Augiasz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Augiasz
mityczny król Elidy
Dane biograficzne
Dzieci m.in. Fyleus

Augiasz (gr. Αὐγείας Augeías, łac. Augeas) – w mitologii greckiej król Elidy na Peloponezie, jeden z Argonautów, syn Heliosa.

Augiasz miał dzięki przychylności bogów najbogatsze na świecie trzody i stada koni. Z jego stajni, obór i owczarni nie wynoszono jednak od wielu lat zanieczyszczeń i były one źródłem przykrego zapachu. Również pastwiska zalegała gruba warstwa gnoju.

Oczyszczenie ich w ciągu jednego dnia było piątą z 12 prac, które Herakles musiał wykonać dla króla Eurysteusza. Pracę oczyszczenia stajni i obór Augiasza Eurysteus zlecił Heraklesowi w celu upokorzenia go. Jednak Heraklesowi udało się tego dokonać w ciągu jednego dnia przed zmierzchem.

W tym celu, wyburzył mur w dwóch miejscach i skierował wody rzeki Alfios lub Penejos, według niektórych wersji mitu obu, aby ich wody popłynęły przez stajnie i pastwiska w dolinach. Przed zmierzchem, płynące wody oczyściły stajnie.

Augiasz przyrzekł Heraklesowi za wykonanie pracy jedną dziesiątą swoich stad, lecz później nie dotrzymał umowy. Po wykonaniu 12 prac, Herakles podbił w zemście Elidę i, według niektórych wersji, zabił Augiasza i jego synów, z wyjątkiem Fyleusa, który stanął po stronie Heraklesa w sporze o zapłatę i za to heros osadził go na tronie.

W znaczeniu przenośnym i frazeologicznym stajnia Augiasza to coś bardzo zaniedbanego i zanieczyszczonego.