August Johann Georg Karl Batsch

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
August Johann Georg Karl Batsch
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

28 października 1761
Jena

Data i miejsce śmierci

29 września 1802
Jena

Zawód, zajęcie

naukowiec

Alma Mater

Uniwersytet w Jenie

August Johann Georg Karl Batsch (ur. 28 października 1761 w Jenie, zm. 29 września 1802 tamże) – niemiecki przyrodnik. Był uznanym autorytetem w dziedzinie grzybów, a także opisywał nowe gatunki paproci, mszaków i roślin nasiennych.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Batsch urodził się w Jenie. Studiował w Jena City School, a następnie w prywatnej szkole. Wykazał się w niej zdolnościami w dziedzinie nauk przyrodniczych i rysunku. Po jej ukończeniu studiował medycynę i filozofię na Uniwersytet Friedricha Schillera w Jenie (obecnie jest to Uniwersytet w Jenie). W 1781 r. uzyskał doktorat z filozofii, a w 1786 r. z medycyny. W tym też roku zaczął uczyć historii naturalnej na uniwersytecie w Jenie. W 1787 r. został mianowany profesorem nadzwyczajnym medycyny i botaniki, a w 1792 roku profesorem filozofii. Jego przełożonym był Justus Christian Loder. W 1787 r. Batsch ożenił się z Amalie Pfaundel. Znał ją od dzieciństwa, była bowiem adoptowanym dzieckiem jego ojca, dorastali więc jak rodzeństwo. Mieli troje dzieci. Borykali się z problemami finansowymi, Batsch zarabiał bowiem bardzo mało. Zmarł w 1802 r. w Jenie po krótkiej chorobie[1].

Praca naukowa[edytuj | edytuj kod]

Dzięki swoim wykładom i publikacjom zyskał ogólnoeuropejską reputację w swojej dziedzinie nauki. W 1790 r. założył Ogród Botaniczny w Jenie i był później jego dyrektorem. Założył także towarzystwo nauk przyrodniczych w Jenie.

Batsch odkrył prawie 200 nowych gatunków grzybów, m.in. lejkówkę szarawą (Clitocybe nebularis), pięknoroga szydłowatego (Calocera cornea) i ponurnika aksamitnego (Tapinella atrotomentosa). Napisał dwie książki o grzybach. Opisywał też choroby roślin (np. holenderską chorobę wiązów), ale nie zdawał sobie sprawy z ich pochodzenia. Odrzucił system Linneusza i w swojej trzytomowej pracy „Elenchus Fungorum” (1783–1789) bardzo dokładnie i szczegółowo opisał liczne rodzaje grzybów i ich położenie w okolicy Jeny, klasyfikując grzyby według opracowanego przez siebie wzoru. Słabość tego opracowania polegała na jego mniejszej znajomości grzybów z reszty świata[2].

Batsch napisał w języku angielskim skrypt dla studentów do nauki zoologii i mineralogii. Zajmował się również badaniem żółwi[3].

Przy naukowych nazwach utworzonych przez Batscha taksonów dodaje się jego nazwisko Batsch. Królewska Szwedzka Akademia Nauk w Upsali uhonorowała jego nazwiskiem roślinę Batschia[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Verein der Familie Batsch e.V. [dostęp 2020-04-02] (niem.).
  2. a b Biografie von August Batsch (1761-1802) [dostęp 2020-04-02] (niem.).
  3. Dubois, Alain; Bour, Roger,The distinction between family-series and class-series nomina in zoological nomenclature, with emphasis on the nomina created by Batsch (1788, 1789) and on the higher nomenclature of turtles, 2010, Bonn Zoological Bulletin. 57: 149–171.