Augusta z Saksonii-Gothy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Augusta z Saksonii-Gothy
Ilustracja
ilustracja herbu
Księżna Walii
Okres

od 17 kwietnia 1736
do 30 marca 1751

Poprzednik

Karolina z Ansbachu

Następca

Karolina Brunszwicka

Dane biograficzne
Data i miejsce urodzenia

30 listopada 1719
Gotha, Niemcy

Data i miejsce śmierci

8 lutego 1772
Londyn

Ojciec

Fryderyk II z Saksonii-Gothy-Altenburga

Matka

Magdalena Augusta Anhalt-Zerbst

Mąż

Fryderyk Ludwik Hanowerski

Dzieci

Augusta Fryderyka
Jerzy III
Edward August
Elżbieta Karolina
Wilhelm Henryk
Henryk Fryderyk
Ludwika Anna
Fryderyk Wilhelm
Karolina Matylda

Augusta z Saksonii-Gothy (ur. 30 listopada 1719, zm. 8 lutego 1772) – księżna Walii w latach 1736–1751, później nosiła tytuł księżnej wdowy.

Wczesne życie[edytuj | edytuj kod]

Księżniczka Augusta urodziła się w Gocie jako córka Fryderyka II i Magdaleny.

Małżeństwo[edytuj | edytuj kod]

W wieku 16 lat, nie potrafiąc powiedzieć ani jednego słowa po angielsku, wyjechała do Wielkiej Brytanii, by poślubić księcia Walii Fryderyka Ludwika. Ceremonia zaślubin miała miejsce 17 kwietnia 1736 roku w kaplicy Królewskiej w Pałacu świętego Jakuba w Londynie. Pomimo dużej różnicy wieku (Augusta była młodsza od swojego męża o 12 lat), małżeństwo wyglądało na szczęśliwe. Augusta i Fryderyk mieli dziewięcioro dzieci (ostatnie urodziło się po śmierci Fryderyka). Narodziny ich pierwszej córki, księżniczki Augusty Fryderyki, miały miejsce 31 sierpnia 1737 roku w Pałacu świętego Jakuba, gdzie Fryderyk ulokował swoją żonę, nie chcąc, by przy narodzinach córki byli obecni jego rodzice Jerzy II i królowa Karolina.

Po śmierci księcia Walii rola Augusty, jako matki następcy tronu, znacznie wzrosła. Została mianowana potencjalną regentką, co wywołało kontrowersje. Wkrótce po tym wdała się w romans z Johnem Stuartem, nauczycielem jej syna. Zmarła w wieku 52 lat na raka gardła.

Rodzina[edytuj | edytuj kod]

Miała pięciu synów i cztery córki:

Kew Gardens[edytuj | edytuj kod]

Po śmierci męża księżna Augusta powiększyła i rozbudowała Kew Gardens (Królewskie Ogrody Botaniczne w Kew). Na jej życzenie sir William Chambers wybudował wiele budowli ogrodowych, np. wybudowaną w 1761 roku chińską pagodę, która w Kew Gardens znajduje się do dziś.