Atanasoff-Berry Computer

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Atanasoff-Berry Computer

Atanasoff-Berry Computer, ABC – maszyna do rozwiązywania układów równań algebraicznych liniowych, z uwagi na zastosowanie przez konstruktorów lamp elektronowych uważana za pierwszy działający prototyp specjalizowanego komputera[1].

Została skonstruowana w roku 1939 przez Johna Atanasoffa i jego studenta Clifforda Berry’ego kosztem 650 USD.

Maszyna – wielkości sporego biurka – pracowała bardzo wolno i wymagała stałego nadzoru człowieka-operatora, ale i tak była około 1000 razy szybsza od stosowanych wówczas urządzeń mechanicznych. Zawierała 270 lamp, z czego ok. 210 działało na rzecz jednostki centralnej, 30 służyło obsłudze czytnika i perforatora kart, pozostałe odgrywały rolę pomocniczą. Zastosowano w niej dwójkowy system liczbowy, a maszyna nie była programowalna.

W roku 1948 została zdemontowana bez wiedzy Atanasoffa przez urzędników z Iowa State University, zachowało się tylko kilka oryginalnych elementów.

Po wieloletnim procesie sądowym wytoczonym przez Atanasoffa twórcom ENIAC-a, w październiku 1973 roku sędzia federalny Earl R. Larson podjął decyzję unieważniającą patent ENIAC-a i przyznał Atanasoffowi miano wynalazcy komputera elektronicznego[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Gary Wolf: Pulitzer Prize-Winning Novelist Tells the Tale of the World’s First Computer (ang.). Wired, 2010-11-01. [dostęp 2010-11-22].
  2. Atanasoff-Berry Computer Court Case. JVA Initiative Committee and Iowa State University. [dostęp 2012-09-06].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]