Ateneum Kapłańskie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ateneum Kapłańskie
Częstotliwość

miesięcznik

Państwo

 Polska

Wydawca

Seminarium Duchowne we Włocławku

Tematyka

teologia

Pierwszy numer

1909

Redaktor naczelny

ks. Waldemar Karasiński

Punkty MNiSW

40 (2021)

ISSN

0208-9041

Strona internetowa

Ateneum Kapłańskie – czasopismo teologiczne założone we Włocławku w 1909 r. przez ks. Idziego Radziszewskiego.

Od 1990 roku czasopismo wydaje Włocławskie Wydawnictwo Diecezjalne. Od początku istnienia czasopisma jest związane z Wyższym Seminarium Duchownym we Włocławku, którego wykładowcy byli kolejnymi redaktorami naczelnymi.

Około 1926 r. siedziba redakcji mieściła się na pl. Kopernika 11, wydawcą miesięcznika był wówczas ks. Stanisław Gruchalski[1].

Historia czasopisma[edytuj | edytuj kod]

Okładka miesięcznika Ateneum Kapłańskie ze stycznia 1911 roku

Największy wkład w powstanie „Ateneum Kapłańskiego” miał ks. Idzi Radziszewski, ówczesny rektor seminarium duchownego[2]. Na początku roku akademickiego 1908/1909 odbyło się kilkanaście posiedzeń, na których omawiano charakter i zadanie nowego czasopisma. Ustalono, że będzie to miesięcznik obejmujący od ośmiu do dziesięciu arkuszy druku i będzie ukazywać się w dziesięciu zeszytach rocznie, czyli co miesiąc z wyjątkiem wakacji (lipiec i sierpień)[3].

Podczas spotkań księży profesorów próbowano ustalić nazwę dla nowego pisma. W propozycjach nazwy większość zawierała słowa kościelny lub katolicki. Wybrano propozycję ks. Radziszewskiego: Ateneum Kapłańskie[4].

Po wstępnych rozmowach należało przystąpić do organizacji wewnętrznej redakcji. Ks. Radziszewski, który stworzył cały projekt pisma, nie chciał podjąć kierownictwa. Na jednym z posiedzeń wybrano ks. prof. Rudolfa Filipskiego, a jego zastępcą ks. prof. Antoniego Szymańskiego. Na skutek trudności osobistych ks. Filipski zrezygnował z funkcji, którą przejął ks. Antoni Szymański. Pełnił tę rolę do wybuchu pierwszej wojny światowej[4]. Podczas spotkania wybrano także wydawcę miesięcznika, którym miał być ks. Stanisław Gruchalski[5].

Projekt okładki opracował ks. mgr Władysław Służałek, prefekt gimnazjum we Włocławku. Wykonał stylizację liter w tytule i narysował pieczęć, która była odbijana przez dziesiątki lat na każdym zeszycie Ateneum Kapłańskiego.

W latach 30. XX wieku Józef Pastuszka i Paweł Tochowicz na łamach pisma krytykowali poglądy Hitlera z pozycji chrześcijańskich[6].

Redaktorzy naczelni[edytuj | edytuj kod]

Stali członkowie redakcji[7][edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rozwój Samorządu m. Włocławka w Polsce Odrodzonej, pod red. Stanisława Krzewskiego, Włocławek 1926, s. 227
  2. W trzydziestolecie Ateneum Kapłańskiego 1909-1939, Ateneum Kapłańskie, t. 43, Włocławek 1939, s. 1
  3. Ateneum Kapłańskie na przestrzeni lat czterdziestu, Józef Kruszyński, Ateneum Kapłańskie, t. 51, Włocławek 1949, s. 26
  4. a b Ateneum Kapłańskie na przestrzeni lat czterdziestu, Józef Kruszyński, Ateneum Kapłańskie, t. 51, Włocławek 1949, s. 27.
  5. Na 50-lecie, Włodzimierz Jasiński, Ateneum Kapłańskie, t. 58, Włocławek 1959, s. 12.
  6. Ewa k. Czaczkowska. Prymas Stefan Wyszyński – „antysemita”, „rasista” i „faszysta”. Historia podwójnej manipulacji tekstami z „Ateneum Kapłańskiego”. „Polonia Sacra”. Nr 4 (58), s. 20, 23 (2019). 
  7. Wykaz redaktorów i pracowników czasopisma, Ateneum Kapłańskie,t. 104, Włocławek 1985, s. 82.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]