Audrey Hepburn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Audrey Hepburn
Ilustracja
Audrey Hepburn (1956)
Imię i nazwisko Audrey Kathleen Ruston
Data i miejsce urodzenia 4 maja 1929
Ixelles
Data i miejsce śmierci 20 stycznia 1993
Tolochenaz
Zawód aktorka
Współmałżonek 1) Mel Ferrer
(1954–1968; rozwód)
2) Andrea Dotti
(1969–1982; rozwód)
Lata aktywności 1948–1989
Odznaczenia
Prezydencki Medal Wolności (Stany Zjednoczone) Komandor Orderu Sztuki i Literatury (Francja)
Strona internetowa
Szarada (1963)
Grób Audrey Hepburn w Tolochenaz (2008)

Audrey Hepburn, właśc. Audrey Kathleen Ruston (ur. 4 maja 1929 w Ixelles, zm. 20 stycznia 1993 w Tolochenaz) − brytyjska aktorka, modelka i działaczka humanitarna.

Życiorys[edytuj]

Urodziła się jako Audrey Kathleen Ruston, była córką brytyjskiego bankiera Johna Victora Rustona i holenderskiej arystokratki, baronessy Elli van Heemstra[1]. W późniejszym czasie jej ojciec dodał do swojego nazwiska drugi człon – Hepburn; w tym okresie przyszła aktorka nosiła nazwisko Hepburn-Ruston.

W czasie II wojny światowej przebywała w okupowanej Holandii i w tym czasie używała nazwiska Edda van Heemstra (Audrey brzmiało zbyt angielsko)[2]. Z powodu okupacji niemieckiej Hepburn, podobnie jak większość Holendrów, była niedożywiona, co odbiło się negatywnie na jej kondycji zdrowotnej.

Po wojnie Hepburn przeniosła się do Londynu, gdzie uczyła się w szkole baletowej, będąc na utrzymaniu matki. Po rezygnacji z baletu zaczęła pracować jako modelka, a następnie występować w filmach, głównie jako statystka lub w drugo- i trzecioplanowych rolach[3]. W 1951 wystąpiła po raz pierwszy w roli pierwszoplanowej w filmie Monte Carlo Baby. W tym samym roku występowała na Broadwayu w sztuce Gigi i za tę rolę otrzymała nagrodę dla najlepszej debiutantki roku. Po sześciomiesięcznym bardzo udanym sezonie w Nowym Jorku Hepburn zagrała wraz z Gregorym Peckiem w filmie Rzymskie wakacje. Otrzymała za tę rolę Oscara. W jej późniejszej karierze była jeszcze czterokrotnie nominowana w kategorii „najlepsza rola kobieca”. Jej kreacja w Śniadaniu u Tiffaniego jest jedną z najbardziej znanych i słynnych ról w historii kina amerykańskiego. Będąc jedną z najbardziej popularnych gwiazd swojej ery Hepburn występowała z takim aktorami jak Fred Astaire, Humphrey Bogart, Gary Cooper, Cary Grant, Rex Harrison, Peter O’Toole, czy Sean Connery.

Hepburn była dwukrotnie zamężna, jej pierwszym mężem (1954–1968) był amerykański aktor Mel Ferrer, drugim (1969–1982) włoski psychiatra Andrea Dotti. Miała dwóch synów (pierwszą ciążę poroniła): Seana Ferrera (ur. 1960) z pierwszego małżeństwa oraz Luca Dottiego (ur. 1970) z drugiego związku. Ojcem chrzestnym jej starszego syna jest powieściopisarz A.J. Cronin, który mieszkał w pobliżu Hepburn w Lucernie.

W 1967 Hepburn porzuciła karierę aktorską, decydując się występować sporadycznie i poświęciła się pracy jako ambasador dobrej woli UNICEF. Pamiętając własne przeżycia z czasów II wojny światowej Hepburn poświęciła się pracy humanitarnej, mającej na celu pomoc głodującym dzieciom w najbiedniejszych krajach świata. Za swoją pracę otrzymała 11 grudnia 1992 z rąk prezydenta George’a Busha Prezydencki Medal Wolności (Presidential Medal of Freedom). Pośmiertnie przyznano jej nagrodę Jean Hersholt za pracę humanitarną.

Zmarła 20 stycznia 1993 na raka jelita, pochowana w Tolochenaz w Szwajcarii[4].

W 2000 powstał film telewizyjny Historia Audrey Hepburn (The Audrey Hepburn Story) z Jennifer Love Hewitt w roli głównej.

Filmografia[edytuj]

Filmy fabularne
Seriale telewizyjne

Przypisy

  1. Alexander Walker: Hepburn, Audrey (ang.). Oxford Dictionary of National Biography. [dostęp 4 maja 2014].
  2. Alex Con: Audrey Hepburn: an icon problem (ang.). The Guardian, 20 stycznia 2011. [dostęp 4 maja 2014].
  3. Donald Spoto: Oczarowanie. Życie Audrey Hepburn. 2008. ISBN 978-83-245-8660-8.
  4. Hepburn buried in Swithzerland. „News Service, N.Y. Times”, 25 stycznia 1993. Nowy Jork. 

Linki zewnętrzne[edytuj]