August Adolf Cieszkowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

August Adolf Cieszkowski (ur. 19 marca 1861 w Berlinie, zm. 23 maja 1932 w Wierzenicy, powiat Poznań), ziemianin polski, mecenas nauki, senator II RP.

Był synem filozofa Augusta (1814-1894) i Heleny z Cieszkowskich (rodzice byli stryjecznym rodzeństwem). Ukończył Gimnazjum Marii Magdaleny w Poznaniu, następnie studiował filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim i w Heidelbergu, rolnictwo w Wiedniu, leśnictwo w Tharandt. Po studiach zarządzał rodzinnymi majątkami w Siedleckiem i Lubelskiem. Zajmował się również spuścizną naukową ojca, tłumaczył jego dzieła na język polski i wydawał. Wspierał finansowo polskich historyków pracujących w archiwach w Rzymie, a także krakowską Akademię Umiejętności i Uniwersytet Poznański. Wydziałowi Rolno-Leśnemu tej uczelni ofiarował majątek Żabikowo pod Poznaniem. W latach 1923-1925 pełnił funkcję prezesa oddziału poznańskiego Towarzystwa Popierania Polskiej Nauki Rolnictwa i Leśnictwa.

W latach 1926-1927 sprawował mandat senatora; wszedł do Senatu po zrzeczeniu się mandatu przez Stanisława Nowodworskiego w maju 1926. W parlamencie był członkiem Klubu Chrześcijańsko-Narodowego.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Małgorzata Smogorzewska, Posłowie i senatorowie Rzeczypospolitej Polskiej 1919-1939. Słownik biograficzny, tom I: A-D, Wydawnictwo Sejmowe, Warszawa 1998