Astragalus mayeri

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Astragalus mayeri
Ilustracja
Systematyka[1]
Domena eukarionty
Królestwo rośliny
Klad rośliny naczyniowe
Klad Euphyllophyta
Klad rośliny nasienne
Klasa okrytonasienne
Klad magnoliowe
Rząd pieprzowce
Rodzina kokornakowate
Rodzaj kokornak
Nazwa systematyczna
Astragalus mayeri Micevski
Fragm. Bot. Mus. Maced. Sci. Nat. 7: 164. 1970[2]

Astragalus mayeri Micevski – gatunek rośliny z rodziny bobowatych (Fabaceae Lindl.). Występuje naturalnie w Albanii, Macedonii Północnej oraz Grecji[3][4][5][6]. Rośnie między innymi na terenie Parku Narodowego Galiczica[7].

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Takson został po raz pierwszy opisany w 1970 roku. Holotyp pochodził z Macedonii, w masywie Galiczica. Został zebrany w 1968 roku. Rósł w klimacie alpejskim na wysokości między 1200 a 2000 m n.p.m., na skalistym, wapiennym podłożu[8].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Owoce
Strąki z paskami o białym i czarnym owłosieniu[8].
Gatunki podobne
Roślina jest niewątpliwie bardzo blisko spokrewniony z gatunkiem A. sericophyllum[8].

Biologia i ekologia[edytuj | edytuj kod]

Występuje na wysokości od 1564 do 2000 m n.p.m. Kwitnie od końca czerwca do połowy lipca, natomiast owoce pojawiają się od lipca do września. Rośnie w zespole roślinności Sempervivum–Jovibarba. Występuje na kamienistych i suchych zboczach oraz na skalistych pastwiskach w masywie Galiczica – góry Ivani oraz w południowej części Mali i Thatë. Na zboczach góry Ivani A. mayeri rośnie w polanach z przewagą klonu Heldreicha i Prunus prostata. Natomiast na Mali i Thatë rośnie w wyższych partiach w miejscach skalistych i na pastwiskach. Dzieli tam środowisko z takimi gatunkami jak: Astragalus angustifolius, goździk krwisty (Dianthus cruentus), podgatunek goździka kropkowanego (Dianthus deltoides subsp. degenii), Dianthus haematocalyx subsp. pindicola, Helichrysum plicatum, podgatunek kosaćca niskiego (Iris pumila subsp. attica), podgatunek jałowca pospolitego (Juniperus communis subsp. alpina) oraz czyściec kosmaty (Stachys germanica). Ponadto po obu stronach przełęczy, która łączy górę Ivani z południową częścią Mali i Thatë dzieli siedliska z Erodium guicciardii, Sempervivum ciliosum oraz Sideritis raeseri[8].

Rośliny A. mayeri rośnące na górze Ivani są bardziej wytrzymałe i większe od tych, które występują na Mali i Thatë. Jest to związane z nadmiernym wypasem owiec na tej drugiej górze[8].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2009-05-30].
  2. Astragalus mayeri Micevski (ang.). The Euro+Med PlantBase - the information resource for Euro-Mediterranean plant diversity. [dostęp 22 kwietnia 2015].
  3. Astragalus mayeri – Maps (ang.). Encyclopedia of Life. [dostęp 22 kwietnia 2015].
  4. Astragalus mayeri Micevski (ang.). Pan-European Species directories Infrastructure. [dostęp 22 kwietnia 2015].
  5. Astragalus mayeri Micevski (ang.). ILDIS. [dostęp 22 kwietnia 2015].
  6. Astragalus mayeri (gr.). GreekFlora. [dostęp 22 kwietnia 2015].
  7. национален парк Галичица (mac.). galicica.org.mk. [dostęp 9 kwietnia 2015].
  8. a b c d e New records for Albania based on taxa from the Prespa National Park (ang.). Pensoft. [dostęp 22 kwietnia 2015].