August Ferdynand Wolff

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
August Ferdynand Wolff
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

1768
Leszno

Data i miejsce śmierci

6 kwietnia 1846
Warszawa

Zawód, zajęcie

lekarz

Narodowość

polska

August Ferdynand Wolff (ur. 1768 w Lesznie, zm. 6 kwietnia 1846 w Warszawie) – polski lekarz, współzałożyciel Szkoły Lekarskiej w Warszawie i Towarzystwa Lekarskiego Warszawskiego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w rodzinie żydowskiej pochodzącej z Leszna, jako syn Abrahama Emanuela Wolffa, nadwornego lekarza Augusta Kazimierza Sułkowskiego i Justyny Elżbiety Klose.

Przeprowadził się z Leszna do Warszawy pod koniec XVIII wieku. Objął stanowisko fizyka miejskiego i został I radcą lekarskim przy regencji warszawskiej. W 1809 uczestniczył w zakładaniu Szkoły Lekarskiej w Warszawie, która po wielu przekształceniach (m.in. przyjęciu kształtu Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Warszawskiego) funkcjonuje do dnia dzisiejszego jako Warszawski Uniwersytet Medyczny. W latach 1810-1817 sprawował funkcję prezesa rady ogólnej lekarskiej. W 1822 współuczestniczył w tworzeniu Towarzystwa Lekarskiego Warszawskiego. Był członkiem czynnym Towarzystwa Królewskiego Warszawskiego Przyjaciół Nauk. Był dziedzicem dóbr Głuchów.

1 października 1828 otrzymał Order Świętego Stanisława III klasy[1], a w 8 lat wcześniej – 27 stycznia 1820 – szlachectwo dziedziczne Królestwa Polskiego z herbem „Postęp”.

Był dwukrotnie żonaty. Po raz pierwszy z Barbarą Beatą Michler, z którą miał dwóch synów: Karola Gustawa (ur. 1796) i Maurycego (1798-1861, lekarza). Po raz drugi z Fryderyką Marianną Hennig.

Jest pochowany na cmentarzu reformowanym przy ul. Żytniej w Warszawie (kwatera M-7-10)[2].

Grób lekarza Augusta Ferdynanda Wolffa na Cmentarzu ewangelicko-reformowanym w Warszawie

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Kazimierz Reychman: Szkice genealogiczne, Serja I. Warszawa: Hoesick F., 1936, s. 205-207.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]