Przejdź do zawartości

Ausiàs March

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Ausiàs March (ur. 1397 w Gandii, zm. 3 marca 1459 w Walencji) – walencki poeta i średniowieczny rycerz. Był jednym z najsłynniejszych twórców tzw. Złotego Wieku walencyjskiego (zwanego również Złotym Wiekiem literatury walenckiej), przypadającego na XV wiek.

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Syn katalońskiego poety i rycerza Pere March, urodził się około 1397 roku w Gandii (według niektórych źródeł – w Beniarjó, miasteczku niedaleko Gandii). Jako młodzieniec brał udział w wyprawach króla Alfonsa V Aragońskiego w rejonie Morza Śródziemnego.

Był właścicielem miejscowości Beniarjó, Pardines i Vernissa, oraz opiekunem sokołów do polowania króla Alfonsa V. Został pasowany na rycerza w 1419. Wziął udział w wyprawie króla na Córcega i Cerdeña, oraz innych wyprawach przeciw śródziemnomorskim piratom. W 1425 wrócił do swoich posiadłości walencyjskich i osiadł w Gandii w 1428. W tym czasie zaprzyjaźnił się i współpracował literacko z księciem Carlosem z Viany, następcą tronu królestwa Navarry.

Po skończeniu 27 lat, nie opuszczał już swojego regionu. Najpierw mieszkał w Gandii, zarządzając swoimi terenami, a potem w Walencji. Rozpoczął pisanie w 1430 roku.

W roku 1437, w wieku 40 lat, ożenił się z Isabelą Martorell, siostrą Joanot Martorell, która zmarła 2 lata później. Ożenił się ponownie z Joaną Escorna, która zmarła w 1443. Zostawił po sobie 5 nieślubnych dzieci. Pochowany w katedrze w Walencji[1].

Twórczość

[edytuj | edytuj kod]

Jego twórczość składa się z 93 pieśni miłosnych (Cants d'amor), 8 elegii (Cants de mort) oraz pieśni o Bogu (Cant espiritual). Tan ostatni został tłumaczony na język polski przez Barbarę Łuczak w naukowym czasopiśmie Studia Iberystyczne 6 (2007).

Znaczenie dzisiaj

[edytuj | edytuj kod]

Ausiàs March jest uważany za czołowego twórcę w języku walencyjskim (będący dialektem języka katalońskiego, ale w regionie Walencji traktowany często jak osobny język). Ulice nazwane jego imieniem znajdują się praktycznie w każdym mieście prowincji Walencja, oraz wielu miastach prowincji Alicante i Castellón, a także w Katalonii, między innymi w[2]:

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Zdjęcia grobowca Ausiàs March
  2. Na podstawie wyszukiwań Carrer d'Ausiàs March w Google Maps w regionach Walencji i Katalonii

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]