Austriacka teoria kapitału

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Austriacka teoria kapitałuteoria sformułowana przez ekonomistów austriackiej szkoły ekonomii, mająca na celu wyjaśnić znaczenie i naturę kapitału. Jedne z największe prac nad teorią kapitału w wykonaniu austriackiej szkoły ekonomii pisał Eugen von Böhm-Bawerk.

Okres produkcji[edytuj | edytuj kod]

Już w Zasadach ekonomii Carla Mengera znanych głównie z teorii użyteczności krańcowej pojawiały się wzmianki na temat dóbr i okresu produkcji. Carl Menger definiując złożoność dóbr posłużył się uszeregowaniem dóbr w różne rzędy. Jako dobra pierwszego rzędu uznał dobra konsumpcyjne, zaś dobra inwestycyjne i towarzyszące im dobra komplementarne za dobra drugiego i wyższych rzędów. Carl Menger uznawał iż brak dóbr komplementarnych wyższych rzędów równa się z zaprzestaniem używania towarzyszących im dóbr do produkcji dóbr niższego rzędu, aż do pojawienia się dóbr komplementarnych z powodu braku możliwości produkcyjnych. Jako przykład, podał sytuację w przemyśle bawełnianym w XIX-wiecznej Europie podczas trwania wojna secesyjnej, gdy przez brak surowej bawełny będącej dobrem komplementarnym do produkcji ubrań, wszelkie towarzyszące surowej bawełnie dobra stały się bezużyteczne, co przerwało okres produkcji[1]. Ludwig von Mises określał czas potrzebny do wyprodukowania dóbr gospodarczych okresem produkcji – które z kolei mogą być zdatne do użytku tylko przez określony czas nazywany okresem rezerwy[2]. Israel Kirzner definiuje dobra kapitałowe jako etapy na drodze czyjegoś planu zmierzającego do produkcji dóbr konsumpcyjnych, co pokrywa się z mengerowską definicją dóbr i produkcji[3].

Zwrot z kapitału[edytuj | edytuj kod]

Zwrot z kapitału był jednym z głównych tematów książek Eugena von Böhm-Bawerka (w okresie II Rzeczypospolitej znanego szerzej jako Eugenjusz). Jedne z jego prac wydane po polsku w okresie międzywojennym były skupione całościowo wokół teorii zwrotu z kapitału[4][5]. Według Ludwiga von Misesa, kapitał i zwrot z kapitału wynikają z decyzji jednostki, zwłaszcza z decyzji związanych, z wyceną własnego czasu[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Carl Menger, Zasady ekonomii, Fijorr Publishing Company, 1871, ISBN 978-83-89812-90-8.
  2. a b Eamonn Butler, Ludwig von Mises – Kompendium Myśli Ekonomicznej, Fundacja Instytut Globalizacji, 2010, ISBN 978-83-7673-020-2.
  3. Gene Callahan, Ekonomia dla normalnych ludzi, Fijorr Publishing Company, 2002, ISBN 978-83-89812-01-8.
  4. Eugenjusz Böhm-Bawerk, Kapitał i zysk z kapitału. Tom I, Biblioteka Wyższej Szkoły Handlowej, 1888.
  5. Eugenjusz Böhm-Bawerk, Kapitał i zysk z kapitału. Tom II, Biblioteka Wyższej Szkoły Handlowej, 1888.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Eamonn Butler: Ludwig von Mises – Kompendium myśli ekonomicznej. Wydawnictwo: Fundacja Instytut Globalizacji, 2010. ​ISBN 978-83-7673-020-2​.
  • Gene Callahan: Ekonomia dla normalnych ludzi. Wydawnictwo: Fijorr Publishing Company, 2012. ​ISBN 978-83-89812-01-8​.
  • Carl Menger: Zasady ekonomii. Wydawnictwo: Fijorr Publishing Company, 2013. ISBN 978-83-89812-90-8.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]