Audytor energetyczny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Audytor energetyczny – osoba wykonująca audyt energetyczny lub części audytu remontowego budynku[1].

Zgodnie z ustawą z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków (Dz.U. z 2022 r. poz. 438) audytor sporządza opracowanie określające zakres oraz parametry techniczne i ekonomiczne przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, ze wskazaniem rozwiązania optymalnego, w szczególności z punktu widzenia kosztów realizacji tego przedsięwzięcia oraz oszczędności energii, stanowiące jednocześnie założenia do projektu budowlanego.

Pojęcie audytor energetyczny nie jest tożsame z audytorem efektywności energetycznej, do zostania którym, należy spełnić warunki określone w ustawie z dnia 20 maja 2016 r. o efektywności energetycznej (Dz.U. z 2021 r. poz. 2166). W Polsce nie wprowadzono prawnej formy uprawnień audytora energetycznego, ale z uwagi na poziom skomplikowania obliczeń audytorami zostają osoby z wykształceniem technicznym w zakresie energetyki, inżynierii środowiska, budownictwa oraz osoby, które ukończyły odpowiednie kursy szkoleniowe lub studia podyplomowe audytingu energetycznego[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 17 marca 2009 r. w sprawie szczegółowego zakresu i form audytu energetycznego oraz części audytu remontowego, wzorów kart audytów, a także algorytmu oceny opłacalności przedsięwzięcia termomodernizacyjnego (Dz.U. z 2009 r. nr 43, poz. 346)
  2. Zawód audytor – Zrzeszenie Audytorów Energetycznych. [dostęp 2020-02-19].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]