Asterix i Obelix: Misja Kleopatra

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Asterix i Obelix: Misja Kleopatra
Astérix & Obélix: Mission Cléopâtre
Gatunek przygodowy
familijny
Data premiery 30 stycznia 2002
19 lipca 2002 (Polska)
Kraj produkcji Francja
Niemcy
Język francuski
Czas trwania 107 minut
Reżyseria Alain Chabat
Scenariusz Alain Chabat
Główne role Christian Clavier
Gérard Depardieu
Monica Bellucci
Jamel Debbouze
Muzyka Philippe Chany
Zdjęcia Laurent Dailland
Scenografia Hoang Thanh At
Françoise Doré
Laurent Ott
Kostiumy Philippe Guillotel
Tanino Liberatore
Florence Sadaune
Montaż Stéphane Pereira
Produkcja Claude Berri
Dystrybucja Miramax Films
Budżet 327 mln franków
Poprzednik Asterix i Obelix kontra Cezar (1999)
Kontynuacja Asterix na olimpiadzie (2008)

Asterix i Obelix: Misja Kleopatra (fr. Astérix & Obélix: Mission Cléopâtre, niem. Asterix & Obelix: Mission Kleopatra, 2002) – francusko-niemiecki film komediowo-przygodowy w reżyserii Alaina Chabata. Scenariusz filmu oparto o komiks autorstwa René Goscinnego i Alberta Uderzo. Fabułę w dużej mierze wzorowano na animacji Asterix i Kleopatra (1968).

Budżet filmu wyniósł 327 mln franków francuskich. Film w kinach we Francji zobaczyło ponad 14,5 mln widzów, dzięki czemu obraz jest czwartym filmem francuskim w historii pod względem liczby widzów. Otrzymał pozytywne recenzje; serwis Rotten Tomatoes przyznał mu wynik 86%[1].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Jest rok 54 przed narodzeniem Chrystusa. Prawie cała Galia, z wyjątkiem jednej osady uparcie stawiającej opór najeźdźcom, jest podbita przez Rzym. Pod jarzmem Imperium Rzymskiego znajduje się również Egipt, rządzony przez piękną Kleopatrę.

Władczyni Egiptu, urażona sarkazmem Juliusza Cezara, proponuje mu zakład: jeśli jej lud, potomkowie faraonów, w ciągu trzech miesięcy wybudują Cezarowi wspaniały pałac, on publicznie przyzna, że naród egipski jest najpotężniejszy. Do wykonania tego trudnego zadania Kleopatra zatrudnia Numernabisa – tryskającego energią architekta o dość awangardowym podejściu do budownictwa.

Bliski załamania Numernabis zwraca się o pomoc do galijskiego Druida Panoramiksa, w nadziei, że uda mu się zdobyć choć odrobinę dodającego siły napoju magicznego. Panoramiks, wraz z Asteriksem, Obeliksem i pieskiem Idefiksem wyruszają do Egiptu, by pomóc Numernabisowi.

Dojście do celu utrudniają im złośliwe intrygi Marnypopisa – nadwornego architekta Kleopatry.Trawiony zawiścią postanawia użyć całej swej złowrogiej mocy, by się zemścić. Zadania nie ułatwiają również armie Cezara, prowadzone przez groźnego Gajusza Ceplusa.

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Budżet filmu wyniósł 327 mln franków francuskich, co w 2002 było to najwyższym budżetem w kinematografii europejskiej.

Film kręcono we Francji, Maroku oraz na Malcie.

Wersje filmu[edytuj | edytuj kod]

Na potrzeby rynku amerykańskiego powstała alternatywna wersja filmu. Skrócona została ona o ok. 20 minut, wycięto z niej wiele scen z Obeliksem oraz odniesienia do nosa Kleopatry. Część dialogów została dostosowana do amerykańskiej publiczności, zmieniono również część imion, aby zgadzały się one z tymi, które pojawiły się w komiksie.

W polskich kinach zaprezentowano pełną wersję filmu, jednakże – podobnie jak w innych krajach – została ona zlokalizowana, tzn. żarty oraz sytuacje zrozumiałe tylko dla francuskiej publiczności zostały zastąpione zrozumiałymi dla Polaków, np.:

  • W jednej ze scen Asterix zachwala słowiańskie targi na stadionach, podczas gdy w oryginalnej wersji mówi on o francuskich targach, na których można kupić wołu.
  • Numernabis w scenie walki z Marnypopisem wypowiada słowa „Poczuj w sobie siłę lwa”, co stanowi odniesienie do popularnej wówczas reklamy telewizyjnej marki samochodów Peugeot.
  • Obelix nuci słowa „pieczone korale” na melodię „Czerwonych korali” Brathanków. W oryginale pojawia się słowo „barracuda” pochodzące z przeboju „Alexandrie Alexandra” Claude’a François.
  • Postać Itinéris, przewodnicząca związków zawodowych, stanowiąca nawiązanie do francuskiej sieci telefonii Itineris, w polskiej wersji przemianowana została na Ideę. W wersji anglojęzycznej nazywa się ona Vodafonis.
  • Narratorem krótkiego przerywnika o languście została Krystyna Czubówna, znana jako lektor filmów przyrodniczych.
  • W polskiej wersji jedna z postaci przedstawia się jako CWKS-is, co jest nawiązaniem do pełnej nazwy klubu sportowego Legia Warszawa.

Zarówno francuska, jak i polska wersja językowa w niezmienionej postaci przedstawia nam jednego z bohaterów filmu – Otisa, skrybę Numernabisa. Otis jest przedstawiony w filmie jako wynalazca windy, co jest jawnym nawiązaniem do Otis Elevator Company.

Część dialogów została zmieniona w związku z koniecznością dostosowania tzw. kłapów, czyli dopasowania polskich kwestii mówionych do ruchu ust aktorów. Wydanie DVD zawiera jednak również wersję z polskimi napisami, stanowiącymi dosłowne tłumaczenie oryginalnych dialogów, przez co pozbawione są one odniesień do Polski.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Wersja polska[edytuj | edytuj kod]

Opracowanie: Start International Polska

Reżyseria: Joanna Wizmur

Dialogi: Bartosz Wierzbięta

Dźwięk i montaż:

Kierownik produkcji: Paweł Araszkiewicz

Wystąpili:

i inni

Sparodiowane filmy i osoby[edytuj | edytuj kod]

Filmy

Osoby

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Europejska Akademia Filmowa[edytuj | edytuj kod]

Francuska Akademia Sztuki i Techniki Filmowej[edytuj | edytuj kod]

  • 2003: nagroda za najlepsze kostiumy
  • 2003: nominacja Gérarda Darmon do nagrody dla najlepszego aktora drugoplanowego
  • 2003: nominacja Jamela Debbouze’a do nagrody dla najlepszego aktora drugoplanowego
  • 2003: nominacja do nagrody za najlepszą scenografię

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]