Austrocedrus chilensis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Austrocedrus chilensis
Ilustracja
Systematyka[1][2]
Domena eukarionty
Królestwo rośliny
Klad rośliny naczyniowe
Klad rośliny nasienne
Klad nagonasienne
Rząd cyprysowce
Rodzina cyprysowate
Rodzaj Austrocedrus
Nazwa systematyczna
Austrocedrus chilensis (D.Don) Pic.Serm. & Bizzarri
Webbia 32: 482 1978[3]
Synonimy
  • Cupressus thujoides Pav. ex Carrière
  • Libocedrus chilensis (D.Don) Endl.
  • Thuja andina Poepp.
  • Thuja chilensis D.Don[3]
Kategoria zagrożenia
Status iucn3.1 VU pl.svg
narażony (IUCN 3.1)[4]

Austrocedrus chilensisgatunek zimozielonych drzew z rodziny cyprysowatych (Cupressaceae). Reprezentuje monotypowy rodzaj Austrocedrus. Występuje w Chile w regionach Biobío i Los Lagos oraz w Argentynie w Questrihue[4]. Rośnie w podgórskich i górskich lasach i zaroślach do wysokości 2400 m n.p.m.[5] Jest gatunkiem narażonym na wymarcie ze względu na pozyskanie w celu produkcji drewna i zmniejszanie się jego zasobów[4]. Rzadko bywa uprawiany w ogrodach botanicznych[6].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Strobile męskie
Pokrój
Drzewo o wąskiej koronie osiągające do 30 m wysokości. Pień żłobiony, nisko rozgałęzia się na kilka silnych konarów. Kora ciemnobrązowa lub szaromiedziana, łuszczy się falistymi płatami. Młode rośliny mają sinozielony kolor. Końcowe rozgałęzienia pędów są spłaszczone i gęste, gałęzie rozrastają się szeroko a ich rozgałęzienia skierowane są do przodu[5].
Liście
Dwojakiego kształtu (dimorficzne), wyrastają w czterech rzędach i nachodzą na siebie. Łuskowe liście środkowe osiągają tylko 0,8 mm długości, są tępe i zaopatrzone są w wyraźny gruczołek przy wierzchołku. Liście brzeżne są dłuższe – osiągają od 1,5 do 4,5 mm długości, mają kształt łódeczkowaty, są zaostrzone i zagięte na szczycie[5].
Organy generatywne
Mikrosporofile (każdy z trzema workami pyłkowymi) skupione po 8-10 w kuliste lub owalne strobile osiągające do 3 mm długości. Strobile żeńskie są owalne i osiągają 1,2–1,5 cm długości. Składają się z dwóch par łusek, z których tylko wyższa para jest płodna[5].
Nasiona
Powstają po 1–2 na płodnych łuskach (makrosporofilach). Każde nasiono zaopatrzone jest w dwa wąskie i nierówne skrzydełka[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. P. F. Stevens: Angiosperm Phylogeny Website. 2001–.
  2. Christenhusz, M.J.M., J.L. Reveal, A. Farjon, M.F. Gardner, R.R. Mill, and M.W. Chase (2011). A new classification and linear sequence of extant gymnosperms. Phytotaxa 19: 55-70.
  3. a b Austrocedrus chilensis (ang.). W: The Plant List [on-line]. [dostęp 2011-12-22].
  4. a b c Austrocedrus chilensis (ang.). W: Conifer Specialist Group 1998 [on-line]. IUCN Red List of Threatened Species. Version 2011.2. [dostęp 2011-12-22].
  5. a b c d e John Silba: Encyclopaedia Coniferae. Harold N. Moldenkeand, Alma L. Moldenke, 1986, s. 109, seria: Phytologia Memoroirs VIII.
  6. A. F. Mitchell: Conifers in the British Isles. London: Forestry Commission Booklet, 1975. ISBN 0-11-710012-9.