Australian Antarctic Medal

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Australian Antarctic Medal
Baretka
Baretka
Baretka
Baretka medalu nadanego dwukrotnie
Ustanowiono 2 czerwca 1987
Kruszec nowe srebro

Australian Antarctic Medal (Australijski Medal Antarktyczny; AAM) – australijskie odznaczenie cywilne, ustanowione 2 czerwca 1987 i przyznawane za znaczące dokonania naukowe w dziedzinie badań antarktycznych. W Australii zastąpiło ono brytyjski (obowiązujący także w pozostałych krajach Wspólnoty) Polar Medal. Osoby odznaczone tym medalem mają prawo umieszczać po swoim nazwisku litery „AAM”. Medale są nadawane corocznie 21 czerwca – w dzień przesilenia zimowego na południowej półkuli.

Medal mogą otrzymać osoby nie posiadające obywatelstwa australijskiego, ale zasłużone dla australijskich badań w Antarktyce. Odznaczenie może być nadane pośmiertnie.

Insygnia[edytuj | edytuj kod]

Oznaka medalu ma kształt oktagonu wykonanego z nowego srebra, z sześciokątnym ornamentem przedstawiającym płatek śniegu (kryształek lodu) przymocowanym do zawieszki. Na awersie medalu widnieje południowa półkula ziemska z Australią i Antarktydą. Wokół niej napis: FOR OUTSTANDING SERVICE IN THE ANTARCTIC (ZA WYBITNĄ SŁUŻBĘ W ANTARKTYCE). Na rewersie widnieje pochylona postać polarnika w zamieci śnieżnej, trzymającego czekan. W tle widać zabudowania Chat Mawsona (Mawson’s Huts) – pierwszej australijskiej bazy polarnej z początków XX w.

Medal jest zawieszony, poprzez prostokątną zawieszkę, na wstążce (szer. 32 mm) o barwie śnieżnobiałej, która łagodnie (poprzez cieniowanie) przechodzi w dwa wąskie granatowe paski na krawędziach.

Kolejne nadania medalu są oznaczane na wstążce za pomocą metalowego okucia w postaci belki (bar) z datą roczną, odzwierciedlającą okres przebywania w Antarktyce; zaś na baretce – sześciokątnym ornamentem przedstawiającym płatek śniegu (kryształek lodu – ice-crystal device).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Australian Antarctic Division, Australian Antarctic Medal, www.antarctica.gov.au, 12 sierpnia 2011 [dostęp 2012-02-29] (ang.).
  • It’s an Honour, Australian Antarctic Medal, www.itsanhonour.gov.au, 29 września 2008 [dostęp 2012-02-29] (ang.).