AtPol

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

AtPol (z ang. Atlas of Poland) – siatka geometrycznych pól podstawowych o kształcie kwadratów pozwalająca na przedstawienie za pomocą metody kartogramu rozmieszczenia zjawisk w granicach Polski (lub jej fragmentów). W praktyce stosowana głównie przez geobotaników do gromadzenia danych i prezentacji rozmieszczenia roślin. Metoda wykorzystana została m.in. w "Atlasie rozmieszczenia roślin naczyniowych w Polsce" (red. Adam Zając i Maria Zając 2001).

Siatka została opracowana i jest udostępniana przez Instytut Botaniki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Kartogram stanowi siatkę pól podstawowych o rozmiarach 10×10 km, które zebrane są w większe kwadraty o rozmiarach 100×100 km[1]. W sumie w granicach Polski znajduje się (przynajmniej częściowo) 3646 podstawowych pól kartogramu[2].

Przypisy

  1. Komsta Ł.. Rewizja matematyczna siatki geobotanicznej ATPOL – propozycja algorytmów konwersji współrzędnych. „Annales UMCS Sectio E Agricultura”. 71(1), s. 31-37, 2016. 
  2. Adam Zając, Maria Zając (red.): Atlas rozmieszczenia roślin naczyniowych w Polsce. Kraków: Pracownia Chorologii Komputerowej Instytutu Botaniki Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2001, s. 11-12. ISBN 83-915161-1-3.

Linki zewnętrzne[edytuj]