Augiasz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Augiasz
Mityczny król Elidy
Dane biograficzne
Dzieci Fyleus, Epicaste, Agamede[1]

Augiasz (gr. Αὐγείας Augeías, łac. Augeas, znaczy "jasny") – w mitologii greckiej król Elidy na Peloponezie, jeden z Argonautów. Pochodzenie Augiasza zależy od źródeł. Niektóre podają, że był synem Heliosa oraz Nausidame[2][3], inne, że Posejdona[4].

Augiasz miał dzięki przychylności bogów najbogatsze na świecie trzody i stada koni. Z jego stajni, obór i owczarni nie wynoszono jednak od wielu lat zanieczyszczeń i były one źródłem przykrego zapachu. Również na pastwiskach zalegała gruba warstwa gnoju.

Oczyszczenie ich w ciągu jednego dnia było piątą z 12 prac, które Herakles musiał wykonać dla króla Eurysteusza. Pracę oczyszczenia stajni i obór Augiasza Eurysteus zlecił Heraklesowi w celu upokorzenia go. Jednak Heraklesowi udało się tego dokonać w ciągu jednego dnia przed zmierzchem.

W tym celu wyburzył mur w dwóch miejscach i skierował rzeki Alfios lub Penejos (według niektórych wersji mitu obu), aby ich wody popłynęły przez stajnie i pastwiska w dolinach. Płynące wody oczyściły stajnie przed zapadnięciem zmroku.

Augiasz przyrzekł Heraklesowi za wykonanie pracy jedną dziesiątą swoich stad, lecz później nie dotrzymał umowy. Po wykonaniu 12 prac, Herakles podbił w zemście Elidę i, według niektórych wersji, zabił Augiasza i jego synów, z wyjątkiem Fyleusa, który stanął po stronie Heraklesa w sporze o zapłatę i za to heros osadził go na tronie.

Według ody poety Pindara, Herakles rozpoczął wtedy tradycję Igrzysk Olimpijskich:

Igrzyska, które obok antycznego grobu Pelopsa ustanowił wszechmocny Herkules po tym, jak pokonał Kleatosa, boskiego syna Posejdona, a także zabił Eurytosa, żeby mógł odebrać od tyrana Augiasza nagrodę za swoją służbę[5].

W znaczeniu przenośnym i frazeologicznym stajnia Augiasza to coś bardzo zaniedbanego i zanieczyszczonego.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Hyginus. Fabulae, 157.
  2. Hyginus. Fabulae 14.
  3. Pausanias. Description of Greece, 5.1.9.
  4. Bibliotheca 2.88.
  5. Pindar. The Extant Odes of Pindar, Project Gutenberg.