CA Atlanta

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Atlanta Buenos Aires)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Atlanta
ilustracja
Pełna nazwa Club Atlético Atlanta
Przydomek Los Bohemios
Data założenia 12 października 1904
Liga Primera B Metropolitana
Państwo  Argentyna
Stadion Estadio Don León Kolbovski,
Villa Crespo, Buenos Aires
Prezes Alejandro Korz
Trener Javier Alonso
Stroje
domowe
Stroje
wyjazdowe

Club Atlético Atlanta jest argentyńskim klubem piłkarskim z siedzibą w dzielnicy Villa Crespo w Buenos Aires. Obecnie drużyna występuje w trzeciej lidze argentyńskiej (Primera B Metropolitana).

Osiągnięcia[edytuj | edytuj kod]

Historia[edytuj | edytuj kod]

Klub został założony 12 października 1904 w Buenos Aires. Źródła mówią, że nazwa klubu pochodzi od trzęsienia ziemi, które nawiedziło wówczas amerykańskie miasto Atlanta. Pierwszym prezydentem klubu został Elias Sanz.

Atlanta wygrała stołeczną ligę (Primera B – Metropolitano) w latach 1995, 1983 i 1956, przy czym liga ta do 1986 była drugą ligą argentyńską, a po 1986 stała się ligą trzecią. Klub wygrał także Copa Suecia w 1960.

Stadion[edytuj | edytuj kod]

Stadionem klubu jest „Don León Kolbovsky”, położony w okolicach Villa Crespo w mieście Buenos Aires. Oddany został do użytku w 1960, a jego pojemność wynosi 34000 widzów.

Stadion znany jest także pod nazwą „Drewniany Monumental”, co ma przypominać stadion klubu River Plate Estadio Monumental Antonio Vespucio Liberti, największy stadion w Argentynie.

Przydomek[edytuj | edytuj kod]

Ponieważ klub nie miał swojego stadionu przez ponad pół wieku od momentu założenia otrzymał przydomek Los Bohemios, gdyż gracze klubu musieli wędrować z miejsca na miejsce by rozgrywać „domowe” mecze na cudzych boiskach. Ta etykietka przypisana została również kibicom klubu. Pojedyncza forma „El Bohemio” jest także akceptowana i może być używana w odniesieniu do organizacji lub poszczególnego piłkarza lub kibica klubu.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]