Austeria (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Austeria
Gatunek obyczajowy, psychologiczny
Data premiery 28 marca 1983
Kraj produkcji  Polska
Język polski
Czas trwania 102 min
Reżyseria Jerzy Kawalerowicz
Scenariusz Tadeusz Konwicki
Jerzy Kawalerowicz
Julian Stryjkowski
Główne role Franciszek Pieczka
Wojciech Pszoniak
Muzyka Leopold Kozłowski
Zdjęcia Zygmunt Samosiuk
Scenografia Jerzy Skrzepiński
Kostiumy Marian Stańczak
Agnieszka Domaniecka
Montaż Wiesława Otocka
Produkcja Zespół Filmowy Kadr
Nagrody
Złote Lwy na IX FPFF

Austeria – polski film fabularny w reżyserii Jerzego Kawalerowicza, zrealizowany na podstawie powieści Juliana Stryjkowskiego z Franciszkiem Pieczką i Wojciechem Pszoniakiem w rolach głównych. W 2008 roku zdecydowano się poddać film cyfrowej rekonstrukcji w technologii 2K, którą wykonało Kino RP. Premiera kinowa odnowionej wersji cyfrowej miała miejsce 28 czerwca 2009 w Krakowie, a płyta Blu-ray z filmem jest dostępna od stycznia 2010 roku[1]. Film jest laureatem głównej nagrody, Złotego Lwa na 9. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku, gdzie pokonał Seksmisję Juliusza Machulskiego. Szczególnie chwalono zdjęcia Zygmunta Samosiuka[2].

Fabuła[edytuj]

Tytułowa austeria jest karczmą w Galicji, na pograniczu Austro-Węgier i Rosji. Karczmę prowadzi stary Żyd Tag (Franciszek Pieczka) z rodziną i ukraińską służącą Jewdochą (Liliana Komorowska). Wybuch I wojny światowej powoduje, że do karczmy trafiają grupy uciekinierów, opuszczających teren działań wojennych.

Obsada[edytuj]

Głosy krytyków[edytuj]

Karczma (austeria) występuje jako pars pro toto społeczeństwa i kultury żydowskiej – i tej świeckiej, i tej religijnej – z zapadającym w pamięć obrazem (i muzyką) chasydów. Ostatnia scena – to symboliczna zapowiedź Holocaustu. Najważniejszą postacią filmu jest Tag (świetny Tag), religijny sceptyk, jednocześnie figura humanisty-racjonalisty, zawsze bliska twórczości Kawalerowicza.

— Krzysztof Kornacki, Austeria[3]

Nagrody i festiwale[edytuj]

Film został uznany przez amerykańskiego reżysera Martina Scorsese za jedno z arcydzieł polskiej kinematografii i w 2014 roku został wytypowany przez niego do prezentacji w Stanach Zjednoczonych oraz Kanadzie w ramach festiwalu polskich filmów Martin Scorsese Presents: Masterpieces of Polish Cinema[4][5].

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]