AtPol

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

AtPol (z ang. Atlas of Poland) – siatka geometrycznych pól podstawowych o kształcie kwadratów pozwalająca na przedstawienie za pomocą metody kartogramu rozmieszczenia zjawisk w granicach Polski (lub jej fragmentów). W praktyce stosowana głównie przez geobotaników do gromadzenia danych i prezentacji rozmieszczenia roślin. Metoda wykorzystana została m.in. w "Atlasie rozmieszczenia roślin naczyniowych w Polsce" (red. Adam Zając i Maria Zając 2001).

Siatka została opracowana i jest udostępniana przez Instytut Botaniki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie[1]. Kartogram stanowi siatkę pól podstawowych o rozmiarach 10×10 km, które zebrane są w większe kwadraty o rozmiarach 100×100 km. W sumie w granicach Polski znajduje się (przynajmniej częściowo) 3646 podstawowych pól kartogramu[2]. Algorytm używany do konwersji współrzędnych geograficznych na siatkę (i odwrotnie) nie został podany do publicznej wiadomości przez autorów, co przez wiele lat sprawiało trudności i zmuszało do korzystania z liniowej interpolacji współrzędnych[3]. W 2016 roku odwzorowanie siatki zostało niezależnie opracowane matematycznie[4] i było dalej walidowane numerycznie[5]. 16 października 2017 twórca siatki potwierdził zgodność niezależnie opracowanego algorytmu z oryginalną siatką, rekomendując jednocześnie użycie systemu odniesienia WGS84 (niektóre źródła podawały, jako bardziej zgodny z pierwotnymi mapami, system odniesienia Pułkowo 1942)[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Siatka kwadratów AtPol, Instytut Botaniki Uniwersytetu Jagiellońskiego
  2. Adam Zając, Maria Zając (red.): Atlas rozmieszczenia roślin naczyniowych w Polsce. Kraków: Pracownia Chorologii Komputerowej Instytutu Botaniki Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2001, s. 11-12. ISBN 83-915161-1-3.
  3. Kalkulator przeliczający współrzędne geograficzne na ATPOL, aut. Marek Snowarski
  4. Komsta Ł.. Rewizja matematyczna siatki geobotanicznej ATPOL – propozycja algorytmów konwersji współrzędnych. „Annales UMCS Sectio E Agricultura”. 71(1), s. 31-37, 2016. 
  5. http://www.botany.pl/atpol/Siatka%20ATPOL%20w%20analitycznym%20ujeciu.pdf
  6. ATPOL, model analityczny, narzędzia, www.botany.pl [dostęp 2017-11-22] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]