At Tur

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
At Tur
א-טור
Osiedle Jerozolimy
Ilustracja
Kościół Peter Noster w At Tur
Państwo  Izrael
Dystrykt Dystrykt Jerozolimy
Miasto Jerozolima
Dzielnica Wschodnia Jerozolima
Położenie na mapie Jerozolimy
Mapa lokalizacyjna Jerozolimy
At Turא-טור
At Tur
א-טור
Położenie na mapie Izraela
Mapa lokalizacyjna Izraela
At Turא-טור
At Tur
א-טור
Ziemia31°46′49″N 35°14′47″E/31,780278 35,246389
Portal Portal Izrael

At Tur (hebr. א-טור; arab. الطور) – osiedle mieszkaniowe w mieście Jerozolima w Izraelu, znajdujące się na terenie Wschodniej Jerozolimy.

Położenie[edytuj]

Osiedle jest położone na górze Oliwnej we wschodniej części miasta. Na północy znajduje się góra Skopus, na zachodzie jest Dolina Cedron i Stare Miasto Jerozolimy, na południu osiedle Ras al-Amud, a na zachodzie jest miasto al-Ajzarijja i wioska as-Zaajem.

Historia[edytuj]

Wioska była wspominana już w 1596. W owym czasie mieszkało w niej 48 rodzin muzułmańskich, które utrzymywały się z upraw pszenicy, jęczmienia, winorośli, drzew owocowych, oraz hodowli kóz i miodu[1].

Na samym początku I wojny izraelsko-arabskiej w dniu 17 maja 1948 wioskę zajęły siły jordańskiego Legionu Arabskiego. W pobliżu wioski toczyły się walki bitwy o Jerozolimę. Po wojnie wioska pozostała na terytorium okupowanym przez Transjordanię.

Po wojnie sześciodniowej w 1967 wioska znalazła się pod kontrolą izraelską i została włączona jako osiedle w obręb miasta Jerozolima.

Przypisy

  1. Wolf-Dieter Hütteroth, Kamal Abdulfattah: Historical Geography of Palestine, Transjordan and Southern Syria in the Late 16th Century. Erlangen: Erlanger Geographische Arbeiten, 1977, s. 118.