Austrobaileyales

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Austrobaileyales
Austrobaileyales: zdjęcie
Kadsura japonica
Systematyka[1]
Domena eukarionty
Królestwo rośliny
Klad rośliny naczyniowe
Klad Euphyllophyta
Klad rośliny nasienne
Klasa okrytonasienne
Rząd Austrobaileyales
Nazwa systematyczna
Austrobaileyales Takht. ex Reveal
Novon 2: 238. 13 Oct 1992.
Synonimy

Illiciales Cronquist, Trimeniales Doweld - Trimenianae Doweld - Illiciidae C. Y. Wu

Austrobaileyales Takht. ex Reveal – rząd roślin w obrębie okrytonasiennych. Należą tu drzewa, krzewy i liany występujące w Azji wschodniej i południowej, Australii północno-wschodniej oraz w południowo-wschodniej części Ameryki Północnej i w Meksyku.

Systematyka[edytuj]

Zgodnie z systemem APG III (2009) do rzędu zaliczane są 3 rodziny, 5 rodzajów i 100 gatunków.

Pozycja rzędu w kladogramie wczesnych dwuliściennych i podział na rodziny (wytłuszczone) na podstawie APweb (aktualizowana systematyka na bazie systemu APG III):[1]


amborellowce Amborellales
grzybieniowce NymphaealesAustrobaileyales

Austrobaileyaceae
cytryńcowate SchisandraceaeTrimeniaceaezieleńcowce Chloranthales

kanellowce Canellalespieprzowce Piperales

wawrzynowce Lauralesmagnoliowce Magnolialesklad jednoliściennych monocots
rogatkowce Ceratophyllalesklad dwuliściennych właściwych eudicots
Rząd obejmuje rośliny należące do kladu siostrzanego do wszystkich okrytonasiennych z wyjątkiem oddzielonych jeszcze wcześniej (starszych) rzędów: Amborellales i Nymphaeales. Razem z wymienionymi taksonami Austrobaileyales wchodzą w skład tzw. wczesnych dwuliściennych. Rodzina Austrobaileyaceae jest w obrębie rzędu kladem siostrzanym dla pozostałych dwóch w rzędzie.

Wcześniej w hierarchicznych systemach klasyfikacyjnych z błędnie interpretowanymi powiązaniami filogenetycznymi rodziny tworzące rząd były zwykle rozdzielane i zaliczane do klasy dwuliściennych (Cronquist 1981 i in.), później do Magnoliopsida (Reveal (1999).

W systemach Reveala oraz Takhtajana (lata 90. XX wieku) rząd Austrobaileyales obejmował tylko rodzinę Austrobaileyaceae. Rodzina Schisandraceae podzielona jest na Schisandraceae i Illiciaceae i wyłączona w osobny rząd badianowców Illiciales. Trimeniaceae stanowią część rzędu Laurales. U Reveala rząd ten reprezentuje nadrząd Magnolianae, podklasę magnoliowe, klasę Magnoliopsida.

Podobna systematyka tych taksonów znajduje się w systemie Conquista (1981), z tym że Austrobaileyaceae nie zostały wyróżniane jako osobny rząd i włączone zostały do Magnoliales.

Przypisy

  1. a b Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2009-05-28].