Przejdź do zawartości

Australijska Partia Pracy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Australijska Partia Pracy
Ilustracja
Państwo

 Australia

Skrót

ALP

Lider

Anthony Albanese

Data założenia

8 maja 1901

Adres siedziby

161 London Circuit, Canberra ACT 2600

Ideologia polityczna

socjaldemokracja, socjalizm demokratyczny

Poglądy gospodarcze

trzecia droga

Liczba członków

50. tys.[1]

Członkostwo
międzynarodowe

Międzynarodówka Socjalistyczna

Młodzieżówka

Australian Young Labour

Barwy

     czerwony

Obecni posłowie
77/150
Obecni senatorowie
26/76
Strona internetowa

Australijska Partia Pracy (Australian Labor Party, ALP) – australijska partia polityczna o profilu socjaldemokratycznym, założona w 1901 i tradycyjnie blisko związana ze środowiskami związkowymi. ALP jest najstarszą istniejącą do dzisiaj partią polityczną w Australii i zarazem głównym ugrupowaniem lewicowym w tym kraju. Od drugiej dekady XX wieku jest jedną z dwóch głównych sił politycznych, które wymieniają się u steru władzy na szczeblu federalnym (drugą stanowi prawica, od połowy lat 40. XX wieku zorganizowana w dwóch pozostających w trwałej koalicji ugrupowaniach - Liberalnej Partii Australii i Narodowej Partii Australii).

Od grudnia 2007 ALP cieszy się statusem partii rządzącej na szczeblu federalnym, tworząc początkowo gabinet Kevina Rudda, a następnie pierwszy i drugi gabinet Julii Gillard. Po zdymisjowaniu Julii Gillard przez jej kolegów partyjnych w czerwcu 2013 premierem Australii ponownie został Kevin Rudd.

Po przegranych wyborach parlamentarnych w 2013 r. Partia Pracy przeszła do opozycji, a jej nowym liderem federalnym został Bill Shorten wyłoniony w wyborach wewnątrzpartyjnych w październiku 2013 roku. W 2019 roku nowym liderem partii został Anthony Albanese. 21 maja 2022 Partia Pracy wygrała wybory parlamentarne, zdobywając większość mandatów. Premierem po zwycięstwie laburzystów został Anthony Albanese[2].

Liderzy federalni[edytuj | edytuj kod]

Do powstania Związku Australijskiego w 1901, ALP nie posiadała lidera obejmującego swą władzą całą Australię, stanowiła raczej luźny związek lokalnych Partii Pracy działających w poszczególnych koloniach.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Mark Butler: factions are destroying Labor's capacity to campaign.
  2. d, Republika Australii? [online], www.polityka.pl, 2022 [dostęp 2022-07-06] (pol.).