Asteriks i Gryf

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tom 39. serii Asteriks
ilustracja
Scenariusz

Jean Yves-Ferri

Rysunki

Didier Conrad

Kraj wydania

Francja

Język

francuski

Data pierwszego wydania

2021

Data pierwszego wydania polskiego

2021

poprzedni
Córka Wercyngetoryksa
następny
brak

Asteriks i Gryf (fr. Astérix et le Griffon) – trzydziesty dziewiąty tom serii komiksowej Asteriks, stworzony przez Jeana Yves-Ferri'ego (scenariusz) i Didiera Conrada (rysunki). Jego premiera miała miejsce 21 października 2021[1] (w Polsce 28 października 2021[2]).

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Asteriks, Obeliks, Panoramiks i Idefiks wyruszają w podróż, mającą na celu odszukanie gryfa[1]. Wędrówka zaprowadzi ich do krainy Sarmatów[3].

O albumie[edytuj | edytuj kod]

Jean-Yves Ferri następująco opisał powody, dla których w historii o Asteriksie znalazł się gryf:

Gryf w albumie to zwierzęcy totem szamana. Krystalizuje nieco ignorancję Rzymian i fantazyjny sposób, w jaki wyobrażają sobie faunę w świecie, dla nich wciąż w dużej mierze niezbadanym. Nawet z ciałem lwa i głową orła Gryf początkowo wydawał im się nie bardziej nieprawdopodobny niż żyrafa czy nosorożec. Ale kiedy już dotrą do najdalszych zakątków Barbaricum, wkradną się wątpliwości. A jeśli naprawdę jest potężnym bogiem Natury? Ich mentalność zdobywców zacznie wtedy słabnąć... Zwłaszcza, że Asteriks i Obeliks (nie wspominając o Idefiksie!), którzy przybyli wzmocnić Sarmatów, nie ułatwią im podróży![3]

Nawiązania[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Astérix et le Griffon.
  2. Asteriks i Gryf. Tom 39, Egmont Księgarnia Internetowa [dostęp 2021-10-29] (pol.).
  3. a b Log into Facebook, Facebook [dostęp 2021-10-11] (ang.).
  4. French writer Michel Houellebecq ‘becomes’ Caesar’s geographer in ‘Asterix in the footsteps of the griffin’ [dostęp 2021-10-11] (ang.).
  5. Deutsche Welle, Asterix and The Griffin: When war becomes a women's issue | DW | 22.10.2021, DW.COM [dostęp 2021-10-29] (ang.).