Aszur-etel-ilani

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Aszur-etel-ilani (akad. Aššur-etel-ilāni, tłum. „Aszur jest panem bogów”[1]) – król Asyrii (? - 623 p.n.e.), syn i następca Aszurbanipala.

Wśród historyków wciąż trwa debata na temat długości rządów Aszur-etel-ilani, ich chronologii, a także okoliczności objęcia i utraty przez niego władzy[2]. Problemy z rekonstrukcją jego rządów wynikają przede wszystkim z gwałtownego spadku ilości dostępnych źródeł pisanych, jaki nastąpił po śmierci Aszurbanipala[2]. Do tego dochodzą jeszcze trudności w interpretacji zachowanych źródeł, które czasem zaprzeczają sobie nawzajem[2].

Wiele wskazuje na to, że w chwili śmierci swego ojca Aszur-etel-ilani nie był jeszcze pełnoletni[2]. Ze źródeł pisanych wiadomo, iż decydującą rolę w osadzeniu go na tronie Asyrii odegrał Sin-szumu-liszir, wysoki dostojnik i eunuch na dworze asyryjskim, który do ochrony młodego księcia użył własnej, prywatnej armii[2]. Aszur-etel-ilani wyprawiał się do Babilonii, gdzie odnosił sukcesy w walce z Nabopolassarem, który ogłosił się królem Babilonii[2]. Przez cały swój krótki okres rządów musiał też stawiać czoła roszczeniom swego starszego brata Sin-szar-iszkuna, któremu udało się jednak w końcu w 623 r. p.n.e. przejąć tron[2]. Dalszy los Aszur-etel-ilani nie jest znany[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. hasło etellu, The Assyrian Dictionary, tom 4 (E), The Oriental Institute, Chicago 2004, s. 381.
  2. a b c d e f g h hasło Ashur-etel-ilani, [w:] Gwendolyn Leick, Who's Who..., s. 28.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • hasło Ashur-etel-ilani, [w:] Gwendolyn Leick, Who's Who in the Ancient Near East, London and New York 2002, s. 28.