Aszur-rabi I

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Aszur-rabi I – władca Asyrii (XV w. p.n.e.), syn Enlil-nasira I; doszedł do władzy usuwając z tronu swego bratanka Aszur-szaduni; był ojcem dwóch kolejnych królów asyryjskich: Aszur-nadin-ahhe I i Enlil-nasira II. Wiadomo, że prowadził prace budowlane przy świątyni boga Enlila w Aszur.

Imię[edytuj | edytuj kod]

Akadyjskie imię tego władcy, brzmiące Aššur-rabi[1][2], znaczy „Aszur jest wielki”[2]. W transliteracji z pisma klinowego zapisywane jest ono w formie da-šùr-GAL (w jego własnej inskrypcji i inskrypcji jego wnuka Aszur-rem-niszeszu)[1][3] bądź maš-šur-GAL-bi (w kopiach Asyryjskiej listy królów)[2].

Tytulatura[edytuj | edytuj kod]

W swej własnej inskrypcji z miasta Aszur władca ten nosi tytuł „zarządcy/namiestnika (boga) Aszura” (ÉNSI da-šùr)[1].

Pochodzenie i rodzina[edytuj | edytuj kod]

Asyryjska lista królów przedstawia Aszur-rabi I jako syna króla Enlil-nasira I, co zgadza się z informacjami zawartymi w inskrypcji samego Aszur-rabi I, w której król ten nazywa siebie „synem Enlil-nasira” ([mār de]n-líl-na-ṣir)[1]. Zgodnie z Asyryjską listą królów Aszur-rabi I dojść miał do władzy w wyniku przewrotu pałacowego, usuwając z tronu króla Aszur-szaduni, syna swego brata Nur-ili[4]. To samo źródło podaje też, że Aszur-rabi I pozostawił tron swemu synowi Aszur-nadin-ahhe I, którego z kolei usunął z tronu jego brat Enlil-nasir II[4].

Panowanie[edytuj | edytuj kod]

W żadnej ze znanych kopii Asyryjskiej listy królów nie zachowała się informacja o długości jego rządów[4], które umieszczane są przez uczonych w XV w. p.n.e.[5]. Z Asyryjskiej listy królów wiadomo jedynie, iż doszedł on do władzy usuwając z tronu swego bratanka Aszur-szaduni[4]. Aszur-rabi I przypisywana jest jedna, mocno uszkodzona inskrypcja umieszczona na fragmencie glinianego stożka (IM 75179) znalezionego w trakcie wykopalisk w Aszur, która wydaje się opisywać wczesną przebudowę świątyni boga Enlila w tym mieście[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Grayson A.K., Assyrian Rulers ... , s. 98.
  2. a b c Radner K., Aššur-rabi, w: Radner K. (red.), The Prosopography ... , s. 209.
  3. Grayson A.K., Assyrian Rulers ... , s. 101.
  4. a b c d Grayson A.K., Königslisten ... , s. 108.
  5. Leick G., Who's Who ... , s. 31.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Grayson A.K., Assyrian Rulers of the Third and Second Millennia BC (to 1115 BC), tom I z serii The Royal Inscriptions of Mesopotamia. Assyrian Periods (RIMA 1), University of Toronto Press 2002.
  • Grayson A.K., Königslisten und Chroniken. B. Akkadisch, w: Reallexikon der Assyriologie, tom VI (Klagesang-Libanon), Walter de Gruyter, Berlin - New York 1980-83, s. 86-135.
  • Leick G., Who's Who in the Ancient Near East, hasło Ashur-rabi I, London and New York 2002, s. 31.
  • Radner K., Aššur-rabi (1), w: Radner K. (red.), The Prosopography of the Neo-Assyrian Empire, t. 1/I (A), 1998, s. 209.