Augustyn Józef Czartoryski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Augustyn Józef Czartoryski
Pogoń Litewska
Pogoń Litewska
Data urodzenia 10 października 1907
Miejsce urodzenia Warszawa, Polska
Data śmierci 1 lipca 1946
Miejsce śmierci Sewilla, Hiszpania
Rodzina Czartoryscy
Rodzice Adam Ludwik Czartoryski
Maria Ludwika Krasińska
Małżeństwo Maria de los Dolores Burbon-Sycylijska
Dzieci Adam Karol Czartoryski

Ludwik Piotr Czartoryski

Augustyn Józef Czartoryski (ur. 20 października 1907 w Warszawie - zm. 1 lipca 1946 w Sewilli w Hiszpanii) – polski arystokrata, książę, II Ordynat na Sieniawie.

Augustyn objął prowadzenie Muzeum Czartoryskich i został ordynatem Sieniawskim. W 1937 roku poślubił księżniczkę Obojga Sycylii Marię de los Dolores Burbon.

W perspektywie zbliżającej się drugiej wojny światowej Muzeum Czartoryskich przygotowało 16 skrzynek z najbardziej wartościowymi eksponatami aby przetransportować je do pałacu w Sieniawie. Reszta przedmiotów została ukryta w piwnicach Muzeum. Kiedy we wrześniu zaczęły się bombardowania Krakowa książę Augustyn i księżna Dolores, która była w ciąży, postanowili opuścić Sieniawę i poszukać lepszego schronienia. 18 września wojska niemieckie znalazły i złupiły eksponaty ukryte w pałacu.

Ponieważ wojska niemieckie posuwały się naprzód książę Augustyn przeniósł wszystkie skarby do majątku swojego kuzyna w Pełkiniach ukrywając je przed armią radziecką. Jednak Gestapo znalazło wszystkie przedmioty, a najbardziej wartościowe przeniosło z miejsca ukrycia. Wkrótce potem książę i księżna zostali zatrzymani przez Gestapo i aresztowani. Po ciężkich negocjacjach i dzięki koligacjom z włoską oraz hiszpańską rodziną królewską zostali deportowani i udało im się dostać do Hiszpanii przed końcem 1939 roku.

Miał dwóch synów:

W 1946 r. książę Augustyn zmarł i został pochowany w krypcie kościoła salezjańskiego w Sewilli w Hiszpanii.