Astronomia.pl

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Astronomia.pl - Polski Portal Astronomiczny
portal astronomiczny
Autor Zespół redakcyjny Astronomia.pl
Rejestracja tylko na forum
Astronomia.pl

Astronomia.plportal astronomiczny działający od 17 października 2001 r[1]. Jeden z najstarszych polskich wortali o astronomii i badaniach kosmosu. Pełna nazwa to: Astronomia.pl - Polski Portal Astronomiczny.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Od roku 2003 serwis znajduje się pod patronatem Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii[1]. W latach 2004/2005 współtworzył telewizyjny program Magazyn Astronomia emitowany w TVN Meteo[2]. W roku 2006 otrzymał wyróżnienie w konkursie Popularyzator Nauki, zorganizowanym przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz serwis Nauka w Polsce PAP. Otrzymał także dyplom uznania za pomoc w programie Interklasa[2].

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

W zasobach portalu znajdują się: serwis wiadomości, baza artykułów i zestawień, galeria zdjęć, forum dyskusyjne, wirtualna biblioteka prac magisterskich, słownik astronomiczny angielsko-polski, plebiscyt AstroHIT, ogłoszenia drobne, regularny newsletter, kanały RSS i inne usługi. Portal udostępnia również serwis w języku angielskim[3], zawierający tłumaczenia wiadomości dotyczących polskiej astronomii zawodowej i amatorskiej.

Astronomia.pl prowadzi także dodatkowe witryny poświęcone astronomii, takie jak Kopernik.pl z biografiami astronomów, Planetarium.pl o krajowych planetariach, czy AstroWWW.pl, który jest mecenatem dla wyróżniających się witryn stworzonych przez miłośników astronomii[4].

Portal patronuje różnym wydarzeniom związanym z astronomią (m.in. Astroprocent[5]), współpracuje z organizacjami i instytucjami edukacyjnymi, wydawcami książek, organizuje liczne konkursy.

Przypisy

  1. a b Historia - grupa.astronomia.pl
  2. a b Serwis prasowy - grupa.astronomia.pl
  3. English
  4. grupa.astronomia.pl
  5. astroprocent.pl - Ogólnopolska koalicja akcji...

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]