Atari Cosmos

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Atari Cosmos – niewydany produkt firmy Atari na rynek podręcznych i przenośnych elektronicznych systemów gier, w którym do poprawy jakości wyświetlania wykorzystuje się holografię. Produkt jest podobny do wielu innych przenośnych systemów gier z tamtych czasów, ale aby uzyskać efekt 3D na diody LED nałożono dwuwarstwowy obraz holograficzny. System nigdy nie został wydany, a obecnie jest bardzo cennym przedmiotem kolekcjonerskim. Aktualnie istnieje 6 egzemplarzy systemu, z czego tylko trzy są w pełni sprawne[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Atari Cosmos na wystawie na E3 w 2011 roku

Prace nad tym systemem rozpoczęły się w 1978 roku. Na potrzeby tego systemu firma Atari zakupiła większość praw do przedmiotów używających holografii. Cosmos miał posiadać dziewięć gier których akcja rozgrywać się miała w kosmosie[2][3].

W maju 1981 roku firma Atari ogłosiła, że urządzenie jest gotowe do wypuszczenia na rynek, ale nie podała żadnej konkretnej daty. Cena detaliczna konsoli miała wynosić 100 dolarów, a dziewięć kartridży z grami, wśród nich popularne Asteroids i Space Invaders, miało być sprzedawanych po 10 dolarów za sztukę. W przedpremierowych recenzjach konsoli pojawiały się zarzuty, że hologramy w rzeczywistości nie zwiększają możliwości gry i służą jedynie jako tło. Atari przyznało, że to prawda, ale broniło się twierdząc, że skoro Cosmos był pierwszym tego typu urządzeniem, to takie błahostki można było pominąć[2].

Atari udało się zdobyć 8000 zamówień przedpremierowych. Istnieje dziennik inżynieryjny, z którego wynikało, że miała zostać wyprodukowana seria 250 sztuk. Jednak pod koniec 1981 roku Atari wycofało się z produkcji[3].

Gry[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Atari Cosmos. handheldmuseum.com. [dostęp 2022-03-04]. (ang.).
  2. a b AGH MUSEUM: ATARI COSMOS. atarihq.com. [dostęp 2022-03-04]. (ang.).
  3. a b Atari Cosmos. gamemedium.com. [dostęp 2022-03-04]. (ang.).