Atlantic Star

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Atlantic Star
Awers
Awers
Baretka
Baretka
Baretka
Baretka Atlantic Star z klamrą

The Atlantic Star (Gwiazda Atlantyku) – gwiazda Wspólnoty Brytyjskiej, za udział w II wojnie światowej.

Zasady nadawania[edytuj | edytuj kod]

Gwiazda była nadawana za 6 miesięcy służby na wodach Atlantyku lub wodach terytorialnych w okresie od 3 września 1939 do 8 maja 1945.

Nominowany przed zakwalifikowaniem się do Atlantic Star musiał otrzymać wcześniej 1939-1945 Star.

Piloci RAF, którzy ukończyli 2 miesiące służby w operacjach bojowych na wymienionych obszarach po zaliczeniu warunków uprawniających do otrzymania 1939-1945 Star.

Marynarze marynarki handlowej również kwalifikowali się do otrzymania tego medalu. Wymagana od nich była służba na wodach terytorialnych Atlantyku, w konwojach północno-rosyjskich lub na wodach południowego Atlantyku, na zachód od 20°E.

Gwiazda była nadawana natychmiastowo jeśli czas służby zakończył się przez śmierć, niezdolność do dalszej służby lub odniesione rany. Medal za odwagę lub zawiadomienie o honorowym czynie również pozwalało na natychmiastowe otrzymanie medalu.

Brytyjskie przepisy mundurowe określały, że nagrodzony medalem Atlantic Star nie mógł otrzymać Air Crew Europe Star ani France and Germany Star.

Późniejsze zmiany uprawniały do otrzymania Air Crew Europe Star lub France and Germany Star i były oznaczane przez odpowiednią klamrę do Atlantic Star przypinaną do wstążki odznaczenia. Przepisy jednak zezwalały tylko na pierwszą klamrę. Na baretce doczepiano srebrną rozetkę w kształcie róży heraldycznej.

Dozwolone były następujące kombinacje medali:

  • Aircrew Europe Star z klamrą "France and Germany"
  • Aircrew Europe Star z klamrą "Atlantic"
  • Atlantic Star z klamrą "Aircrew Europe"
  • Atlantic Star z klamrą "France and Germany"
  • France and Germany Star z klamrą "Atlantic"

Opis[edytuj | edytuj kod]

Wstążka była opracowana przez Króla Jerzego VI. Kolorowe pasy: błękitny, biały i zielony reprezentowały kolory wody morskiej.

Sześcioramienna gwiazda z brązu o wysokości 44 mm i szerokości 38 mm.

W centrum znajduje się okrągła tarcza z monogramem królewskim GRI VI i królewską koroną. W otoku napis: The Atlantic Star.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]