Atlas Osobliwych Galaktyk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Arp 272: NGC 6050 oraz IC 1179, para zderzających się galaktyk spiralnych. Zdjęcie wykonane Kosmicznym Teleskopem Hubble’a.

Atlas Osobliwych Galaktyk (ang. Atlas of Peculiar Galaxies) – katalog galaktyk stworzony przez Haltona Arpa. Spis zawiera 338 obiektów astronomicznych. Został opublikowany w 1966 przez California Institute of Technology. W katalogu znajdują się galaktyki o ciekawych kształtach, np. NGC 4038.

Pierwotnym celem opracowania atlasu było zgromadzenie fotografii galaktyk z nietypowymi strukturami, co miało pomóc wyjaśnieniu jak powstają poszczególne typy galaktyk (spiralne i eliptyczne). Jak się potem okazało, wiele obiektów z atlasu Arpa to przykłady zderzających się i oddziałujących ze sobą par galaktyk. Są tam również galaktyki karłowate, niemające regularnej struktury. Kilka to radiogalaktyki, a także galaktyki aktywne, wyrzucające dżety. Do tych ostatnich należą M87 z katalogu Messiera, oznaczona jako Arp 152, oraz Centaurus A, oznaczona jako Arp 153.

Obiekty o numerach od 1 do 101 to galaktyki spiralne pojedyncze lub mające niewielkiego towarzysza. Obiekty 102-145 to galaktyki eliptyczne, zaś numerami od 146 do 268 oznaczone są galaktyki, które nie są spiralne ani eliptyczne. Numery 269-327 to pary galaktyk, zaś pozostałe fotografie przedstawiają obiekty, których nie można było przypisać do żadnej z pozostałych klas.

Wybrane obiekty katalogu[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]