Astarta Holding

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Astarta Holding N.V.
Państwo  Holandia
Siedziba Amsterdam
Adres Koningslaan 17 1075 AA
Data założenia 2006
Forma prawna spółka akcyjna
Prezes Wiktor Iwanczyk
Giełda GPW
ISIN NL0000686509
Symbol akcji ASTARTA (AST)
brak współrzędnych
Strona internetowa

Astarta Holding N.V.przedsiębiorstwo przemysłu spożywczego z siedzibą w Amsterdamie, notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Wraz z grupą spółek zależnych tworzy holding rolno-przemysłowy, zajmujący się głównie produkcją cukru na Ukrainie.

Struktura i działalność[edytuj | edytuj kod]

Astarta Holding N.V. to założony zgodnie z prawem holenderskim podmiot dominujący grupy spółek, spośród których ukraińska Astarta-Kyiv sp. z o.o. pełni funkcję spółki holdingowej, kontrolującej 6 cukrowni, 5 przedsiębiorstw rolnych, zakład przetwórstwa owoców i warzyw oraz mieszalnię pasz[1].

Działalność operacyjna grupy zlokalizowana jest w obwodach połtawskim i winnickim na Ukrainie. Polega przede wszystkim na produkcji cukru z buraków cukrowych. Ze względu na stosowanie płodozmianu, grupa zajmuje się także uprawą i sprzedażą zboża, a w ramach działalności ubocznej – hodowlą bydła[1].

Według własnych szacunków Astarty Holding, w 2009 grupa, z 18-procentowym udziałem w produkcji, zajęła 1. pozycję ze względu na ilość cukru wyprodukowanego na Ukrainie[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Astarta-Kyiv powstała w marcu 1993 i od 1994 działała jako pośrednik w handlu wymiennym pomiędzy ukraińskimi cukrowniami a rosyjskimi dostawcami produktów naftowych. W 1996 spółka podjęła decyzję ze zmianie profilu działalności na rolniczy i przejęła pierwsze przedsiębiorstwo rolne, a w 1999 – cukrownię. W dalszym okresie, poprzez przejmowanie i reorganizację kolejnych cukrowni, przedsiębiorstw i gospodarstw rolnych, tworzyła poszczególne spółki wchodzące dziś w skład grupy[2].

W 2006, w ramach przygotowań do debiutu na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, przeprowadzono reorganizację grupy, konsolidując kontrolę nad spółkami zależnymi w Astarcie-Kyiv oraz tworząc w Holandii podmiot dominujący, Astartę Holding, który – za pośrednictwem cypryjskiej spółki Ancor Investments Ltd – posiadał 99,8% udziałów w Astarcie-Kyiv[1]. Od 17 sierpnia 2006 akcje Astarty Holding są notowane na warszawskiej giełdzie[3].

Akcjonariat[edytuj | edytuj kod]

Według danych z marca 2010 największymi znanymi akcjonariuszami spółki są:

  • Albacon Ventures Limited, posiadający 40,19% akcji i głosów na WZA;
  • Aluxes Holding Limited – 35,19%.

Pozostali posiadają 24,62% akcji i głosów[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Astarta Holding N.V.: Oferta akcji zwykłych o wartości nominalnej 0,01 EUR każda (pol.). Astarta Holding N.V., 2006-07-21. [dostęp 2008-05-24].
  2. Historia i rozwój spółki (pol.). Astarta-Kyiv. [dostęp 2008-05-24].
  3. ASTARTA (AST). Informacje podstawowe (pol.). W: GPWInfoStrefa [on-line]. Polska Agencja Prasowa i Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie. [dostęp 2008-08-11].
  4. ASTARTA (AST). Akcjonariat (pol.). W: GPWInfoStrefa [on-line]. Polska Agencja Prasowa i Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie. [dostęp 2008-08-11].