Austriacka Służba Pamięci

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pierwszy młody Austriak zaczyna pracę w Oświęcimiu pierwszego września 1992

Austriacka Służba Pamięci (niem. Österreichischer Gedenkdienst) – alternatywa dla obowiązkowej służby w wojsku austriackim. Można w niej odbywać służbę zastępczą pracując w instytucjach upamiętniających Holocaust.

Służba Pamięci Gedenkdienst została założona przez Andreasa Maislingera, politologa z Innsbrucku (Tyrol, Austria), którego zainspirował pomysł niemieckiej Akcji Znak Pojednania (niem. Aktion Suehnezeichen). Sam dr Maislinger pracował w ramach tej akcji w Muzeum Auschwitz-Birkenau.

W 1991 r. przez rząd austriacki zostały przyjęte odpowiednie uregulowania prawne i Andreas Maislinger zaczął organizować Gedenkdienst – niezależną, założoną przez rząd fundację. Zamiarem Służby Pamięci jest „ujawnienie oraz podkreślenie austriackiej części zbiorowej odpowiedzialności za Holocaust i odpowiedzialności każdego z nas, aby nie zapomnieć i walczyć aby nigdy więcej” (z przemówienia byłego kanclerza austriackiego, Franza Vranitzkiego, Jerozolima, czerwiec 1993 r.).

Austriacka Służba Pamięci jest międzynarodową organizacją pomagającą fundacjom upamiętniającym Holocaust, wspierającą archiwa i muzea poprzez przydzielanie tymczasowych współpracowników. Od 1992 roku około 100 ochotników (niem. Gedenkdiener) uczestniczyło w programie „Służba Pamięci”; były to przeważnie osoby, które ukończyły dwudziesty rok życia. Pracowały one dla organizacji badających i utrwalających historię Holocaustu, odbywając zastępczą służbę wojskową.

Stowarzyszenie Służby za Granicą (niem. Österreichischer Auslandsdienst) to organizacja autoryzowana przez rząd austriacki, która wysyła ochotników odbywających Służbę Pamięci do organizacji partnerskich na całym świecie.

Miejsca pracy[edytuj | edytuj kod]

 Wielka Brytania

 Bułgaria

 Chiny

  • Szanghaj – Centrum Studiów Żydowskich

 Czechy

  • Praga – Gmina żydowska

 Francja

 Izrael

 Kanada

 Niemcy

 Norwegia

  • Oslo – Jodisk Aldersbolig

 Polska

 Stany Zjednoczone

 Węgry

 Włochy

  • Como – Istituto di Storia Contemporanea "Pier Amato Perretta" (ISC)
  • Mediolan – Centro Di Documentazione Ebraica Contemporanea