Ateneum Kapłańskie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ateneum Kapłańskie
Częstotliwość miesięcznik
Państwo  Polska
Wydawca Seminarium Duchowne we Włocławku
Rodzaj czasopisma teologiczne
Pierwszy numer 1909
Redaktor naczelny ks. Waldemar Karasiński
ISSN 0208-9041
Strona internetowa

Ateneum Kapłańskie - czasopismo teologiczne założone we Włocławku w 1909 r. przez ks. Idziego Radziszewskiego.

Od 1990 roku czasopismo wydaje Włocławskie Wydawnictwo Diecezjalne. Od początku istnienia czasopisma jest związane z Wyższym Seminarium Duchownym we Włocławku, którego wykładowcy byli kolejnymi redaktorami naczelnymi.

Około 1926 r. siedziba redakcji mieściła się na pl. Kopernika 11, wydawcą miesięcznika był wówczas ks. Stanisław Gruchalski[1].

Historia czasopisma[edytuj | edytuj kod]

Okładka miesięcznika Ateneum Kapłańskie ze stycznia 1911 roku.

Największy wkład w powstanie „Ateneum Kapłańskiego” miał ks. Idzi Radziszewski, ówczesny rektor Seminarium Duchownego[2]. Pomysł kapłana odbił się echem wśród profesorów i innych warstw duchowieństwa. Na początku roku akademickiego (1908/1909) odbyło się kilkanaście posiedzeń, na których omawiano szczegółowo charakter i zadanie nowego czasopisma. Ustalono, że Ateneum Kapłańskie będzie miesięcznikiem obejmującym od ośmiu do dziesięciu arkuszy druku i będzie ukazywać się w dziesięciu zeszytach rocznie, czyli co miesiąc z wyjątkiem miesięcy wakacyjnych (lipiec i sierpień)[3].

Podczas spotkań księży profesorów próbowano ustalić nazwę dla nowego pisma. Wysuwano różne projekty i nazwy, wśród których większość połączonych byłą ze słowami kościelny lub katolicki. Ostatecznie przeszła propozycja ks. Radziszewskiego, który zaproponował nazwę: Ateneum Kapłańskie [4]. Taki tytuł był przyjęty z uznaniem przez wielu czytelników i używany jest do dziś.

Po wstępnych rozmowach należało przystąpić do organizacji wewnętrznej redakcji. Ks. Radziszewski, który stworzył cały projekt pisma, nie chciał podjąć kierownictwa. Na jednym z posiedzeń wybrano ks. prof. Rudolfa Filipskiego, a jego zastępcą ks. prof. Antoniego Szymańskiego. Na skutek trudności osobistych, ks. Filipski musiał zrezygnować z zaszczytnej funkcji. Redaktorem został ks. Antoni Szymański, który pełnił swoją rolę do wybuchu pierwszej wojny światowej[4]. Podczas spotkania wybrano także wydawcę miesięcznika, którym miał być ks. Stanisław Gruchalski[5].

Projektem okładki zajął się ks. mgr Władysław Służałek, prefekt gimnazjum we Włocławku. Własnoręcznie wykonał stylizację liter w tytule i narysował pieczęć, która była odbijana przez dziesiątki lat na każdym zeszycie Ateneum Kapłańskiego.

Redaktorzy naczelni[edytuj | edytuj kod]

Stali członkowie redakcji [6][edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rozwój Samorządu m. Włocławka w Polsce Odrodzonej, pod red. Stanisława Krzewskiego, Włocławek 1926, s. 227
  2. W trzydziestolecie Ateneum Kapłańskiego 1909-1939, Ateneum Kapłańskie, t. 43, Włocławek 1939, s. 1
  3. Ateneum Kapłańskie na przestrzeni lat czterdziestu, Józef Kruszyński, Ateneum Kapłańskie, t. 51, Włocławek 1949, s. 26
  4. a b Ateneum Kapłańskie na przestrzeni lat czterdziestu, Józef Kruszyński, Ateneum Kapłańskie, t. 51, Włocławek 1949, s. 27
  5. Na 50-lecie, Włodzimierz Jasiński, Ateneum Kapłańskie, t. 58, Włocławek 1959, s. 12
  6. Wykaz redaktorów i pracowników czasopisma, Ateneum Kapłańskie,t. 104, Włocławek 1985, s. 82

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]