Przejdź do zawartości

Australian Open 2022

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Australian Open 2022
ilustracja
Miejsce

 Australia
Melbourne

Obiekt

Melbourne Park

Nawierzchnia

Twarda

Data

17–30.01.2022

ATP Tour
Kategoria

Wielki Szlem

Drabinka

128S/128Q/64D/32X

Dyrektor

Craig Tiley

WTA Tour
Kategoria

Wielki Szlem

Drabinka

128S/128Q/64D/32X

Dyrektor

Craig Tiley

Zwycięzcy
Gra pojedyncza mężczyzn
Hiszpania Rafael Nadal
Gra podwójna mężczyzn
Australia Thanasi Kokkinakis
Australia Nick Kyrgios
Gra pojedyncza kobiet
Australia Ashleigh Barty
Gra podwójna kobiet
Czechy Barbora Krejčíková
Czechy Kateřina Siniaková
Gra mieszana
Francja Kristina Mladenovic
Chorwacja Ivan Dodig
2021 2023
Strona internetowa

Australian Open 2022 – pierwszy w sezonie tenisowy turniej wielkoszlemowy, który odbywał się w dniach 17–30 stycznia 2022 roku, tradycyjnie na twardych kortach Melbourne Park w Melbourne. Była to 110. edycja rozgrywek oraz 35. odsłona imprezy na kortach Melbourne Park. Pula nagród wynosiła 75 milionów dolarów australijskich[1].

Tytuł przed rokiem w grze pojedynczej mężczyzn wygrał dziewięciokrotny zwycięzca turnieju, Novak Đoković, a trofeum w grze pojedynczej kobiet broniła dwukrotna mistrzyni zawodów, Naomi Ōsaka[2].

W grze pojedynczej mężczyzn Rafael Nadal zdobył trofeum, pokonując w finale 2:6, 6:7(5), 6:4, 6:4, 7:5 Daniiła Miedwiediewa. W grze pojedynczej kobiet Ashleigh Barty triumfowała nad Danielle Collins, uzyskując w meczu finałowym wynik 6:3, 7:6(2). W deblu mężczyzn tytuł zdobyli Thanasi Kokkinakis i Nick Kyrgios, którzy triumfowali w finale 7:5, 6:4 nad parą Matthew EbdenMax Purcell. W grze podwójnej kobiet zwyciężyły Barbora Krejčíková i Kateřina Siniaková, które w finale pokonały Annę Danilinę i Beatriz Haddad Maię 6:7(3), 6:4, 6:4. W grze mieszanej Kristina Mladenovic oraz Ivan Dodig pokonali w meczu o mistrzostwo Jaimee Fourlis wraz z Jasonem Kublerem 6:3, 6:4.

Bruno Kuzuhara zwyciężył w finale rozgrywek singlowych chłopców z Jakubem Menšíkiem 7:6(4), 6:7(6), 7:5. W rozrywkach dziewcząt w ostatnim meczu Petra Marčinko pokonała Sofię Costoulas 7:5, 6:1. Bruno Kuzuhara i Coleman Wong wygrali 6:3, 7:6(3) z Alexem Michelsenem i Adolfo Danielem Vallejo w finale gry podwójnej chłopców. W pojedynku o mistrzostwo w grze podwójnej dziewcząt Clervie Ngounoue i Diana Sznajdier pokonały Kaylę Cross i Victorię Mboko 6:4, 6:3.

Shingo Kunieda poprzez pokonanie Alfiego Hewetta 7:5, 3:6, 6:2 został mistrzem w grze pojedynczej mężczyzn na wózkach. Diede de Groot zwyciężyła w grze pojedynczej kobiet na wózkach, pokonując w finale Aniek van Koot 6:1, 6:1. Triumfatorem zawodów singlowych na quadach został Sam Schröder, który pokonał Dylana Alcotta 7:5, 6:0. W deblu na wózkach mistrzami zostali Alfie Hewett oraz Gordon Reid, którzy w ostatnim meczu pokonali Gustavo Fernándeza i Shingo Kuniedę 6:2, 4:6, 10–7. W grze podwójnej kobiet na wózkach triumfowały Diede de Groot i Aniek van Koot dzięki wygranej 7:5, 3:6, 10–2 odniesionej nad Yui Kamiji i Lucy Shuker. W grze podwójnej na quadach zwycięstwo odnieśli Andrew Lapthorne wraz z Davidem Wagnerem, którzy w pojedynku o mistrzostwo pokonali Sama Schrödera i Nielsa Vinka 2:6, 6:4, 10–7.

Kwestia szczepień przeciw COVID-19

[edytuj | edytuj kod]

Przed rozpoczęciem turnieju organizatorzy ogłosili, że udział w zawodach mogą wziąć jedynie osoby zaszczepione, a także osoby niezaszczepione przy istnieniu uzasadnionych przesłanek medycznych[3].

4 stycznia 2022 roku obrońca tytułu Novak Đoković poinformował o otrzymaniu zwolnienia lekarskiego i zgody na występ w Australian Open. Jego wniosek był rozpatrywany przez dwa panele niezależnych ekspertów ze stowarzyszenia Tennis Australia i departamentu zdrowia stanu Wiktoria[4]. Australijska minister spraw wewnętrznych Karen Andrews stwierdziła jednak, iż niezależnie od podjętych decyzji australijskie wymagania graniczne nadal będą egzekwowane przez rząd federalny, a osoby nieszczepione, które zamierzają wjechać na terytorium Australii, muszą przedstawić wiarygodny dowód, że nie mogą być zaszczepione ze względów medycznych[5].

5 stycznia Serb został zatrzymany na lotnisku w Melbourne przez australijskie siły graniczne. Stwierdzono, że nie spełnia on wymogów wjazdowych dla nieszczepionych podróżnych. Jego wniosek o wizę został zakwalifikowany jako wadliwy[6]. Prawnicy Đokovicia złożyli wniosek o wstrzymanie deportacji w celu odwołania się od decyzji o cofnięciu wizy. Do czasu uzyskania rozstrzygnięcia tenisista przebywał w zamkniętym hotelu – ośrodku dla imigrantów[7][8]. W sprawę zaangażował się serbski rząd[9]. 10 stycznia sąd wydał wyrok pomyślny dla lidera rankingu, polecił zwolnić go z aresztu i nakazał rządowi federalnemu pokrycie kosztów prawnych[10]. Powodem orzeczenia było nieracjonalne traktowanie tenisisty, umieszczenie w areszcie zanim wiza została anulowana i utrudnianie kontaktu z prawnikami[11].

Dyrektor turnieju poinformował, że wniosek o zwolnienie lekarskie złożyło kilkanaście innych osób, a kilka z nich zostało rozpatrzonych pozytywnie. Wśród nich dwie osoby z takim samym rodzajem wizy i zwolnieniem jak Đoković zostały wpuszczone do kraju[12]. Jedną z nich była czeska tenisistka Renata Voráčová. Brała ona udział w jednym z turniejów poprzedzających Australian Open. Następnie została zatrzymana, umieszczona w tym samym hotelu dla imigrantów i deportowana 8 stycznia 2022 roku[13][14]. Kolejną osobą, która uzyskała podobne zwolnienie i pozwolenie na wjazd do kraju, był trener tenisowy Filip Serdarušić. Zdecydował się on na dobrowolne opuszczenie terytorium Australii[15].

Opinia publiczna w Australii opowiadała się zdecydowanie negatywnie o fakcie wydania pozwolenia na wjazd dla niezaszczepionego sportowca, podczas gdy wielu Australijczyków pozostawało za granicą z powodu pandemii, a widzowie, aby wziąć udział w turnieju, musieli być w pełni zaszczepieni[16][17][18].

14 stycznia 2022 roku Alex Hawke, australijski minister ds. imigracji, skorzystał ze swoich uprawnień ministerialnych na mocy Ustawy o migracji z 1958 roku, aby anulować wizę Đokovicia, powołując się na względy zdrowotne i działanie w interesie publicznym[19]. Wcześniej ujawniono, że w dokumentach wizowych Serba podano nieprawdę, oświadczając, że przez dwa tygodnie przed lotem do Australii zawodnik nigdzie nie podróżował. Kontrowersje wzbudziły również medialne podejrzenia, że tenisista nie poddał się kwarantannie po otrzymaniu pozytywnego wyniku testu na obecność koronawirusa[20]. Następnego dnia obrońca tytułu trafił do aresztu[21]. Wniosek o ponowne zbadanie decyzji złożono w sądzie federalnym, lecz został on odrzucony 16 stycznia, wykluczając tym samym udział Đokovicia w Australian Open[22]. Zawodnik przyznał, że decyzja go rozczarowała, ale przyjął orzeczenie i tej samej nocy wyleciał z Australii[23]. Jego miejsce w turnieju jako szczęśliwy przegrany zajął Włoch Salvatore Caruso[24].

Zgodnie z obowiązującymi przepisami rząd federalny Australii mógłby zabronić Serbowi pojawiania się w kraju przez trzy lata, uniemożliwiając uzyskanie australijskiej wizy w normalnym trybie[25], jednakże rządzący nie skorzystali z tej sposobności[26]. Francuska minister sportu Roxana Maracineanu potwierdziła, że zgodnie z uchwalonym prawem osoby niezaszczepione nie mają wstępu m.in. na korty tenisowe, co odnosiło się do kolejnego turnieju wielkoszlemowego, rozgrywanego na przełomie maja i czerwca French Open[27]. Đoković ostatecznie wystąpił podczas turnieju we Francji oraz na kortach trawiastych Wimbledonu, na których odniósł zwycięstwo, lecz, biorąc pod uwagę brak szczepień, nie mógł brać udziału w ostatnim w sezonie turnieju wielkoszlemowym – US Open[26].

Turnieje seniorskie

[edytuj | edytuj kod]

Gra pojedyncza mężczyzn

[edytuj | edytuj kod]


Gra pojedyncza kobiet

[edytuj | edytuj kod]


Gra podwójna mężczyzn

[edytuj | edytuj kod]


Gra podwójna kobiet

[edytuj | edytuj kod]


Gra mieszana

[edytuj | edytuj kod]


Turnieje juniorskie

[edytuj | edytuj kod]

Gra pojedyncza chłopców

[edytuj | edytuj kod]

Gra pojedyncza dziewcząt

[edytuj | edytuj kod]

Gra podwójna chłopców

[edytuj | edytuj kod]

Gra podwójna dziewcząt

[edytuj | edytuj kod]

Turnieje zawodników na wózkach

[edytuj | edytuj kod]

Gra pojedyncza mężczyzn na wózkach

[edytuj | edytuj kod]

Gra pojedyncza kobiet na wózkach

[edytuj | edytuj kod]

Gra podwójna mężczyzn na wózkach

[edytuj | edytuj kod]

Gra podwójna kobiet na wózkach

[edytuj | edytuj kod]

Gra pojedyncza na quadach

[edytuj | edytuj kod]

Gra podwójna na quadach

[edytuj | edytuj kod]

Turnieje legend

[edytuj | edytuj kod]

Turniej legend mężczyzn

[edytuj | edytuj kod]

Turniej legend w grze mieszanej

[edytuj | edytuj kod]

Turniej legend kobiet

[edytuj | edytuj kod]

Rezygnacje

[edytuj | edytuj kod]

Z udziału w zawodach zrezygnowali następujący zawodnicy oraz zawodniczki:

Mężczyźni

Kobiety

Dzikie karty

[edytuj | edytuj kod]

Australijska federacja tenisowa przyznała dzikie karty zawodnikom, którzy nie uzyskali bezpośredniego awansu do turnieju głównego.

Gra pojedyncza mężczyzn

Australia Alex Bolt[37]
Australia Thanasi Kokkinakis[37]
Stany Zjednoczone Stefan Kozlov[37]
Wielka Brytania Andy Murray[37]
Francja Lucas Pouille[37]
Australia Christopher O’Connell[37]
Tseng Chun-hsin[37]
Australia Aleksandar Vukic[37]

Gra pojedyncza kobiet

Stany Zjednoczone Robin Anderson[38]
Australia Priscilla Hon[38]
Australia Maddison Inglis[38]
Francja Diane Parry[39]
Australia Storm Sanders[38]
Australia Daria Saville[38]
Australia Samantha Stosur[38]
Wang Xiyu[38]

Gra podwójna mężczyzn

Australia Alex Bolt / Australia James McCabe
Australia Andrew Harris / Australia Aleksandar Vukic
Australia Rinky Hijikata / Australia Tristan Schoolkate
Filipiny Treat Huey / Indonezja Christopher Rungkat
Australia Thanasi Kokkinakis / Australia Nick Kyrgios
Australia Jason Kubler / Australia Christopher O’Connell
Australia Dane Sweeny / Australia Li Tu

Gra podwójna kobiet

Australia Kimberly Birrell / Australia Charlotte Kempenaers-Pocz
Australia Alexandra Bozovic / Australia Olivia Tjandramulia
Australia Lizette Cabrera / Australia Priscilla Hon
Francja Alizé Cornet / Francja Diane Parry
Australia Jaimee Fourlis / Australia Maddison Inglis
Australia Seone Mendez / Australia Taylah Preston
Tajlandia Peangtarn Plipuech / Indonezja Aldila Sutjiadi

Gra mieszana

Australia Lizette Cabrera / Australia Alex Bolt
Australia Jaimee Fourlis / Australia Jason Kubler
Australia Ellen Perez / Holandia Matwé Middelkoop
Australia Arina Rodionowa / Australia Marc Polmans
Australia Daria Saville / Australia Luke Saville
Australia Astra Sharma / Australia John-Patrick Smith
Czechy Kateřina Siniaková / Czechy Tomáš Macháč
Australia Samantha Stosur / Australia Matthew Ebden

Kwalifikanci

[edytuj | edytuj kod]

W kwalifikacjach do rozgrywek singla kobiet i mężczyzn mogą brać udział zawodnicy i zawodniczki zajmujący w rankingu pozycję niezapewniającą bezpośredniego udziału w turnieju głównym.

Gra pojedyncza mężczyzn

 1. Kazachstan Michaił Kukuszkin
 2. Słowacja Norbert Gombos
 3. Niemcy Maximilian Marterer
 4. Czechy Tomáš Macháč
 5. Mołdawia Radu Albot
 6. Czechy Jiří Lehečka
 7. Japonia Taro Daniel
 8. Niemcy Yannick Hanfmann
 9. Argentyna Marco Trungelliti
 10. Wielka Brytania Liam Broady
 11. Kazachstan Timofiej Skatow
 12. Argentyna Tomás Martín Etcheverry
 13. Ekwador Emilio Gómez
 14. Chile Marcelo Tomás Barrios Vera
 15. Serbia Nikola Milojević
 16. Chile Alejandro Tabilo

Gra pojedyncza kobiet

 1. Stany Zjednoczone Katie Volynets
 2. Włochy Martina Trevisan
 3. Stany Zjednoczone Caroline Dolehide
 4. Stany Zjednoczone Hailey Baptiste
 5. Bułgaria Wiktorija Tomowa
 6. Ukraina Łesia Curenko
 7. Stany Zjednoczone Emina Bektas
 8. Kanada Rebecca Marino
 9. Korea Południowa Jang Su-jeong
 10. Holandia Arianne Hartono
 11. Wielka Brytania Harriet Dart
 12. Szwajcaria Stefanie Vögele
 13. Zheng Qinwen
 14. Hiszpania Cristina Bucșa
 15. Włochy Lucia Bronzetti
 16. Słowacja Viktória Kužmová

Szczęśliwi przegrani

[edytuj | edytuj kod]

Zawodnicy, którzy przegrali w fazie kwalifikacyjnej, mogli wystąpić w turnieju jako szczęśliwi przegrani.

Gra pojedyncza mężczyzn

 1. Włochy Salvatore Caruso
 2. Bośnia i Hercegowina Damir Džumhur
 3. Stany Zjednoczone Ernesto Escobedo
 4. Rosja Roman Safiullin
 5. Portugalia João Sousa

Gra pojedyncza kobiet

 1. Rumunia Irina Bara
 2. Japonia Nao Hibino

Obrońcy tytułów

[edytuj | edytuj kod]

Tabela prezentuje obrońców tytułu oraz mistrzów z roku 2022.

Konkurencja Obrońcy tytułu Mistrzowie 2022
gra pojedyncza mężczyzn Serbia Novak Đoković Hiszpania Rafael Nadal
gra pojedyncza kobiet Japonia Naomi Ōsaka Australia Ashleigh Barty
gra podwójna mężczyzn Chorwacja Ivan Dodig
Słowacja Filip Polášek
Australia Thanasi Kokkinakis
Australia Nick Kyrgios
gra podwójna kobiet Belgia Elise Mertens
Białoruś Aryna Sabalenka
Czechy Barbora Krejčíková
Czechy Kateřina Siniaková
gra mieszana Czechy Barbora Krejčíková
Stany Zjednoczone Rajeev Ram
Francja Kristina Mladenovic
Chorwacja Ivan Dodig
gra pojedyncza chłopców Francja Harold Mayot (2020) Stany Zjednoczone Bruno Kuzuhara
gra pojedyncza dziewcząt Andora Victoria Jiménez Kasintseva (2020) Chorwacja Petra Marčinko
gra podwójna chłopców Rumunia Nicholas David Ionel
Szwajcaria Leandro Riedi (2020)
Stany Zjednoczone Bruno Kuzuhara
Hongkong Coleman Wong
gra podwójna dziewcząt Filipiny Alexandra Eala
Indonezja Priska Madelyn Nugroho (2020)
Stany Zjednoczone Clervie Ngounoue
Rosja Diana Sznajdier
gra pojedyncza mężczyzn na wózkach Belgia Joachim Gérard Japonia Shingo Kunieda
gra pojedyncza kobiet na wózkach Holandia Diede de Groot Holandia Diede de Groot
gra pojedyncza na quadach Australia Dylan Alcott Holandia Sam Schröder
gra podwójna mężczyzn na wózkach Wielka Brytania Alfie Hewett
Wielka Brytania Gordon Reid
Wielka Brytania Alfie Hewett
Wielka Brytania Gordon Reid
gra podwójna kobiet na wózkach Holandia Diede de Groot
Holandia Aniek van Koot
Holandia Diede de Groot
Holandia Aniek van Koot
gra podwójna na quadach Australia Dylan Alcott
Australia Heath Davidson
Wielka Brytania Andrew Lapthorne
Stany Zjednoczone David Wagner

Porażki rozstawionych

[edytuj | edytuj kod]

Poniższe tabele prezentują porażki zawodników z rozstawieniem z podziałem na dzień zawodów, datę i rundę, w której tenisista odpadł.

Gra pojedyncza mężczyzn

[edytuj | edytuj kod]
Dzień Data Etap Zwycięzca Pokonany Wynik
Serbia Novak Đoković (1) rezygnacja
Norwegia Casper Ruud (8) rezygnacja
1. 17 stycznia 1. runda Stany Zjednoczone Sebastian Korda Wielka Brytania Cameron Norrie (12) 6:3, 6:0, 6:4
Australia Aleksandar Vukic (WC) Południowa Afryka Lloyd Harris (30) 4:6, 6:3, 7:5, 7:6(3)
2. 18 stycznia Wielka Brytania Andy Murray (WC) Gruzja Nikoloz Basilaszwili (21) 6:1, 3:6, 6:4, 6:7(5), 6:4
Stany Zjednoczone Maxime Cressy Stany Zjednoczone John Isner (22) 7:6(2), 7:5, 6:7(4), 6:7(4), 6:4
Francja Richard Gasquet Francja Ugo Humbert (29) 3:6, 7:6(4), 7:6(3), 6:3
3. 19 stycznia 2. runda Francja Adrian Mannarino Polska Hubert Hurkacz (10) 6:4, 6:2, 6:3
4. 20 stycznia Australia Christopher O’Connell (WC) Argentyna Diego Schwartzman (13) 7:6(6), 6:4, 6:4
Francja Benoît Paire Bułgaria Grigor Dimitrow (26) 6:4, 6:4, 6:7(4), 7:6(2)
5. 21 stycznia 3. runda Francja Gaël Monfils (17) Chile Cristian Garín (16) 7:6(4), 6:1, 6:3
Francja Adrian Mannarino Rosja Asłan Karacew (18) 7:6(4), 6:7(4), 7:5, 6:4
Kanada Denis Shapovalov (14) Stany Zjednoczone Reilly Opelka (23) 7:6(4), 4:6, 6:3, 6:4
Serbia Miomir Kecmanović Włochy Lorenzo Sonego (25) 6:4, 6:7(8), 6:2, 7:5
Hiszpania Rafael Nadal (6) Rosja Karen Chaczanow (28) 6:3, 6:2, 3:6, 6:1
Włochy Matteo Berrettini (7) Hiszpania Carlos Alcaraz (31) 6:2, 7:6(3), 4:6, 2:6, 7:6(10–5)
6. 22 stycznia Chorwacja Marin Čilić (27) Rosja Andriej Rublow (5) 7:5, 7:6(3), 3:6, 6:3
Stany Zjednoczone Taylor Fritz (20) Hiszpania Roberto Bautista-Agut (15) 6:0, 3:6, 3:6, 6:4, 6:3
Kanada Félix Auger-Aliassime (9) Wielka Brytania Daniel Evans (24) 6:4, 6:1, 6:1
7. 23 stycznia 4. runda Kanada Denis Shapovalov (14) Niemcy Alexander Zverev (3) 6:3, 7:6(5), 6:3
Włochy Matteo Berrettini (7) Hiszpania Pablo Carreño-Busta (19) 7:5, 7:6(4), 6:4
8. 24 stycznia Grecja Stefanos Tsitsipas (4) Stany Zjednoczone Taylor Fritz (20) 4:6, 6:4, 4:6, 6:3, 6:4
Kanada Félix Auger-Aliassime (9) Chorwacja Marin Čilić (27) 2:6, 7:6(7), 6:2, 7:6(4)
Włochy Jannik Sinner (11) Australia Alex de Minaur (32) 7:6(3), 6:3, 6:4
9. 25 stycznia Ćwierćfinał Hiszpania Rafael Nadal (6) Kanada Denis Shapovalov (14) 6:3, 6:4, 4:6, 3:6, 6:3
Włochy Matteo Berrettini (7) Francja Gaël Monfils (17) 6:4, 6:4, 3:6, 3:6, 6:2
10. 26 stycznia Rosja Daniił Miedwiediew (2) Kanada Félix Auger-Aliassime (9) 6:7(4), 3:6, 7:6(2), 7:5, 6:4
Grecja Stefanos Tsitsipas (4) Włochy Jannik Sinner (11) 6:3, 6:4, 6:2
12. 28 stycznia Półfinał Rosja Daniił Miedwiediew (2) Grecja Stefanos Tsitsipas (4) 7:6(5), 4:6, 6:4, 6:1
Hiszpania Rafael Nadal (6) Włochy Matteo Berrettini (7) 6:3, 6:2, 3:6, 6:3
14. 30 stycznia Finał Hiszpania Rafael Nadal (6) Rosja Daniił Miedwiediew (2) 2:6, 6:7(5), 6:4, 6:4, 7:5

Gra pojedyncza kobiet

[edytuj | edytuj kod]
Dzień Data Etap Zwyciężczyni Pokonana Wynik
Tunezja Uns Dżabir (9) rezygnacja
1. 17 stycznia 1. runda Stany Zjednoczone Madison Keys Stany Zjednoczone Sofia Kenin (11) 7:6(2), 7:5
Wang Qiang Stany Zjednoczone Cori Gauff (18) 6:4, 6:2
2. 18 stycznia Estonia Kaia Kanepi Niemcy Angelique Kerber (16) 6:4, 6:3
Rumunia Sorana Cîrstea Czechy Petra Kvitová (20) 6:2, 6:2
Australia Maddison Inglis (WC) Kanada Leylah Fernandez (23) 6:4, 6:2
3. 19 stycznia 2. runda Stany Zjednoczone Amanda Anisimova Szwajcaria Belinda Bencic (22) 6:2, 7:5
Ukraina Marta Kostiuk Hiszpania Sara Sorribes Tormo (32) 7:6(5), 6:3
4. 20 stycznia Francja Alizé Cornet Hiszpania Garbiñe Muguruza (3) 6:3, 6:3
Dania Clara Tauson Estonia Anett Kontaveit (6) 6:2, 6:4
Zhang Shuai Kazachstan Jelena Rybakina (12) 6:4, 1:0 krecz
Czarnogóra Danka Kovinić Wielka Brytania Emma Raducanu (17) 6:4, 4:6, 6:3
5. 21 stycznia 3. runda Stany Zjednoczone Amanda Anisimova Japonia Naomi Ōsaka (13) 4:6, 6:3, 7:6(10–5)
Białoruś Wiktoryja Azaranka (24) Ukraina Elina Switolina (15) 6:0, 6:2
Czechy Barbora Krejčíková (4) Łotwa Jeļena Ostapenko (26) 2:6, 6:4, 6:4
Grecja Maria Sakari (5) Rosja Wieronika Kudiermietowa (28) 6:4, 6:1
Australia Ashleigh Barty (1) Włochy Camila Giorgi (30) 6:2, 6:3
6. 22 stycznia Rumunia Sorana Cîrstea Rosja Anastasija Pawluczenkowa (10) 6:3, 2:6, 6:2
Polska Iga Świątek (7) Rosja Darja Kasatkina (25) 6:2, 6:3
Francja Alizé Cornet Słowenia Tamara Zidanšek (29) 4:6, 6:4, 6:2
Białoruś Aryna Sabalenka (2) Czechy Markéta Vondroušová (31) 4:6, 6:3, 6:1
7. 23 stycznia 4. runda Stany Zjednoczone Jessica Pegula (21) Grecja Maria Sakari (5) 7:6(0), 6:3
Stany Zjednoczone Madison Keys Hiszpania Paula Badosa (8) 6:3, 6:1
Czechy Barbora Krejčíková (4) Białoruś Wiktoryja Azaranka (24) 6:2, 6:2
8. 24 stycznia Estonia Kaia Kanepi Białoruś Aryna Sabalenka (2) 5:7, 6:2, 7:6(10–7)
Francja Alizé Cornet Rumunia Simona Halep (14) 6:4, 3:6, 6:4
Stany Zjednoczone Danielle Collins (27) Belgia Elise Mertens (19) 4:6, 6:4, 6:4
9. 25 stycznia Ćwierćfinał Stany Zjednoczone Madison Keys Czechy Barbora Krejčíková (4) 6:3, 6:2
Australia Ashleigh Barty (1) Stany Zjednoczone Jessica Pegula (21) 6:2, 6:0
11. 27 stycznia Półfinał Stany Zjednoczone Danielle Collins (27) Polska Iga Świątek (7) 6:4, 6:1
13. 29 stycznia Finał Australia Ashleigh Barty (1) Stany Zjednoczone Danielle Collins (27) 6:3, 7:6(2)

Gra podwójna mężczyzn

[edytuj | edytuj kod]
Dzień Data Etap Zwycięzcy Pokonani Wynik
3. 19 stycznia 1. runda Holandia Robin Haase
Holandia Botic van de Zandschulp
Salwador Marcelo Arévalo
Holandia Jean-Julien Rojer (14)
6:7(5), 7:6(8), 7:6(10–8)
4. 20 stycznia Kazachstan Ołeksandr Nedowiesow
Pakistan Aisam-ul-Haq Qureshi
Francja Nicolas Mahut
Francja Fabrice Martin (7)
7:6(1), 5:7, 6:2
Stany Zjednoczone Nathaniel Lammons
Stany Zjednoczone Jackson Withrow (Alt)
Belgia Sander Gillé
Belgia Joran Vliegen (11)
7:6(3), 6:3
Australia Dane Sweeny
Australia Li Tu (WC)
Kazachstan Andriej Gołubiew
Chorwacja Franko Škugor (16)
5:2 krecz
5. 21 stycznia 2. runda Australia Thanasi Kokkinakis
Australia Nick Kyrgios (WC)
Chorwacja Nikola Mektić
Chorwacja Mate Pavić (1)
7:6(8), 6:3
6. 22 stycznia Australia Matthew Ebden
Australia Max Purcell
Kolumbia Juan Sebastián Cabal
Kolumbia Robert Farah (4)
3:6, 6:3, 7:5
Włochy Simone Bolelli
Włochy Fabio Fognini
Chorwacja Ivan Dodig
Brazylia Marcelo Melo (9)
7:6(2), 6:3
7. 23 stycznia 3. runda Włochy Simone Bolelli
Włochy Fabio Fognini
Wielka Brytania Jamie Murray
Brazylia Bruno Soares (8)
3:6, 7:6(7), 6:3
Australia John Peers
Słowacja Filip Polášek (5)
Niemcy Kevin Krawietz
Niemcy Andreas Mies (12)
6:1, 6:2
Australia Thanasi Kokkinakis
Australia Nick Kyrgios (WC)
Urugwaj Ariel Behar
Ekwador Gonzalo Escobar (15)
6:4, 4:6, 6:4
8. 24 stycznia Australia Matthew Ebden
Australia Max Purcell
Południowa Afryka Raven Klaasen
Japonia Ben McLachlan (13)
7:6(3), 6:3
9. 25 stycznia Ćwierćfinał Hiszpania Marcel Granollers
Argentyna Horacio Zeballos (3)
Australia John Peers
Słowacja Filip Polášek (5)
7:6(5), 6:4
Australia Thanasi Kokkinakis
Australia Nick Kyrgios (WC)
Niemcy Tim Pütz
Nowa Zelandia Michael Venus (6)
7:5, 3:6, 6:3
10. 26 stycznia Australia Matthew Ebden
Australia Max Purcell
Holandia Wesley Koolhof
Wielka Brytania Neal Skupski (10)
3:6, 6:4, 7:6(10–6)
11. 27 stycznia Półfinał Australia Matthew Ebden
Australia Max Purcell
Stany Zjednoczone Rajeev Ram
Wielka Brytania Joe Salisbury (2)
6:3, 7:6(9)
Australia Thanasi Kokkinakis
Australia Nick Kyrgios (WC)
Hiszpania Marcel Granollers
Argentyna Horacio Zeballos (3)
7:6(4), 6:4

Gra podwójna kobiet

[edytuj | edytuj kod]
Dzień Data Etap Zwyciężczynie Pokonane Wynik
3. 19 stycznia 1. runda Słowenia Kaja Juvan
Słowenia Tamara Zidanšek
Ukraina Nadija Kiczenok
Indie Sania Mirza (12)
6:4, 7:6(5)
Szwecja Rebecca Peterson
Rosja Anastasija Potapowa
Rumunia Irina-Camelia Begu
Serbia Nina Stojanović (15)
2:6, 6:3, 7:5
4. 20 stycznia Czechy Tereza Martincová
Czechy Markéta Vondroušová
Chorwacja Darija Jurak Schreiber
Słowenia Andreja Klepač (7)
6:4, 6:3
Ukraina Marta Kostiuk
Ukraina Dajana Jastremśka
Stany Zjednoczone Cori Gauff
Stany Zjednoczone Caty McNally (8)
5:7, 6:4, 7:5
5. 21 stycznia 2. runda Polska Magda Linette
Stany Zjednoczone Bernarda Pera
Australia Samantha Stosur
Zhang Shuai (4)
6:7(6), 6:1, 7:5
6. 22 stycznia Belgia Kirsten Flipkens
Hiszpania Sara Sorribes Tormo (PR)
Kanada Gabriela Dabrowski
Meksyk Giuliana Olmos (6)
6:4, 6:7(3), 6:2
Hiszpania Aliona Bolsova
Norwegia Ulrikke Eikeri
Czechy Marie Bouzková
Czechy Lucie Hradecká (10)
7:6(3), 6:3
Chorwacja Petra Martić
Stany Zjednoczone Shelby Rogers
Ukraina Ludmyła Kiczenok
Łotwa Jeļena Ostapenko (11)
6:2, 4:6, 6:1
Stany Zjednoczone Danielle Collins
Stany Zjednoczone Desirae Krawczyk
Stany Zjednoczone Asia Muhammad
Stany Zjednoczone Jessica Pegula (13)
6:3, 7:6(2)
7. 23 stycznia 3. runda Rosja Wieronika Kudiermietowa
Belgia Elise Mertens (3)
Xu Yifan
Yang Zhaoxuan (14)
7:6(5), 6:4
8. 24 stycznia Chorwacja Petra Martić
Stany Zjednoczone Shelby Rogers
Chile Alexa Guarachi
Stany Zjednoczone Nicole Melichar-Martinez (5)
6:2, 7:6(2)
Japonia Shūko Aoyama
Japonia Ena Shibahara (2)
Słowacja Viktória Kužmová
Rosja Wiera Zwonariowa (16)
1:6, 7:5, 6:3
10. 26 stycznia Ćwierćfinał Czechy Barbora Krejčíková
Czechy Kateřina Siniaková (1)
Stany Zjednoczone Caroline Dolehide
Australia Storm Sanders (9)
6:2, 7:6(3)
11. 27 stycznia Półfinał Kazachstan Anna Danilina
Brazylia Beatriz Haddad Maia
Japonia Shūko Aoyama
Japonia Ena Shibahara (2)
6:4, 5:7, 6:4
Czechy Barbora Krejčíková
Czechy Kateřina Siniaková (1)
Rosja Wieronika Kudiermietowa
Belgia Elise Mertens (3)
6:2, 6:3

Gra mieszana

[edytuj | edytuj kod]
Dzień Data Etap Zwycięzcy Pokonani Wynik
Stany Zjednoczone Caty McNally
Wielka Brytania Jamie Murray (6)
rezygnacja
5. 21 stycznia 1. runda Meksyk Giuliana Olmos
Salwador Marcelo Arévalo
Stany Zjednoczone Desirae Krawczyk
Wielka Brytania Joe Salisbury (1)
6:7(7), 6:4, 10–5
Australia Ellen Perez
Holandia Matwé Middelkoop (WC)
Stany Zjednoczone Nicole Melichar-Martinez
Kolumbia Robert Farah (3)
6:4, 6:4
6. 22 stycznia Australia Jaimee Fourlis
Australia Jason Kubler (WC)
Serbia Nina Stojanović
Chorwacja Mate Pavić (7)
3:6, 6:3, 17–15
8. 24 stycznia 2. runda Nowa Zelandia Erin Routliffe
Nowa Zelandia Michael Venus
Stany Zjednoczone Desirae Krawczyk
Wielka Brytania Joe Salisbury (4)
6:3, 7:5
9. 25 stycznia Ćwierćfinał Zhang Shuai
Australia John Peers (2)
Japonia Ena Shibahara
Japonia Ben McLachlan (8)
6:4, 6:4
10. 26 stycznia Półfinał Francja Kristina Mladenovic
Chorwacja Ivan Dodig (5)
Zhang Shuai
Australia John Peers (2)
1:6, 7:5, 10–2

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
 1. Australian Open Prize Money 2022. peRFect Tennis. [dostęp 2022-01-09]. (ang.).
 2. About the Tournament. Australian Open. [dostęp 2022-01-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-01-09)]. (ang.).
 3. Łukasz Witczyk: Jest decyzja ws. występu Novaka Djokovicia w Australian Open. Sportowe Fakty, 2022-01-04. [dostęp 2022-01-18]. (pol.).
 4. Tim Callanan: How did Novak Djokovic get a COVID-19 vaccination exemption to play at the Australian Open?. ABC News, 2022-01-05. [dostęp 2022-01-18]. (ang.).
 5. Agence France-Presse, Reuters: Australia: Questions surround Djokovic COVID exemption. Deutsche Welle, 2022-01-05. [dostęp 2022-01-18]. (ang.).
 6. Polska Agencja Prasowa: Australian Open: Djokovic nie otrzymał wizy, ma zostać deportowany. 2022-01-06. [dostęp 2022-01-18]. (pol.).
 7. Novak Djokovic to remain in immigration detention as lawyers launch court action after Australian Open champion’s visa cancellation. ABC News, 2022-01-05. [dostęp 2022-01-18]. (ang.).
 8. Novak Djokovic: Australia cancels top tennis player’s visa. BBC News, 2022-01-06. [dostęp 2022-01-18]. (ang.).
 9. Artur Babicz: Serbski rząd interweniuje w sprawie Djokovicia. „Ofiara politycznej gry”. Sportowe Fakty, 2022-01-07. [dostęp 2022-01-18]. (pol.).
 10. Adam Cooper, Anthony Galloway, Paul Sakkal, Tammy Mills: Djokovic’s fate in minister’s hands after court quashes visa ban. The Sydney Morning Herald, 2022-01-10. [dostęp 2022-01-18]. (ang.).
 11. Frances Mao: Novak Djokovic: How tennis player won visa row court case. BBC News, 2022-01-10. [dostęp 2022-01-18]. (ang.).
 12. Paul Sakkal: Tiley says Tennis Australia was caught in a conflict of advice between state and Commonwealth. The Sydney Morning Herald, 2022-01-09. [dostęp 2022-01-18]. (ang.).
 13. Polska Agencja Prasowa: Renata Voracova o cofnięciu wizy: Czułam się jak w filmie akcji. Polsat Sport, 2022-01-08. [dostęp 2022-01-18]. (pol.).
 14. Andrew Greene: Czech tennis player Renata Voráčová deported from Australia after visa cancellation. ABC News, 2022-01-08. [dostęp 2022-01-18]. (ang.).
 15. Croatian coach Serdarusic second unvaccinated person expelled because of Djoko-fiasco. Tennis Majors, 2022-01-15. [dostęp 2022-01-18]. (ang.).
 16. Stan Grant: This spat is about more than Novak Djokovic, COVID and tennis: It’s about borders and sovereignty. ABC News, 2022-01-08. [dostęp 2022-01-18]. (ang.).
 17. Aleks Klosok, Hannah Ritchie, Helen Regan: Novak Djokovic caught in visa bungle on arrival into Melbourne amid Australian Open controversy. CNN, 2022-01-05. [dostęp 2022-01-18]. (ang.).
 18. Outrage at Novak Djokovic being allowed to play in Australian Open. 9News, 2022-01-05. [dostęp 2022-01-18]. (ang.).
 19. Immigration Minister Alex Hawke cancels Novak Djokovic’s visa ahead of Australian Open. ABC News, 2022-01-14. [dostęp 2022-01-18]. (ang.).
 20. Łukasz Witczyk: Kolejny zwrot ws. Novaka Djokovicia? Będzie natychmiastowa reakcja. Sportowe Fakty, 2022-01-13. [dostęp 2022-01-18]. (pol.).
 21. lukl: Djoković trafił do aresztu, w niedzielę rozprawa. „Jego obecność może wywołać nastroje antyszczepionkowe”. Eurosport, 2022-01-15. [dostęp 2022-01-18]. (pol.).
 22. Rod McGuirk: Ruled out: Australia deports Djokovic for being unvaccinated. The Associated Press, 2022-01-16. [dostęp 2022-01-18]. (ang.).
 23. Novak Djokovic: Tennis star deported after losing Australia visa battle. BBC News, 2022-01-16. [dostęp 2022-01-18]. (ang.).
 24. Justin Chadwick: Caruso earns Open call-up as lucky loser. Perth Now, 2022-01-16. [dostęp 2022-01-18]. (ang.).
 25. Przemysław Gajzler: Djoković już nigdy nie zagra w Australian Open? Będą inne konsekwencje. Onet, 2022-01-16. [dostęp 2022-01-18]. (pol.).
 26. a b Teraz to już oficjalne: Djoković dostał zgodę na udział w Australian Open!. Przegląd Sportowy, 2022-09-11. [dostęp 2022-09-12]. (pol.).
 27. Olgierd Kwiatkowski: Tenis. Novak Djoković niepewny występu w Roland Garros. Interia, 2022-01-18. [dostęp 2022-01-18]. (pol.).
 28. a b c d Rafał Smoliński: Rosną szanse Kamila Majchrzaka na grę w Australian Open. Zrezygnowała kolejna gwiazda. Sportowe Fakty, 2021-12-24. [dostęp 2022-01-09]. (pol.).
 29. Chris Biderman: Carmichael tennis star Jenson Brooksby withdraws from Australian Open amid omicron wave. The Sacramento Bee, 2022-01-10. [dostęp 2022-01-13]. (ang.).
 30. Rafał Smoliński: Tenisista zrezygnował z Australian Open tuż przed losowaniem. Sportowe Fakty, 2022-01-13. [dostęp 2022-01-13]. (pol.).
 31. Rubén Pérez Serrano: Pablo Cuevas causa baja de última hora para el Open de Australia 2022. Puntodebreak, 2022-01-14. [dostęp 2022-01-14]. (hiszp.).
 32. a b c d e Rafał Smoliński: Gwiazda zrezygnowała. Polak o krok od Australian Open. Sportowe Fakty, 2022-01-06. [dostęp 2022-01-09]. (pol.).
 33. a b c Scott Spits: Tennys Sandgren out of Australian Open over vaccine mandate. The Age, 2022-01-05. [dostęp 2022-01-09]. (ang.).
 34. a b c d e f Rafał Smoliński: Półfinalistka Rolanda Garrosa zrezygnowała z Australian Open. Sportowe Fakty, 2021-12-27. [dostęp 2022-01-09]. (pol.).
 35. a b Rafał Smoliński: Półfinalistka Australian Open nie poleci do Melbourne. Pechowe przygotowania. Sportowe Fakty, 2021-12-21. [dostęp 2022-01-09]. (pol.).
 36. Renata Voracova, której cofnięto wizę, opuściła Australię. Polsat Sport, 2022-01-09. [dostęp 2022-01-09]. (pol.).
 37. a b c d e f g h Thanasi Kokkinakis among AO wildcard recipients. Australian Open, 2022-01-08. [dostęp 2022-01-09]. (ang.).
 38. a b c d e f g AO main-draw wildcard awarded to Priscilla Hon. Australian Open, 2022-01-07. [dostęp 2022-01-09]. (ang.).
 39. Krzysztof Maciejewski: Australian Open 2022. Pierwsze „dzikie karty” przyznane. Tenis Magazyn, 2021-12-27. [dostęp 2022-01-13]. (pol.).

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]