Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem
Ilustracja
Autor Jan Matejko
Rok wykonania 1873
Technika wykonania olej na płótnie
Rozmiar 225 × 315 cm
Muzeum Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego
Henryk Levittoux, który pozował Matejce do postaci astronoma
"Malowanie Kopernika", karykatura Matejki

Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem − obraz olejny Jana Matejki przedstawiający Mikołaja Kopernika w trakcie obserwacji nieba z jego prywatnej wieży na wzgórzu katedralnym we Fromborku.

Bezpośrednim pretekstem do namalowania obrazu była 400. rocznica urodzin astronoma przypadająca w 1873 r. Prace przygotowawcze Matejko prowadził od 1871, początkowo to były studia w Bibliotece Jagiellońskiej i Gabinecie Archeologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Na tym etapie powstały dwa szkice olejne, jeden znajdujący się obecnie w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie i drugi w kolekcji Barbary Piaseckiej-Johnson w Princeton.

Do malowania obrazu artysta przystąpił w lecie 1872 i ukończył go w roku następnym. Do obrazu pozował warszawski lekarz i przyrodnik dr Henryk Levittoux, młodszy brat tragicznie zmarłego w 1841 spiskowca Karola Levittoux.

Obraz zakupiono ze składek publicznych dla Uniwersytetu Jagiellońskiego, który nadal jest właścicielem. Kopernik zdobi aulę Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Janina Mazurkiewicz, Jan Matejko - astronom Kopernik czyli Rozmowa z Bogiem: wystawa z okazji 522 rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, Ratusz Staromiejski, 17 II-17 III 1995, Toruń (Kujawsko-Pomorska Biblioteka Cyfrowa)