Atrezja dwunastnicy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wrodzony brak, zarośnięcie lub zwężenie dwunastnicy
atresia duodeni
Klasyfikacje
ICD-10

Q41.0

Atrezja dwunastnicy (wrodzona niedrożność dwunastnicy, ang. duodenal atresia) – grupa wad wrodzonych polegających na częściowym lub całkowitym zwężeniu światła dwunastnicy.

Epidemiologia[edytuj | edytuj kod]

Częstość wady określa się na 1:2500-1:10000 żywych urodzeń. Atrezja dwunastnicy równie często dotyczy chłopców i dziewczynek. Bardzo często atrezji dwunastnicy towarzyszą inne wady, niekiedy tworzące zespoły wad wrodzonych. U ponad 30% dzieci z atrezją dwunastnicy rozpoznaje się zespół Downa.

Klasyfikacja[edytuj | edytuj kod]

Przyjęty podział wad Graya i Skandalakisa wyróżnia trzy główne typy atrezji dwunastnicy.

Klasyfikacja Graya i Skandalakisa atrezji dwunastnicy
Typ Opis
Typ I Błoniaste zarośnięcie światła dwunastnicy w postaci błoniastej przegrody przy zachowanej ciągłości dwunastnicy
Typ II Zarośnięcie dwunastnicy w postaci włóknistego pasma łączącego dwa zarośnięte odcinki dwunastnicy
Typ III Zarośnięcie z przerwaniem ciągłości dwunastnicy

Objawy kliniczne i przebieg[edytuj | edytuj kod]

Atrezja dwunastnicy objawia się klinicznie już w okresie prenatalnym, ponieważ upośledza pasaż i wchłanianie połykanego przez płód płynu owodniowego. Wyrazem wady jest wielowodzie, stwierdzane w 30-75% przypadków. W badaniu ultrasonograficznym stwierdza się obecność tzw. „objawu podwójnej bańki”[1][2]: jedną z nich jest rozdęty żołądek, drugą początkowy odcinek dwunastnicy przed miejscem zwężenia.

Po urodzeniu wada objawia się nasilającymi się wymiotami, w około 80% przypadków zawierającymi domieszkę żółci. Zależy to od lokalizacji zwężenia: atrezja w proksymalnym odcinku dwunastnicy przed brodawką Vatera jest rzadsza (mniej niż 20% przypadków) i u dzieci z tą postacią wady w wymiotach nie ma żółci. Dziecko nie toleruje pokarmu, a po próbach podania pokarmu droga doustną występują obfite wymioty. Rzadszymi objawami są wzdęcie brzucha, rzadko nadbrzusza. W około połowie przypadków noworodek oddaje smółkę, zazwyczaj ciemnoszarego koloru i mającej postać gęstego czopu śluzowego.

Rozpoznanie[edytuj | edytuj kod]

Objawy kliniczne u dzieci z atrezją dwunastnicy powinny nasunąć podejrzenie wysokiej niedrożności przewodu pokarmowego i być wskazaniem do dokładnej diagnostyki. Pierwszym wykonywanym badaniem zazwyczaj wystarczającym do prawidłowego rozpoznania jest zdjęcie przeglądowe jamy brzusznej w pozycji pionowej.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Wrodzona niedrożność dwunastnicy. W: Maciej Bagłaj: Chirurgia dziecięca. Jerzy Czernik (red.). Wyd. I. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2005, s. 151-162. ISBN 83-200-3066-8.
  • Christophe Chardot. Biliary atresia. „Orphanet J Rare Dis”. 1. 28, 2006. PMID: 16872500. 

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Poki HO., Holland AJ., Pitkin J. Double bubble, double trouble.. „Pediatr Surg Int”. 21. 6, s. 428-31, 2005. DOI: 10.1007/s00383-005-1448-z. PMID: 15912365. 
  2. The Double Bubble Sign -- Traubici 220 (2): 463 -- Radiology. [dostęp 2007-12-03].