 • Novum Sp. z o.o.
 • Postdata S.A.
 • Gladstone Consulting
 • SKG S.A.
 • DahliaMatic Sp. z o.o.

Israel:

 • Matrix
 • Sapiens
 • Magic Software

Central Europe:

 • Asseco Central Europe a.s.
 • Asseco Solutions a.s.
 • Asseco Central Europe Magyarorszag Zrt.
 • Asseco Hungary Zrt.
 • DanubePay, a. s.
 • Asseco Solutions AG
 • InterWay, a. s.
 • exe, a. s.
 • eDocu, a. s.
 • Asseco BERIT

South Eastern Europe:

 • Asseco South Eastern Europe S.A. (Asseco SEE Grupa)
 • Asseco SEE d.o.o., Bosnia and Herzegovina
 • Asseco SEE o.o.d., Bulgaria
 • Asseco SEE d.o.o., Croatia
 • Asseco SEE Sh.p.k., Kosovo
 • Asseco SEE d.o.o.e.l., Macedonia
 • Asseco SEE d.o.o., Montenegro
 • Asseco SEE s.r.l., Romania
 • Asseco SEE d.o.o., Serbia
 • Asseco SEE d.o.o., Slovenia
 • Asseco SEE Teknoloji A.Ş., Turkey

Western Europe:

 • Asseco Spain SA
 • Necomplus, S.L.
 • Exictos

Northern Europe:

 • Asseco Denmark A/S
 • Peak Consulting Group
 • Sintagma, UAB
 • Asseco Lietuva, UAB
 • CodeConnexion

Akcjonariat[edytuj | edytuj kod]

Według danych z grudnia 2016 największymi akcjonariuszami spółki są[29]:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. European software vendors ranking 2015 – Truffle100, www.truffle100.com [dostęp 2016-12-28].
 2. Asseco Poland S.A., Asseco Poland S.A. [dostęp 2017-03-25].
 3. Asseco Poland S.A., Asseco Poland S.A. [dostęp 2016-12-28].
 4. Asseco Poland S.A. – Centrum Relacji Inwestorskich, Asseco Poland S.A. – Centrum Relacji Inwestorskich [dostęp 2016-12-28].
 5. Anna Kniaź: Droga na giełdę coraz trudniejsza: Softbank przesunął termin subskrypcji (pol.). W: PCkurier [on-line]. Lupus sp. z o.o., 1998, 4/1998 [dostęp 2008-06-15].
 6. ASSECOPOL (ACP). Informacje podstawowe (pol.). W: GPWInfoStrefa [on-line]. Polska Agencja Prasowa i Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie. [dostęp 2008-06-15].
 7. a b Jednostkowy raport roczny Asseco Slovakia za 2006 rok (pol.). Asseco Slovakia a.s, 2007-03-15. [dostęp 2008-05-23].
 8. Polska Agencja Prasowa: Comp Rzeszów kupił 46% akcji słowackiej firmy Asset Soft (pol.). Money.pl, 2004-11-24. [dostęp 2008-05-16].
 9. Asseco zamiast COMP Rzeszów (pol.). W: eGospodarka.pl [on-line]. Kasat sp. z o.o., 2005-10-01. [dostęp 2008-05-16].
 10. ASSECOSLO (ACS). Informacje podstawowe (pol.). W: GPWInfoStrefa [on-line]. Polska Agencja Prasowa i Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie. [dostęp 2008-06-15].
 11. Softbank SA: Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie – Znaczący akcjonariusze (pol.). Wirtualna Polska SA, 2006-11-14, Raport bieżący 32/2006 [dostęp 2008-06-19].
 12. Uchwały podjęte przez Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie (pol.). Asseco Poland SA, 2006-11-14, Raport bieżący 50/2006 [dostęp 2008-05-23].
 13. Softbank SA: Uchwały podjęte na NWZA. Uchwała nr 3 Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia „Softbank” Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie (pol.). Asseco Poland SA. Raport bieżący 31/2006 [dostęp 2008-06-19].
 14. Asseco Poland SA: Połączenie spółek, podwyższenie kapitału zakładowego i zmiana statutu (pol.). Grupa Onet.pl SA, 2007-01-04, Raport bieżący 3/2007 [dostęp 2008-05-23].
 15. Statystyki miesięczne GPW (pol.). Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, styczeń 2007. [dostęp 2008-06-18].
 16. Wyniki finansowe Asseco Poland i Softbank za I półrocze 2006. Strategia po fuzji (pol.). 2006-08-09. [dostęp 2008-06-17].
 17. Zawiadomienie o nabyciu własności akcji Prokom Software S.A (pol.). Asseco Poland SA, 2008-02-11, Raport bieżący 13/2008 [dostęp 2008-05-23].
 18. Informacyjna Agencja Radiowa: Adam Góral zastąpił Ryszarda Krauze na stanowisku prezesa Prokomu (pol.). W: Inwestycje.pl [on-line]. E-financial S.A., 2007-10-03. [dostęp 2008-05-23]. ISSN 1897-9491.
 19. Zgoda UOKIK na połączenie Asseco Poland S.A. z Prokom Software S.A (pol.). Asseco Poland SA, 2008-01-22, Raport bieżący 09/2008 [dostęp 2008-05-23].
 20. Akcjonariusze Asseco Poland zdecydowali o połączeniu z Prokomem Software (pol.). W: GPWInfoStrefa [on-line]. Polska Agencja Prasowa i Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, 2008-02-20. [dostęp 2008-05-23].
 21. Sąd zarejestrował połączenie Asseco Poland i Prokom Software (pol.). Bankier.pl SA, 2008-04-01. [dostęp 2008-05-16].
 22. Podpisanie porozumienia w sprawie połączenia (pol.). Asseco Poland SA, 2008-05-12. [dostęp 2008-05-23].
 23. Podpisanie planu połączenia Asseco Poland SA i ABG SA (pol.). Asseco Poland SA, 2008-08-30. [dostęp 2008-09-21].
 24. Uchwały podjęte przez Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Asseco Poland SA (pol.). Asseco Poland SA, 2008-08-14. [dostęp 2008-09-21].
 25. Uchwały podjęte przez Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy (pol.). ABG SA, 2008-08-14, Raport bieżący nr 52/2008 [dostęp 2008-09-21].
 26. Zawieszenie notowań akcji ABG SA na GPW (pol.). ABG SA, 2008-09-23, Raport bieżący nr 58/2008 [dostęp 2008-10-01].
 27. Sąd zarejestrował połączenie Asseco Poland i ABG (pol.). Money.pl, 2008-10-01. [dostęp 2008-10-01].
 28. Asseco Poland S.A. – Centrum Relacji Inwestorskich, Asseco Poland S.A. – Centrum Relacji Inwestorskich [dostęp 2016-12-28].
 29. Asseco Poland, Asseco Poland S.A., Asseco Poland S.A. [dostęp 2018-04-18].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]