Aulus Hircjusz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Aulus Hircjusz
Aulus Hirtius
ilustracja
Data i miejsce urodzenia

90 p.n.e.
Ferentino

Data śmierci

21 kwietnia 43 p.n.e.

Przebieg służby
Siły zbrojne

Armia rzymska

Główne wojny i bitwy

Wojny galijskie

Aulus Hirtius (ur. ok. 90 p.n.e., zm. 21 kwietnia 43 p.n.e.) – oficer rzymski, szef sztabu Juliusza Cezara w czasie wojny galijskiej i jeden z jego najbliższych współpracowników. Uczestniczył w większości wypraw wojennych Cezara, z wyjątkiem wypraw afrykańskich. Pretor w 46 p.n.e., w 43 p.n.e. konsul. Zginął w bitwie przeciwko Markowi Antoniuszowi pod Mutiną (obecnie Modena).

Hircjusz jest autorem dalszego ciągu, to jest ósmej księgi, Pamiętników z wojny galijskiej Juliusza Cezara, którą napisał, gdyż zamierzał połączyć obie monografie historyczne Cezara w jedno dzieło. Ponadto chciał uzupełnić drugą monografię, Pamiętniki z wojny domowej, o wydarzenia, których ona nie opisuje, aż do zabójstwa Cezara. Śmierć w bitwie pod Mutiną przerwała Hircjuszowi realizację tych planów.

Kontynuację Pamiętników z wojny domowej stanowią trzy, zachowane do naszych czasów dziełka:

Wszystkie trzy przekazane zostały anonimowo, autorstwo było niepewne już w starożytności. Na podstawie analizy języka i stylu oraz podobieństwa ich do języka i stylu ks. VIII Wojny galijskiej pierwsze z nich przypisuje się Hircjuszowi. Reszta to zapewne zgromadzone przez niego i znalezione pośmiertnie w jego papierach, nie zredagowane materiały do dalszego ciągu Wojny domowej, spisane przez innych (i, co trzeba podkreślić, dużo gorzej od Hircjusza wykształconych) oficerów armii Cezara.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]