Atak na Entebbe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Atak na Entebbe
Raid on Entebbe
Ilustracja
Charles Bronson w scenie z filmu
Gatunek film akcji
Rok produkcji 1977
Data premiery Dania 26 grudnia 1976
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
Język angielski, hebrajski
Czas trwania 150 min
Reżyseria Irvin Kershner
Scenariusz Barry Beckerman
Główne role Peter Finch, Charles Bronson, Yaphet Kotto, James Woods, Robert Loggia
Muzyka David Shire
Zdjęcia Bill Butler
Dystrybucja 20th Century Fox Television

Atak na Entebbe (org. Raid on Entebbe) – amerykański film akcji z 1977 roku w reż. Irvina Kershnera oparty na autentycznych wydarzeniach jakie miały miejsce w lipcu 1976, znanych jako „operacja Entebbe”.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Czerwiec 1976 roku. Samolot linii Air France lecący z Tel Awiwu do Paryża zostaje porwany przez grupę niemieckich i palestyńskich terrorystów. Porywacze lądują w Ugandzie, gdzie schronienia udziela im lokalny satrapa Idi Amin. W zamian za uwolnienie blisko stu izraelskich pasażerów żądają oni zwolnienia z więzień izraelskich około 40 działaczy palestyńskiego LFWP. Premier Izraela, pomimo nacisków opinii publicznej i części członków gabinetu, żądających negocjacji i spełnienia żądań porywaczy, decyduje się na akcję zbrojną. Grupa komandosów pod dowództwem gen. Shomrona otrzymuje zadanie uwolnienia zakładników. Po śmiałym, lotniczym rajdzie na lotnisko w Entebbe, wynoszącym blisko 4000 km, izraelscy komandosi uwalniają zakładników, zabijając wszystkich terrorystów. Po powrocie do kraju witani są jak bohaterowie. Niestey, podczas akcji, ginie od kuli snajpera jeden z ich dowódców – Jonatan Netanjahu.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

Napisy końcowe filmu głoszą, że jedna z izraelskich zakładniczek, 75-letnia Dora Bloch, która ze względu na stan zdrowia wkrótce przed akcją izraelskich komandosów została przetransportowana z lotniska do szpitala w Kampali, zaginęła w trzy dni po operacji i jej los po dziś dzień (tj. do momentu powstania filmu w 1977 roku) pozostaje nieznany. W 1987 roku, w dziesięć lat po premierze, były minister zdrowia Ugandy Henry Kyemba, poinformował, że Dora Bloch została zamordowana kilka dni po ataku przez dwóch ugandyjskich oficerów z bliskiego otocznia Amina[1].

Obsada aktorska[edytuj | edytuj kod]

i inni.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. 1976: British grandmother missing in Uganda (ang.). W: news.bbc.co.uk [on-line]. 1976-07-07. [dostęp 13 maja 2014].