Audacious

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Audacious
Logo Audacious
Logo programu
Autor Audacious Team
System operacyjny GNU/Linux, Unix, Microsoft Windows
Język programowania C++11
Pierwsze wydanie 24 października 2005; 12 lat temu
Aktualna wersja stabilna 3.9 19 sierpnia 2017; 9 miesięcy temu
Licencja BSD[1]
Rodzaj odtwarzacz multimedialny
Strona internetowa
Audacious 2.5-alpha1 zainstalowany w systemie Ubuntu 10.04
Domyślny skin Audaciousa przed wersją 2.x.

Audaciousodtwarzacz multimedialny należący do wolnego oprogramowania, przeznaczony dla systemów operacyjnych opartych na standardach POSIX. Audacious jest odgałęzieniem projektu Beep Media Player 0.9.7.1.

William nenolod Pitcock zdecydował się na wyforkowanie Beep Media Playera po tym, jak jego twórcy wstrzymali prace nad nim na rzecz odtwarzacza BMPx. Jak podają sami twórcy Audaciousa, powodem stworzenia nowego projektu były odmienne koncepcje dotyczące wyglądu oraz przyszłego rozwoju odtwarzacza. Poza tym ich zdaniem Beep Media Player posiadał kilka poważnych błędów związanych z Unikodem oraz był mało przydatny dla użytkowników korzystających z mediów strumieniowych, co chcieli zmienić[2].

Audacious obsługuje skiny przeznaczone dla Winampa 2 oraz wizualizacje. Od wersji 2.x oprócz „winampowego” interfejsu dostępny jest też domyślnie nowy, znany jako GTKUI, oparty na GTK+. W wersji 3.6 dodano interfejs oparty o Qt[3]

Wtyczki[edytuj | edytuj kod]

Możliwe jest pobranie dodatkowych wtyczek, które poszerzają bazę obsługiwanych wizualizacji, wtyczek wyjściowych, formatów dźwięku, kodeków itp. Istnieją także wtyczki dodające do odtwarzacza nowe funkcje, takie jak na przykład alarm, wykonywanie skryptów na początku i końcu playlist lub utworów, raportowanie utworów na Last.fm itd.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. audacious/COPYING at master · audacious-media-player/audacious · GitHub, github.com [dostęp 2017-11-22] (ang.).
  2. Audacious – FAQ.
  3. Audacious - An Advanced Audio Player, audacious-media-player.org [dostęp 2017-11-22].