Astronomia.pl

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Astronomia.pl - Polski Portal Astronomiczny
portal astronomiczny
Komercyjna nie
Autor Zespół redakcyjny Astronomia.pl
Rejestracja tylko na forum
Miejsce w Alexa.com 2 233 252[1]
http://www.astronomia.pl

Astronomia.plportal astronomiczny działający od 17 października 2001 r.[2] Jeden z najstarszych polskich wortali o astronomii i badaniach kosmosu. Pełna nazwa to: Astronomia.pl - Polski Portal Astronomiczny.

Historia[edytuj]

Od roku 2003 serwis znajduje się pod patronatem Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii[2]. W latach 2004/2005 współtworzył telewizyjny program „Magazyn Astronomia” emitowany w TVN Meteo[3]. W roku 2006 otrzymał wyróżnienie w konkursie Popularyzator Nauki, zorganizowanym przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz serwis Nauka w Polsce PAP. Otrzymał także dyplom uznania za pomoc w programie Interklasa[3].

Charakterystyka[edytuj]

W zasobach portalu znajdują się: serwis wiadomości, baza artykułów i zestawień, galeria zdjęć, forum dyskusyjne, wirtualna biblioteka prac magisterskich, słownik astronomiczny angielsko-polski, plebiscyt AstroHIT, ogłoszenia drobne, regularny newsletter, kanały RSS i inne usługi. Portal udostępnia również serwis w języku angielskim[4], zawierający tłumaczenia wiadomości dotyczących polskiej astronomii zawodowej i amatorskiej.

Astronomia.pl prowadzi także dodatkowe witryny poświęcone astronomii, takie jak Kopernik.pl z biografiami astronomów, Planetarium.pl o krajowych planetariach, czy AstroWWW.pl, który jest mecenatem dla wyróżniających się witryn stworzonych przez miłośników astronomii[5].

Portal patronuje różnym wydarzeniom związanym z astronomią (m.in. Astroprocent[6]), współpracuje z organizacjami i instytucjami edukacyjnymi, wydawcami książek, organizuje liczne konkursy.

Przypisy

  1. How popular is astronomia.pl? (ang.). alexa.com. [dostęp 2015-11-25].
  2. a b Historia - grupa.astronomia.pl
  3. a b Serwis prasowy - grupa.astronomia.pl
  4. English
  5. grupa.astronomia.pl
  6. astroprocent.pl - Ogólnopolska koalicja akcji...

Linki zewnętrzne[edytuj]