Asura

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy terminu używanego w hinduizmie i buddyzmie na określenie złych bóstw. Zobacz też: inne znaczenia.
Asura
Asura - detal
Asury biją się o apsarę

Asura (także: assura, asaura, aszura; san. asu - "oddech Prajapati" lub as - "być") – potężne i złe istoty występujące w hinduizmie i buddyzmie, przeciwnicy dewów.

Pochodzenie terminu[edytuj]

Termin asura odnosi się do osoby "poszukującej mocy" lub "spragnionej mocy". Praindoeuropejski trzon "As" oznaczał istotę obdarzoną mocą (w mitologii nordyckiej asami byli bogowie tacy jak Odyn, Thor i Tyr.)

Æsir, aesir (wym. ['aiser] po islandzku, liczba pojedyncza Áss, żeńska forma Ásynja)

Powiązany jest także z awestyjskim terminem ahura - dobry bóg - "boska mądrość" (patrz - Ormuzd = Ahura Mazda), jest to ślad istnienia niegdyś wspólnoty indoirańskiej.

Analogie[edytuj]

Asurowie przypominają greckich tytanów, błędnie opisywani jako zwykłe demony lub niearyjskie ludy Indii (anarya).

Porównywani są czasem do chrześcijańskich upadłych aniołów, ponieważ są także bytami duchowymi, o mocy mniejszej niż boska, ale większej niż moc ludzi. Według tej hipotezy część z nich wcielona jest w ludzi, a część pozostała w formie czysto duchowej, jako demoniczne istoty.

Zaratusztrianizm[edytuj]

W języku awestyjskim słowo ahura (odpowiednik indyjskiego asura) oznacza boga (np. irański Mitra czy Ahura Mazda), a demona określano terminem daeva. W zaratusztrianizmie to dewy byli źli, natomiast asurowie byli dobrymi bóstwami.

Hinduizm[edytuj]

W mitologii indyjskiej asurowie ewoluowali z pozycji dobrych duchów/bogów (Waruna jest asurem, a także Bhaga, Mitra i Wrytra), do pozycji złych, lecz wciąż obdarzonych boskim potencjałem istot.

W najstarszych częściach Rygwedy wciąż opisywani są jako potężne duchy, przedstawiani obok dobrych bogów - dewów (np. Waju (boga wiatru) lub Indry).

Asurowie i dewowie prawdopodobnie byli kiedyś równorzędną klasą bóstw, a podział ról na złych i dobrych pojawił się dopiero w epoce wedyjskiej. Pochodzili oryginalnie od Pradźapatiego i Kaśjapy, jednak asurowie świadomie wybrali zło.

Buddyzm[edytuj]

Asurowie pojawiają się także w buddyzmie, wciąż jako istoty nadprzyrodzone. Termin ten w buddyzmie ma też drugie znaczenie i obejmuje wówczas dowolnego mieszkańca sfer samsary, w tym ludzi.

W buddyzmie wyróżnia się Trzydzieści Jeden Światów Istnienia - czwartym z nich licząc od najniższego (pali. niraya - Piekła) jest asuraloka - Świat Asurów. Świat ten należy do Nieszczęśliwych Miejsc Przeznaczenia (pali. apaya). Asura rodzą się ci którzy popełnili Dziesięć Niechwalebnych Czynów. Jednym z bardziej znanych w buddyzmie asurów jest Alavaka, którego pokonał Budda Śakjamuni (było to jedno z jego Ośmiu Zwycięstw).