Atradius

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Atradius Crédito y Caución S.A. de Seguros y Reaseguros Spółka Akcyjna Oddział w Polsce
Ilustracja
Państwo  Holandia
Siedziba Amsterdam
Data założenia 1925 NCM, 1954 GKS
Forma prawna Spółka akcyjna
Prezes Isidoro Unda
Zatrudnienie ok. 3700
brak współrzędnych
Strona internetowa
Główna siedziba w Amsterdam Holandia

Atradius − jeden z największych międzynarodowych ubezpieczycieli kredytu kupieckiego, oferujący, oprócz ubezpieczania kredytu kupieckiego, także produkty oraz usługi związane z zarządzaniem należnościami handlowymi. Atradius funkcjonuje w 160 biurach, w ponad 50 krajach na całym świecie.[1]

Historia[edytuj | edytuj kod]

W sierpniu 2003 nazwa Atradius zastąpiła markę Gerling NCM, światowego lidera w zakresie ubezpieczenia kredytów kupieckich i zarządzania nimi. Gerling NCM powstał w 2001 roku w wyniku połączenia niemieckiej grupy Gerling-Konzern Speziale Kreditversicherung (Gerling Credit), specjalizującej się w ubezpieczaniu należności handlowych oraz holenderskiego ubezpieczyciela kredytów kupieckich, Nederlandsche Credietverzekering Maatschappij (NCM). Proces zmiany marki został zakończony 5 stycznia 2004 roku. 25 stycznia 2008 roku Atradius rozpoczął współpracę z Crédito y Caución.

Spółka Atradius pierwotnie została utworzona w 1925 roku w Holandii pod nazwą NCM. W 1932 roku NCM nawiązała współpracę z holenderskim rządem, polegającą na obsłudze kredytów eksportowych oferowanych firmom holenderskim w imieniu rządu. Współpraca biznesowa pomiędzy Atradiusem a państwem holenderskim istnieje do dziś.

W Niemczech w 1954 roku została utworzona spółka Gerling Credit, będąca podmiotem odpowiedzialnym za ubezpieczanie kredytu w ramach Gerling Group. Do 1962 roku Gerling Credit prowadziła działalność wyłącznie na terenie Niemiec. W tym też roku otworzyła swój pierwszy międzynarodowy oddział w Szwajcarii. Gerling Credit był pierwszym prywatnym ubezpieczycielem kredytów, który zapewniał ochronę kredytów eksportowych.

W Hiszpanii, Credito y Caución, założona w 1929 roku, skupiała się na rozwoju organicznym, aby stać się dominującym ubezpieczycielem kredytu i poręczycielem na Półwyspie Iberyjskim. NCM i Gerling Credit połączyły się w 2001 roku, tworząc Gerling NCM. Credito y Caución stało się częścią grupy Atradius w 2008 roku[2].

Prezesem zarządu firmy jest Isidoro Unda.

Produkty[edytuj | edytuj kod]

Filarami działalności w Polsce są ubezpieczenia należności w kraju i za granicą, a także windykacja[4]. Dodatkowo ubezpieczyciel oferuje Produkty specjalne – ubezpieczenia pojedynczego ryzyka, ubezpieczenie ryzyka koncentracji, produkty wspierające finansowanie dla banków, a także ubezpieczenia inwestycji zagranicznych.

Atradius posiada własną bazę ponad 100 milionów podmiotów, a także prowadzi własny rating oceniający prawdopodobieństwo upadłości firm.

W Polsce działają 4 biura – w Warszawie, Poznaniu, Krakowie oraz Jeleniej Górze.

Oprócz działalności ubezpieczeniowej publikuje „Market Monitor” – ocenę rynków światowych[5], a także „Country Reports”[6] gdzie znajduje się kompendium inwestycyjne w danym kraju.

Nagrody i ratingi[edytuj | edytuj kod]

Ratingi dla całej grupy kapitałowej: A.M. Best – A (excellent), Moody's – A2 [7]

Nagrody:

  • Best Credit Insurer Europe 2013 przyznana przez Global Banking and Finance Review[8]
  • Best Credit Insurance Brand Europe 2013 przyznana

przez Global Brands Magazine[9]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]