Atak na akademię policyjną w Lahaurze

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Atak na Akademię Policyjną w Lahaurze
Ilustracja
Lokalizacja ośrodka szkoleniowego
Państwo

 Pakistan

Miejsce

Lahaur

Data

30 marca 2009

Godzina

7:30–15:30

Liczba zabitych

16 osób[1]

Liczba rannych

95 osób[1]

Typ ataku

Oblężenie, okupacja

Sprawca

Fedayeen al-Islam
Tehrik-i-Taliban[2]

Położenie na mapie Pakistanu
Mapa konturowa Pakistanu, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „miejsce zdarzenia”
Ziemia31°35′30,91″N 74°26′45,74″E/31,591920 74,446040

Atak na Akademię Policyjną w Lahaurze miał miejsce 30 marca 2009. W wyniku ataku na akademię zginęło 16 osób.

Atak[edytuj | edytuj kod]

Akademia Policyjna Manawan jest ośrodkiem szkoleniowym dla rekrutów policyjnych. Akademia ta została zaatakowana przez 12 agresorów o 7:30 czasu lokalnego (4:30 czasu polskiego; UTC +5). Napastnicy uzbrojeni w bron automatyczną, granaty oraz rakiety weszli do budynku w mundurach policyjnych. W czasie ataku w budynku odbywała się poranna musztra w której uczestniczyło ok. 750 nieuzbrojonych rekrutów. Napastnicy oblegli i zdobyli budynek, biorąc osoby w nim się znajdujące za zakładników. Terroryści następnie utworzyli trzy, bądź cztery miejsca obronne w tym jedno na dachu.

Po 90 minutach od ataku na miejsce oblężenia przybyły pakistańskie siły bezpieczeństwa. W akcji brał udział także śmigłowiec. Podczas akcji odbijania zakładników na miejscu operacji zebrał się tłum gapiów. Po wielogodzinnych negocjacjach i oczekiwaniach doszło do strzelaniny w której zginęło 8 terrorystów, 7 policjantów oraz cywil. 95 osób odniosło rany. Wojsk schwytało 4 napastników. Po 15 minutach walki i ośmiu godzinach okupacji o 15:30 (12:30 czasu polskiego) ośrodek został wyzwolony, a reszta zakładników była wolna.

Odpowiedzialność za atak[edytuj | edytuj kod]

Baitullah Mehsud, lider Tehrik-i-Taliban wziął na siebie odpowiedzialność za atak. Przyznał to podczas rozmowy telefonicznej z agencją Reutera. Dodał, że kolejnym jego celem jest Waszyngton.

Po ataku organizacja Fedayeen al-Islam, także powiedziało mediom, że to oni stoją za zamachem. Podali, że nie zaprzestaną ataków jeśli armia pakistańska nie opuści tereny plemienne, a USA przestanie dokonywać bombardowań celów talibskich na granicy afgańsko-pakistańskiej.

Reakcje[edytuj | edytuj kod]

Minister Spraw Wewnętrznych Rehman Malik postawił siły bezpieczeństwa w najwyższym pogotowiu. Stwierdził, że bojówki Mehsuda dążą do destabilizacji sił demokratycznych oraz powiedział, że atak był starannie przygotowany.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Lahaur 'was Pakistan Taleban op'. BBC.
  2. BBC NEWS | South Asia | Minister in Pakistan unity call. BBC. [dostęp 2009-10-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-04-02)].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]