Audoen z Rouen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Święty
Audoen (Ouen) z Rouen
biskup
Ilustracja
Okno w kościele św. Audoena (Ouena) w Caen.
Data i miejsce urodzenia 609
Sancy k. Soissons
Data i miejsce śmierci 24 sierpnia 686
Clichy-la-Garenne
Czczony przez Kościół katolicki
Wspomnienie 24 sierpnia

Audoen (Ouen) z Rouen, łac. Audoenus, również: Audöenus, Aldowin, Owen, Dado (ur. 609 w Sancy, obecnie prawdopodobnie Sancy-les-Cheminots, niedaleko Soissons, zm. 24 sierpnia 686 w Clichy-la-Garenne) – biskup Rouen w latach 641-686, święty Kościoła katolickiego.

Był synem możnowładcy Authariusa. Jego dom odwiedził św. Kolumban z Iony a on sam został przez niego pobłogosławiony. Mając trzydzieści lat został sekretarzem króla Dagoberta. Był przyjacielem św. Eligiusza, złotnika na dworze i późniejszego bpa Noyon oraz autorem jego biografii. W 635 roku założył klasztor w Rebais, a pięć lat później został biskupem Rouen. Kolejnymi ośrodkami monastycznymi, które założył, były klasztory w Fécamp, Pavilly, Opactwo Jumièges oraz w Saint-Wandrille. Wybudował klasztor pod wezwaniem Sainte-Croix (Świętego Krzyża) w założonym, prawdopodobnie przez Dagoberta I, mieście La Croix-Saint-Ouen. W 893 roku stało się ono jednym z budynków gospodarczych opactwa św. Medarda w Soissons.

Audoen zmarł w drodze powrotnej z Rzymu.

Wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest 24 sierpnia. Przeniesienie relikwii wspominane jest w Rouen 5 maja.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]