Aston Martin Valhalla

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Aston Martin Valhalla
Ilustracja
Aston Martin Valhalla
Producent

Aston Martin

Zaprezentowany

lipiec 2021

Okres produkcji

od 2023

Miejsce produkcji

Wielka Brytania Gaydon

Dane techniczne
Segment

supersamochód segmentu E

Typy nadwozia

2-drzwiowe coupé

Skrzynia biegów

8-biegowa DCT

Napęd

tylny

Masa własna

1350 kg

Liczba miejsc

2

Dane dodatkowe
Pokrewne

Aston Martin Valkyrie

Konkurencja

Lamborghini Aventador
McLaren Artura

Aston Martin Valhallahybrydowy supersamochód klasy wyższej produkowany pod brytyjską marką Aston Martin od 2023 roku.

Historia i opis modelu[edytuj | edytuj kod]

Aston Martin Valhalla – tył
Aston Martin Valhalla Concept

W czerwcu 2019 roku Aston Martin przedstawił studium kolejnego supersamochodu, będącym kolejnym etapem ofensywy modelowej po bardziej wyczynowym, mocniejszym i droższym hipersamochodzie Valkyrie przedstawionym 3 miesiące wcześniej. Prototyp zwiastujący produkcyjny model zapowiedział pojazd przystosowany do przemieszczania się na co dzień, posiadając przestrzeń bagażową[1].

Seryjny Aston Martin Valhalla przedstawiony został 2 lata później, w lipcu 2021 roku. Pod kątem wizualnym samochód przeszedł obszerną metamorfozę w stosunku do prototypu z 2019 roku, zyskując m.in. inną stylizację pasa przedniego z charakterystycznym, chromowanym wlotem powietrza i większymi reflektorami[2]. Obszernie przeprojektowana została także sylwetka, dach, przetłoczenia i tylna część nadwozia, której kształt podyktowany został właściwościami aerodynamicznymi[3].

Sprzedaż[edytuj | edytuj kod]

Produkcja Astona Martina Valhalla została ograniczona do 500 sztuk[4], a dostawy pierwszych sztuk do wyselekcjonowanego grona nabywców zostały zaplanowane na początek 2023 roku[5]. Samochód w studyjnej postaci z 2019 roku pojawił się także filmie Nie czas umierać z serii produkcji o Jamesie Bondzie[6].

Dane techniczne[edytuj | edytuj kod]

Valhalla napędzana jest doładowanym, centralnie umieszczonym benzynowym silnikiem V6, który współpracuje z dyferencjałem o ograniczonym uślizgu i ośmiobiegową automatyczną skrzynią biegów. Jednostka spalinowa współtworzy układ hybrydowy o łącznej mocy 986 KM i 1000 Nm maksymalnego momentu obrotowego, który pozwala osiągnąć 100 km/h w 2,5 sekundy i rozpędzić samochód maksymalnie do 350 km/h[7].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]