Asteriks

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy serii komiksów poświęconej tej postaci. Zobacz też: inne znaczenia słowa Asteriks.
Asteriks
Astérix
ilustracja
Scenariusz René Goscinny (tomy 1–24),
Albert Uderzo (tomy 25–34),
Jean-Yves Ferri (od tomu 35.)
Rysunki Albert Uderzo (tomy 1–34),
Didier Conrad (od tomu 35.)
Kraj wydania Francja
Język francuski
Data pierwszego wydania 1961
Tomów 37
Data pierwszego wydania polskiego 1990

Asteriks (fr. Astérix) – francuska seria komiksowa stworzona przez René Goscinnego (scenariusz tomów 1–24) i Alberta Uderzo (rysunki do tomów 1–34; scenariusz tomów 25–34), kontynuowana przez Jeana-Yves’a Ferriego (scenariusz od tomu 35.) i Didiera Conrada (rysunki od tomu 35.). Po raz pierwszy postać Asteriksa pojawiła się w magazynie „Pilote” 29 października 1959 roku.

Główni bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

 • Asteriks – tytułowy bohater jest Galem zamieszkującym niewielką wioskę w Galii, wyróżnia się sprytem. Bohaterowi w jego przygodach często towarzyszy przyjaciel: Obeliks, ze swym psem Idefiksem. Rodzicami Asteriksa są: Pralina i Astronomiks.
 • Obeliks – dostawca menhirów, przyjaciel Asteriksa. Kiedy był mały, wpadł do kotła z napojem magicznym; dzięki temu posiada nieograniczoną siłę. Od lat zakochany w Falbali.
 • Panoramiksdruid, a zarazem jedyna osoba, która potrafi przygotować napój magiczny, dający nadludzką siłę. Często ratuje bohaterów z opresji.
 • Idefikspies Obeliksa, nieodłączny towarzysz podróży bohaterów[1].

Mieszkańcy osady[edytuj | edytuj kod]

 • Długowieczniks (fr. Agecanonix; we wcześniejszych zeszytach serii nazywany też Ramoliksem) – najstarszy Gal w wiosce, z tego powodu nazywany czasami seniorem osady. Urodzony w Gergovii[2].
 • Tenautomatiks (fr. Cétautomatix; we wcześniejszych numerach serii nazywany też: Automatiks lub Parabeliks) – Gal, wioskowy kowal. Obok rzemiosła do najczęściej przez niego wykonywanych czynności należy narzekanie na świeżość ryb Ahigieniksa i uciszanie barda Kakofoniksa[3].

Postacie historyczne[edytuj | edytuj kod]

 • Gajusz Juliusz Cezar – wielki wódz i dożywotni dyktator Rzymu. W pewnym stopniu jest głównym wrogiem Asteriksa, choć okazyjnie pomagają sobie nawzajem.
 • Marek Juniusz Brutus – adoptowany syn Cezara. Główny antagonista w albumie Syn Asteriksa.
 • Cezarion – syn Juliusza Cezara i Kleopatry.
 • Kleopatra – królowa Egiptu i wielka miłość Juliusza Cezara.

Wioska[edytuj | edytuj kod]

Jest to miejsce zamieszkania głównych bohaterów, a zarazem jedyne miejsce w całej Galii, które opiera się najazdom wojsk władcy Rzymu, Juliusza Cezara. Zlokalizowana blisko morza gdzieś na Masywie Armorykańskim[4].

Komiksy, filmy, gry[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy komiks o przygodach Asteriksa i jego przyjaciół został wydany w magazynie Pilote 29 października 1959, w 1961 wydano pierwszy osobny album. Komiks stał się bardzo popularny i lubiany, nie tylko we Francji. Pierwszy francuski satelita typu A-1, wystrzelony w 1965, został mianowany imieniem „Astérix”. Do dziś ukazały się 42 komiksy o Asteriksie, 10 filmów animowanych, 4 filmy fabularne oraz kilka gier komputerowych. W polskiej wersji językowej serię komiksów wydaje Egmont Polska.

Tomy komiksowe[edytuj | edytuj kod]

Nr Tytuł oryginalny Rok wydania oryginalnego Tytuł polski Rok pierwszego wydania polskiego Krótki opis
1 Astérix le Gaulois 1961 Przygody Galla Asteriksa 1990 Chcąc poznać tajemnicę siły Galów, Rzymianie wysyłają do osady szpiega. Następnie, odkrywszy istnienie magicznego eliksiru, Rzymianie porywają Panoramiksa. Z pomocą druidowi przychodzi Asteriks.
2 La Serpe d’or 1962 Złoty sierp 1991 Asteriks i Obeliks udają się do Lutecji, aby kupić Panoramiksowi nowy złoty sierp. Przy okazji rozbijają miejscowy gang, który porwał kuzyna Obeliksa, zajmującego się wyrabianiem owych narzędzi.
3 Astérix et les Goths 1963 Asteriks i Goci 1992 Panoramiks zostaje porwany przez Gotów podczas dorocznego zjazdu Druidów. Na ratunek ruszają Asteriks i Obeliks.
4 Astérix gladiateur 1964 Asteriks gladiator 1991 Kakofoniks został ofiarowany Cezarowi jako podarek. Asteriks i Obeliks wybierają się do Rzymu, aby uwolnić swojego współplemieńca. Aby dostać się do Koloseum (gdzie Bard ma zostać rzucony lwom), zostają Gladiatorami.
5 Le Tour de Gaule d'Astérix 1965 Wyprawa dookoła Galii 1992 Wokół osady Galów powstała palisada Rzymian. Aby ją zburzyć, Asteriks założył się z Rzymianami, że obejdzie całą Galię i z każdego jej regionu przywiezie jakiś specjał.
6 Astérix et Cléopâtre 1965 Asteriks i Kleopatra 1992 Kleopatra zakłada się z Cezarem, że w ciągu trzech miesięcy na środku pustyni powstanie najwspanialszy na świecie pałac. Budowniczy owej budowli, Numernabis, prosi o pomoc Panoramiksa, z którym udają się także Asteriks, Obeliks i Idefiks.
7 Le Combat des chefs 1966 Walka wodzów 1992 Rzymianie postanawiają przy pomocy przyjaznego im wodza, Kolaboriksa, opanować wioskę Galów. Żeby tego dokonać, Kolaboriks musi wyzwać Asparanoiksa na pojedynek. Co gorsza, Panoramiks dostał menhirem Obeliksa w głowę i stracił pamięć, a, co za tym idzie, nie może przyrządzać napoju magicznego.
8 Astérix chez les Bretons 1966 Asteriks u Brytów 1992 Kuzyn Asteriksa, Bryt Mentafiks, prosi Galów o pomoc. Jego wiosce zagraża niebezpieczeństwo ze strony Rzymian. Pomóc może tylko napój magiczny, który Galowie muszą przetransportować w beczce.
9 Astérix et les Normands 1966 Asteriks i Normanowie 1992 Normanowie wyruszają na poszukiwania mistrza strachu, który ma nauczyć ich bania się, bo podobno strach dodaje skrzydeł. Tymczasem Asteriks i Obeliks dostają polecenie od wodza wioski, aby wytrenować jego bratanka, Skandaliksa (Egocentryksa lub Trendiksa w innych tłumaczeniach). Niestety, młodzieniec zostaje porwany. W ślad za nim ruszają Asteriks i Obeliks.
10 Astérix légionnaire 1967 Asteriks legionista 1993 Do osady Galów przybywa Falbala, w której zakochuje się Obeliks. Niestety, dostaje niebawem list, którego treść mówi, że jej narzeczony, Tragikomiks, został zmuszony przez Rzymian do wstąpienia do legionu rzymskiego. Asteriks i Obeliks ruszają mu na ratunek.
11 Le Bouclier arverne 1968 Tarcza Arwernów 1993 Cezar postanawia udowodnić Galom, że jest ich panem. Aby to uczynić, potrzebuje tarczy ich wodza, Wercyngetoryksa. Tarcza ta jednak znikła dawno temu. W poszukiwaniach prowadzonych przez wysłanników Cezara przeszkadzają Asteriks i Obeliks.
12 Astérix aux Jeux olympiques 1968 Asteriks na igrzyskach olimpijskich 1993 Podczas polowania Asteriks i Obeliks natrafiają na rzymskiego legionistę, trenującego bieg przed igrzyskami olimpijskimi. Postanawiają razem z innymi mieszkańcami wioski wziąć udział w igrzyskach.
13 Astérix et le chaudron 1969 Asteriks i kociołek 1993 Do osady Galów przybywa wódz innego galijskiego plemienia, Amoralfiks, który powierza Galom swój kociołek ze złotymi monetami. Asteriks miał pilnować kociołka, jednak ten zniknął i bohater zostaje wygnany przez Asparanoiksa do czasu, kiedy nie odzyska pieniędzy Amoralfiksa.
14 Astérix en Hispanie 1969 Asteriks w Hiszpanii 1993 Wzięty do niewoli przez Rzymian syn wodza Iberów Cebullanki y Grzanki, Pepe, zostaje przypadkowo uwolniony przez Asteriksa i Obeliksa, którzy postanawiają odwieźć go do ojczyzny.
15 La zizanie 1970 Niezgoda 1993 Cezar wysyła do wioski Asparanoiksa intryganta, Tuliusza Destrukcjusza, z zadaniem skłócenia Galów i rozbicia ich jedności.
16 Astérix chez les Helvètes 1970 Asteriks u Helwetów 1994 Kwestor Inkoruptus zostaje otruty. Panoramiks próbuje mu pomóc. Asteriks i Obeliks wyruszają do Helwecji po szarotkę – składnik odtrutki.
17 Le domaine des dieux 1971 Osiedle bogów 1994 Cezar po raz kolejny próbuje podporządkować sobie galijską wioskę. Aby tego dokonać, postanawia wybudować wokół niej osiedla dla Rzymian. Sądzi, że ich obecność pomoże w poskromieniu mieszkańców wioski.
18 Les lauriers de César 1972 Laury Cezara 1994 W wyniku zakładu wodza z jego szwagrem, Asteriks i Obeliks muszą zdobyć wieniec laurowy z głowy Cezara. W tym celu wyruszają do Rzymu i w ramach prób dostania się do pałacu postanawiają sprzedać się na targu niewolników.
19 Le devin 1972 Wróżbita 1994 Podczas nieobecności druida Panoramiksa do wioski przybywa wróżbita. Zasiewa wśród wszystkich mieszkańców lęk i obawy. Tylko Asteriks nie chce uwierzyć w szczerość intencji szarlatana i postanawia przeszkodzić mu w intrydze.
20 Astérix en Corse 1973 Asteriks na Korsyce 1994 Galowie uwalniają korsykańskiego wodza – wygnańca, Okatarinetabellaczikcziksa, z rąk Rzymian i wyruszają wraz z nim na Korsykę.
21 Le Cadeau de César 1974 Podarunek Cezara 1994 Cezar oddaje na własność wiecznie pijanemu legioniście galijską wioskę, zamieszkiwaną przez Asteriksa i Obeliksa. Pijaczyna natychmiast sprzedaje ją w oberży za dzban wina. Karczmarz, Ortopediks, udaje się wraz z żoną i córką po swoją własność.
22 La Grande traversée 1975 Wielka przeprawa 1995 Asteriks i Obeliks wypływają na ryby. Nagle wybucha burza, w czasie której gubią drogę. W czasie szukania drogi powrotnej niechcący dopływają do Ameryki, spotykają tam także wikingów.
23 Obélix et compagnie 1976 Obeliks i spółka 1995 Cezar po raz kolejny chce zniszczyć wioskę Galów. Aby tego dokonać, postanawia zmienić ich (z pomocą złota) w dekadentów. Za główne narzędzie zniszczenia obiera menhir.
24 Astérix chez les Belges 1979 Asteriks u Belgów 1995 Usłyszawszy słowa Cezara, który stwierdził, że Belgowie są najdzielniejszym ludem, Asparanoiks wyrusza do Belgii, aby udowodnić, że to Galowie są najodważniejsi. W podróży towarzyszą mu Asteriks i Obeliks.
25 Le grand fossé 1980 Wielki rów 1996 Historia Romea i Julii osadzona w czasach przed Chrystusem. Aby jednak nie zakończyła się tak jak jej pierwowzór, do akcji wkraczają Asteriks i Obeliks.
26 L’Odyssée d’Astérix 1981 Odyseja Asteriksa 1996 Galowie wyruszają na Bliski Wschód po olej skalny – niezbędny składnik magicznego napoju. Towarzyszy im druid (szpieg Cezara) Zerozerosiódmiks.
27 Le Fils d’Astérix 1983 Syn Asteriksa 1996 Asteriks pod drzwiami domu znajduje dziecko w koszyku. Jest to przyczyną dyskusji o moralności w wiosce, a także wizyty Brutusa w Armoryce, który z pewnych powodów chce zdobyć owo niemowlę dla siebie.
28 Astérix chez Rahazade 1987 Asteriks u Reszehezady 1997 Do galijskiej wioski przybywa fakir Cozamara. Prosi Galów o ratunek dla księżniczki Reszehezady. Zgodnie z proroctwem, jeśli w ciągu 1001 godzin nie spadnie deszcz, zostanie ona ścięta. Pomóc może jedynie Kakofoniks, który swym śpiewem umie sprowadzać deszcz. Wraz z Asteriksem, Obeliksem i Cozamarą wyrusza do Indii na ratunek księżniczce.
29 La rose et la glaive 1991 Róża i miecz 1997 Zmęczone niekompetencją Kakofoniksa kobiety, sprowadzają kobietę-barda z Lutecji. Jest ona przyczyną sporów w osadzie i szybko zamienia miejscowe „kury domowe” w feministki. W międzyczasie Cezar ma kolejny plan podbicia osady.
30 La Galère d’Obélix 1996 Galera Obeliksa 1997 Grupa niewolników ucieka z Rzymu, kradnąc galerę Cezara i postanawiają szukać pomocy u słynnych niepokonanych Galów. Tymczasem zmęczony ciągłymi odmowami druida Panoramiksa, Obeliks postanawia skosztować magicznego napoju.
31 Astérix et Latraviata 2001 Asteriks i Latraviata 2002 Powracający do Galii Pompejusz pragnie odzyskać swoją broń, jednak ta jest w posiadaniu rodziców Asteriksa i Obeliksa, którzy oddali złoty miecz i hełm swym dzieciom. Pompejusz decyduje się wynająć aktorkę imieniem Latraviata, która ma ją odzyskać, przebierając się za Falbalę.
32 Astérix et la rentrée gauloise 2003 Galijskie początki 2006 Album zawiera 13 krótkich komiksów o Asteriksie: Galijski początek, Urodziny Asteriksa, 50 rok p.n.e., Czupuriks, Pod jemiołą w nowym roku, Mini, midi, maxi, Asteriks, jakiego nigdy nie widzieliście, Lutecja olimpijska, Galijska wiosna, Maskotka, Latynomania, Obelisc’h, Narodziny pomysłu i Skąd oni to wszystko biorą? W późniejszej edycji z 2013 dodano 14. historię[5].
33 Le ciel lui tombe sur la tête 2005 Kiedy niebo spada na głowę 2005 W Galii zjawiają się kosmici informując Galów, że źli Magmowie, przybysze z kosmosu, chcą skraść im napój Panoramiksa. Okazuje się, że o napoju wie cały wszechświat.
34 L'anniversaire d'Astérix et Obélix – Le livre d'Or 2009 Rocznica urodzin Asteriksa i Obeliksa – Złota księga 2009 Asteriks i Obeliks obchodzą swoje urodziny. Do galijskiej wioski przybywa tłum gości, których Galowie poznali podczas swych podróży.
A Comment Obélix est tombé dans la marmite du druide quand il était petit 1989 Jak Obeliks wpadł do kociołka druida, kiedy był mały 2009 Jak to się stało że Obeliks wpadł do kotła kiedy był mały
35 Astérix chez les Pictes 2013 Asteriks u Piktów 2013 Asteriks i Obeliks znajdują na plaży zamrożonego Pikta – Mac Aronha. Wyruszają wraz z nim do Kaledonii (dzisiejsza Szkocja) aby zjednoczyć klany, uwolnić narzeczoną Mac Aronha – Rumiankę – i pokonać Mac Rofagha, kolaborującego z rzymskimi aliantami, wysłanymi przez Cezara na przygotowanie podboju Kaledonii.
36 Le Papyrus de Cesar 2015 Papirus Cezara[6] 2015 Cezar podczas wydania Wojny galijskiej usuwa rozdział o porażkach z mieszkańcami wioski, który po licznych perypetiach dostaje się w ręce Asteriksa i Obeliksa
37 Astérix et la Transitalique 2017 Asteriks w Italii 2017 Cezar organizuje wyścig rydwanów, w którym oczywiście biorą udział Asteriks i Obeliks.
38 La Fille de Vercingétorix 2019 Córka Wercyngetoryksa 2019 Adrenalina, córka generała Wercyngetoryksa, ukrywa się w wiosce galijskiej przed rzymskim tropicielem - Serialomaniksem.
A Le Menhir d’Or 2020 Złoty menhir 2020 Wznowienie w formie albumowej pozycji wydanej w 1967 w formie płyty z książką.

Albumy związane z serią o Asteriksie:

1. W hołdzie Albertowi Uderzo: Asteriks i przyjaciele – zbiór komiksów różnych autorów wydany z okazji 80 urodzin Alberto Uderzo (wyd. polskie 2007)

2. 12 prac Asteriksa (adaptacja filmu animowanego o tym samym tytule) – komiks niebędący częścią oryginalnej serii (wyd. polskie 2012)

3. Tajemnica magicznego wywaru (adaptacja filmu animowanego) – komiks niebędący częścią oryginalnej serii (wyd. polskie 2019)

Filmy animowane[edytuj | edytuj kod]

Rysunkowe[edytuj | edytuj kod]

Rok Tytuł oryginalny Tytuł polski Krótki opis
1967 Astérix le Gaulois Asterix Gall Cała Galia, prócz jednej wioski, została własnością Rzymian, a źródłem ciągłych zwycięstw niepokonanej wioski jest napój dający nadludzką moc. Rzymianie, by poznać sekret, wysyłają do wioski szpiega, który dowiaduje się o napoju. Gdy jego twórca, Panoramiks, zostaje porwany, Gall Asteriks rusza mu z pomocą.
1968 Astérix et Cléopâtre Asterix i Kleopatra Numerabis otrzymał od Kleopatry rozkaz budowy pięknego pałacu. O pomoc prosi Galów, którzy są twórcami napoju dającego nadludzkiej mocy. Ci wyruszają do Egiptu pomóc architektowi.
1976 Les douze travaux d’Astérix Dwanaście prac Asteriksa Pierwszy film o Asteriksie, nieoparty na komiksie. Cezar wyznacza Galom 12 prac – jeśli je wykonają, zostaną panami Rzymu. Asteriks i Obeliks podejmują się ich wykonania.
1985 Astérix et la surprise de César Asterix kontra Cezar W wiosce zjawia się córka/siostrzenica wodza, Falbala, w której zakochał się Obeliks, jednak jest zaręczona z Tragikomiksem. Gdy parę porywają Rzymianie, Asteriks i Obeliks wyruszają im na pomoc.
1986 Astérix chez les Bretons Asterix w Brytanii Brytanię atakują Rzymianie. Jedyna wolna wioska, w której mieszka kuzyn Asteriksa, prosi Galów o pomoc. Asteriks z Obeliksem wyruszają do Brytanii.
1989 Astérix et le coup du menhir Wielka bitwa Asteriksa Rzymianie chcą porwać Panoramiksa. Podczas walki z Galami druid zostaje przypadkowo zgnieciony menhirem Obeliksa, przez co traci pamięć i rozum. Mieszkańcy osady próbują wszystkiego, by ten ją odzyskał.
1994 Astérix et les indiens Asterix podbija Amerykę Rzymianie postanawiają wrzucić Panoramiksa w otchłań na „krawędzi świata”. Z pomocą druidowi ruszają Asteriks i Obeliks. Odkrywają oni, że Ziemia jest okrągła, a także nowy kontynent – Amerykę.
2006 Astérix et les vikings Asterix i wikingowie Wikingowie usłyszeli, że strach dodaje skrzydeł, więc postanawiają porwać tchórza. Porywają Trendiksa, który zjawia się w wiosce Galów z polecenia swego ojca, który pragnie, by Galowie zrobili z niego mężczyznę. Z pomocą ruszają mu Asteriks z Obeliksem.

Renderowane[edytuj | edytuj kod]

Rok Tytuł oryginalny Tytuł polski Krótki opis
2014 Astérix: Le Domaine des dieux Asterix i Obelix: Osiedle Bogów Wielki wódz i dożywotni dyktator Rzymu – Juliusz Cezar postanawia wypróbować wobec niepokornych nową taktykę. Cesarz rozkazuje więc wybudować obok wioski „Osiedle Bogów” – kolonię luksusowych posiadłości dla bogatych Rzymian.
2019 Astérix: Le Secret de la potion magique Asterix i Obelix: Tajemnica magicznego wywaru Podczas zbierania ziół druid Panoramiks ulega wypadkowi. Podejmuje on decyzję, że czas zapewnić przyszłość wiosce Galów. Razem z Asterixem i Obelixem wyrusza na poszukiwania młodego utalentowanego druida, któremu przekaże tajemnicę magicznego napoju.

Filmy aktorskie[edytuj | edytuj kod]

Rok Tytuł oryginalny Tytuł polski Krótki opis
1999 Astérix & Obélix contre César Asterix i Obelix kontra Cezar Cezar podbija całą Galię z wyjątkiem jednej osady stawiającej opór, dzięki napojowi magicznemu druida Panoramiksa, który czyni wojowników niepokonanymi. Jeden z centurionów Cezara, Dwulicus, chce zdobyć napój dla siebie, by obalić dyktatora i samemu stać się panem Rzymu.
2002 Astérix & Obélix: Mission Cléopâtre Asterix i Obelix: Misja Kleopatra Numernabis otrzymał od Kleopatry rozkaz budowy pięknego pałacu. O pomoc prosi Panoramiksa, który rusza do Egiptu pomóc architektowi. Wraz z druidem ruszają Asteriks i Obeliks.
2008 Astérix aux jeux olympiques Asterix na olimpiadzie

Gall Romantiks, ukochany pięknej księżniczki greckiej, Iriny, musi wziąć udział w igrzyskach olimpijskich, by poślubić ukochaną. Próbuje mu w tym przeszkodzić Brutus, syn Cezara, który także pragnie poślubić Irinę. Asteriks, Obeliks i Kakofoniks jadą do Grecji, by trenować Romantiksa.

2012 Astérix et Obélix: Au service de Sa Majesté Asterix i Obelix: W służbie Jej Królewskiej Mości Gdy w 50 roku p.n.e. Cezar wyrusza na podbój Brytanii, nie spodziewa się wytrwałego oporu zaledwie jednej wioski. Mimo zaskakujących sukcesów, siły wkrótce zaczynają opuszczać dzielnych obrońców. Władczyni Kordelia szuka więc wsparcia u innych zaciekłych wrogów Rzymian. Zarówno ona, jak i spragniony kolejnych zwycięstw Cezar, nie przypuszczają, jakie spustoszenie na wyspach uczyni przybycie najdzielniejszych i najbardziej nieprzewidywalnych wojów Europy – Asteriksa i Obeliksa, a u ich boku młodego siostrzeńca wodza Galów – Skandalixa, którego charakter ma się zahartować w ogniu walki z pechowym najeźdźcą…

2021

Astérix et Obélix, l'Empire du milieu[7] Asterix i Obelix, Jedwabny Szlak

Dubbing[edytuj | edytuj kod]

W polskich wersjach filmów animowanych i aktorskich Asterix przemawiał głosem następujących aktorów:

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Towarzyszy bohaterom od albumu Wyprawa dookoła Galii.
 2. Agecanonix (ang.). W: Asterix and Obelix – Official Website [on-line]. Les Éditions Albert Rene / Goscinny-Uderzo. [dostęp 2017-10-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-10-08)].
 3. Fulliautomatix (ang.). W: Asterix and Obelix – Official Website [on-line]. Les Éditions Albert Rene / Goscinny-Uderzo. [dostęp 2017-10-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-01-08)].
 4. www.asterix.com. [dostęp 2016-05-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-08-08)].
 5. Wydano również w Polsce w 2013 r.
 6. Zapowiedź 36. tomu „Asteriksa”.
 7. Astérix et Obélix, l'Empire du milieu (2021) pełna obsada, Filmweb [dostęp 2020-11-11] (pol.).