Przejdź do zawartości

Astoria (studio nagraniowe)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Barka mieszkalna Astoria z perspektywy Hurst Park

Astoria – okazała barka mieszkalna, zbudowana w 1911 roku dla impresario Freda Karno i przystosowana do pełnienia funkcji studia nagraniowego w latach 80. przez jej nowego właściciela, gitarzystę i wokalistę zespołu Pink Floyd Davida Gilmoura. Barka zacumowana jest na Tamizie w Hampton, w londyńskiej dzielnicy Richmond upon Thames. Gilmour kupił barkę w 1986 roku, ponieważ „połowę swojego życia spędził w studiach nagraniowych bez okien, bez światła, a na łodzi jest wiele okien, z piękną scenerią na zewnątrz”[1].

Historia barki[edytuj | edytuj kod]

Łódź została zbudowana w 1911 roku dla impresario Freda Karno, który pragnął mieć najlepszą łódź mieszkalną na rzece. Na stałe zacumowano ją obok jego hotelu, Karsino na wyspie Tagg’s Island. Oryginalnie zaprojektowano ją tak, aby na pokładzie mogła grać cała 90-osobowa orkiestra.

Barka Gilmoura[edytuj | edytuj kod]

Gilmour kupił łódź po tym, jak zobaczył ją reklamowaną na sprzedaż w egzemplarzu magazynu Country Life w poczekalni u swojego dentysty[2].

Części każdego z trzech ostatnich albumów studyjnych grupy Pink Floyd: A Momentary Lapse of Reason (1987), The Division Bell (1994) i The Endless River (2014), zostały nagrane na łodzi, podobnie jak części solowego albumu Gilmoura On an Island (2006). Jego najnowszy solowy album studyjny, Rattle That Lock (2015), został tam zmiksowany i częściowo nagrany. Studio zostało również wykorzystane do miksowania albumu koncertowego Pink Floyd Pulse (1995), a także filmu Pulse (1995), DVD/Blu-ray Gilmour’s Remember That Night (2007) i DVD albumu Live in Gdańsk (2008).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Three men in a boat feat. David Gilmour [online], YouTube, 23 października 2008.
  2. BBC Two, David Gilmour: Wider Horizons [online], 14 listopada 2015.